Poparcie dla prawa do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży wzrosło o 13 proc. na przestrzeni ostatnich 21 miesięcy. Sondaż Ipsos zamówił portal OKO.press.

Reklama

Coraz więcej Polaków popiera prawo do aborcji

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 listopada 2020, a wyniki przedstawiono w tym tygodniu w wtorek. Z danych wynika, że za prawem do przerywania ciąży opowiada się większość ankietowanych, bo 66 proc. Jedna czwarta z nich (26 proc.) jest przeciwko, a 8 proc. wstrzymało się od decyzji.

Poprzedni sondaż z takim samym pytaniem przeprowadzony został w lutym 2019 roku – wtedy poparcie wynosiło 53 proc., sprzeciwiało się 35 proc. ankietowanych, a niezdecydowanych było 12 proc.

Największa zmiana uwidoczniła się w grupie wiekowej 18-29: poparcie dla prawa przerywania ciąży wzrosło z 48 proc. do 79 proc.

W młodych jakby piorun strzelił. Poparcie dla prawa do aborcji wzrosło w tej grupie aż o 30 pkt. proc. w ciągu kilkunastu miesięcy

Czytaj więcej: https://t.co/bHo88LiAxC pic.twitter.com/STgIyAyyQb
— OKO.press (@oko_press) December 29, 2020

Należy wspomnieć, że najnowszy sondaż został przeprowadzony miesiąc po kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Organ orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby prowadzącej do śmierci jest niezgodny z Konstytucją RP. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego pod zwierzchnictwem Julii Przyłębskiej wywołała ogromną falę protestów w całej Polsce.

Zobacz także

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej nie zostało jeszcze jednak opublikowane. W międzyczasie, 30 grudnia zalegalizowano prawo do przerywania ciąży do 14. tygodnia w Argentynie.

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama