Powszechnie wiadomo, że żadne metody antykoncepcji nie są stuprocentowym gwarantem tego, że nie zajdzie się w niechcianą ciążę. Ten ułamek procenta nieskuteczności sprawia, że niejednokrotnie kobiety są niesamowicie zaskoczone, gdy okazuje się, że spóźniający się okres to nie zaburzenia hormonalne, a ciąża. Dlaczego tak się zdarza, że mimo zabezpieczania się, na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski?

Reklama

To wszystko przez geny!

A dokładniej jeden konkretny. Naukowcy z Kampusu Medycznego Anschutzów funkcjonującego przy Uniwersytecie Kolorado w USA przeprowadzili pewne badania, z których wynikło, że odpowiedzialność za nieskuteczność środków antykoncepcyjnych może ponosić specyficzny wariant genu CYP3A7*1C. Posiada go ok. 5 proc. kobiet.

Jak działa gen CYP3A7*1C?

Gen ten koduje enzym rozkładający hormony stosowane w środkach antykoncepcyjnych. Dr Aaron Lazorwitz, koordynator projektu, wyjaśnia: „Enzym ten rozkłada hormony wykorzystywane w celu kontroli urodzeń i zwiększa u kobiet ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w niskich dawkach”.

Zobacz też: Sprawdź swoją wiedzę na temat antykoncepcji! [Quiz]

W większości przypadków gen CYP3A7*1C jest aktywny u płci żeńskiej wyłącznie w życiu płodowym, natomiast tuż przed narodzinami się wyłącza. Jednak u kilku procent kobiet pozostaje on ciągle aktywny, również w dorosłości. To sprawia, że wciąż powoduje wydzielanie enzymu rozkładającego hormony znajdujące się w środkach zapobiegających ciąży.
Do powyższych wniosków naukowcy doszli po zbadaniu grupy 350 młodych kobiet stosujących implanty antykoncepcyjne.

Zobacz także

Nowe powody nieskuteczności różnych metod antykoncepcji

Dotychczas uważano, że środki zapobiegające ciąży mogą być nieskuteczne, jeśli kobieta nieprawidłowo je przyjmuje, robi to nieregularnie lub nie stosuje się do innych zaleceń producentów. Zwykle dwie kreski na teście wiązano z jakimś uchybieniem ze strony przyjmującej lek. Teraz okazuje się, że nawet najstaranniejsze przestrzeganie wszelkich zasad dotyczących przyjmowania środków antykoncepcyjnych może być niewystarczające do tego, by nie doszło do zapłodnienia. Wystarczy, że kobieta posiada wspomniany wyżej gen, aby ryzyko zajścia w ciążę znacznie wzrosło.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama