Nie od dziś wiadomo, że do maluszka warto mówić, nawet jeśli jeszcze znajduje się w łonie mamy. Specjaliści zapewniają, że nawet jeśli malec nie do końca rozumie, co się do niego mówi, to ma to olbrzymi wpływ choćby na więź z rodzicem, czy wzbogacanie jego słownictwa. Okazuje się, że jest jeszcze jeden plus takich rozmów. Naukowcy właśnie odkryli, że częste rozmowy mają bardzo korzystny wpływ na IQ dziecka.

Reklama

Idealna pożywka dla mózgu

Specjaliści z Kanady i USA przyjrzeli się 146 dzieciom w wieku od 4 miesięcy do 2 lat, a także zwyczajom panującym w ich domach. W ramach badania naukowcy poprosili rodziców o umieszczenie mikrofonu na kamizelce, którą nosiło obserwowane dziecko. Narzędzie rejestrujące nagrywało po 12 godzin raz w miesiącu przez pół roku. Oprogramowanie automatycznie rejestrowało to, co słyszało dziecko, a także dźwięki wydawane malucha. W ten sposób naukowcy zmierzyli częstotliwość interakcji między dzieckiem a rodzicem. Chodziło o sytuacje, gdy rodzic coś mówił, a dziecko odpowiadało w ciągu 5 sekund słowem, bełkotaniem lub gaworzeniem, a następnie rodzic w ciągu 5 sekund odpowiadał dziecku. W sumie badacze przeanalizowali ponad 9 tysięcy godzin nagrań. Kontynuacją badań, było wykonanie po latach testów sprawdzających umiejętności językowe, zdolności poznawcze i możliwości pamięciowe tych dzieci. Miały od 9 do 14 lat.

Okazało się dzieci, które często rozmawiały z rodzicami jako maluszki, 10 lat później uzyskały średnio o 14 do 27 procent wyższe wyniki w testach IQ. Osiągnęły także lepsze wyniki w rozumieniu werbalnym, receptywności i ekspresji słownictwa, w porównaniu do dzieci, z którymi nie rozmawiano. - Gdybyś wiedziała, że dziecko dzięki specjalnej diecie ma za 10 lat być zdrowsze, na pewno byś się nie wahał, by ją stosować. - tłumaczy Jill Gilkerson, autorka badania - Okazuje się, że z rozmową jest tak samo. Rozmowa to idealna pożywka dla dziecięcego mózgu - dodaje.

Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli małe dzieci nie używają jeszcze prawdziwych słów, rodzice powinni nadal podtrzymywać rozmowę. Zdaniem specjalistów to inwestycja w inteligencję dziecka. Nie wiesz, o czym rozmawiać z maluszkiem? To nie jest wcale takie trudne, ale trzeba wyrobić sobie nawyk. Opowiadaj maluchowi, co robisz w domu, zadawaj, pytania i pozostawiaj czas na odpowiedź, reaguj na gaworzenie. Pomocne mogą być także książeczki obrazkowe, które możesz opisywać, a także ułatwia ci zadanie zadawanie pytań maluszkowi.

Źródło: www.cbc.ca

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama