Naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii przeprowadzani badanie na 8700 niemowlętach z różnych krajów. Czy dzieci zawsze płaczą tak samo?

Reklama

Gdy noworodek płacze

Badanie wykazało, że niemowlaki w ciągu pierwszych sześciu tygodni życia płaczą średnio 117-133 minuty. Niemowlęta w 12. tygodniu życia płaczą już tylko 68 minut dziennie. Intensywność i częstotliwość płaczu różni się w zależności od kraju, w jakim wychowują się dzieci. Okazuje się, że w Danii niemowlęta płaczą mniej niż maluchy w innych krajach.

Według autorów badania opublikowanego na łamach "Journal of Pediatrics" Duńczycy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie, a duńskie niemowlęta płaczą mniej od innych, bo duński model rodzicielstwa różni się od tego praktykowanego w innych krajach. Duńczykom daleko do modelu rodzica-helikoptera, który krąży nad dzieckiem i wykazuje nadmierną troskę. Duńscy rodzice dają dzieciom wiele swobody. Jednym z przykładów jest pora snu czy drzemki niemowlaka – Duńczycy, zamiast kłaść dziecko do łóżeczka i zerkać co chwilę, czy przypadkiem się nie obudziło, kładą niemowlęta do wózków i pozwalają im spać na świeżym powietrzu, np. podczas spaceru.

Badacze podkreślają, że na częstotliwość płaczu dziecka mogą mieć wpływ sytuacja socjoekonomiczna rodziców, genetyka czy przebieg ciąży, nie tylko pochodzenie i kraj, w którym maluchy są wychowywane.

Zgadzacie się, że kraj, w którym wychowuje się dziecko, może mieć wpływ na częstotliwość płaczu maluszka? Jak często płakały wasze dzieci?

Zobacz także

Zobacz także: Ratunku! Co robić, kiedy niemowlę płacze?

Reklama

Źródło: rynekzdrowia.pl, irishtimes.com

Reklama
Reklama
Reklama