Reklama

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci kobiet, które rodziły pomiędzy 25. a 29. rokiem życia, osiągały lepsze wyniki podczas testów zdolności poznawczych. Po 2001 roku ta tendencja się odwróciła. Dziś w testach lepiej radzą sobie dzieci urodzone przez kobiety pomiędzy 35. a 39. rokiem życia.

Reklama

Późne macierzyństwo to lepsze zdolności poznawcze dziecka

Badacze z London School of Economics and Political Science i Instytutu Badań Demograficznych im. Maksa Plancka w Rostocku przeanalizowali badania przeprowadzone na dzieciach w wieku 10-11 lat w 1958, 1970 i 2001 roku. Okazało się, że od 2001 roku dzieci starszych kobiet zaczęły coraz lepiej sobie radzić w testach zdolności poznawczych i zaczęły osiągać lepsze wyniki od dzieci młodszych mam. Autorzy badania wyjaśniają, że obecnie kobiety później decydują się na urodzenie dziecka, są lepiej wykształcone, bardziej świadome zagrożeń, wiedzą, jak dbać o siebie i dziecko w czasie ciąży, nie korzystają z używek (przede wszystkim papierosów) w takim stopniu, jak kiedyś.

Zdolności poznawcze to przede wszystkim:

  • Rozumowanie, myślenie logiczne – wykorzystywanie zdobytej wiedzy, rozumienie sensu.
  • Procesy sensoryczne – wykorzystywanie zmysłów.
  • Pamięć – umiejętność zapamiętywania i przypominania.
  • Umiejętność koncentracji – zdolność do wyeliminowania z otoczenia niepotrzebnych bodźców i skupienia się na jednym wybranym.

Zdolności poznawcze pozwalają nam funkcjonować w codziennym świecie. Dzięki nim nawiązujemy relacje z ludźmi, odczuwamy emocje, możemy kontrolować swoje zachowanie.

To nie jedyna korzyść, jaką niesie za sobą późne macierzyństwo. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o odkryciu badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Udowodnili, że kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia, mają mniejsze problemy z pamięcią w wieku menopauzalnym.

Czy to przekonuje was do późnego macierzyństwa? Ile miałyście lat, kiedy urodziłyście pierwsze dziecko?

Czytaj także: Udowodniono, że ciąża zmienia mózg kobiety!

Reklama

Źródło: rynekzdrowia.pl, neurogra.pl

Reklama
Reklama
Reklama