Według najnowszych badań, szczepionka przeciw grypie co najmniej o połowę zmniejsza ryzyko śmierci z powodu powikłań związanych z grypą.

Reklama

Szczepionka zmniejsza ryzyko śmierci

U małych dzieci powikłania po grypie mogą być wyjątkowo niebezpieczne. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Pisaliśmy o 12-letniej Piper, która zmarła z powodu grypy. Jej mama apeluje do rodziców, by bez wahania szczepili swoje dzieci.

Badanie Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej przeprowadzono na 358 przypadkach dzieci w wieku od 6 miesięcy do 17 lat, które zmarły z powodu powikłań związanych z grypą od lipca 2010 do czerwca 2014. Badaczom udało się ustalić, czy dziecko było szczepione aż w 291 przypadkach. Okazało się, że aż 74% dzieci nigdy nie dostało szczepionki przeciw grypie.

Wśród zdrowych dzieci, bez zdiagnozowanych chorób, szczepienie przeciw grypie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu powikłań pogrypowych o 65%. Wśród dzieci bardziej narażonych na powikłania szczepionka zmniejsza ryzyko śmierci o połowę.

Szczepionka przeciw grypie w Polsce

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, każdy z nas powinien się zaszczepić przeciw grypie. W Polsce szczepionki przeciw grypie nie są obowiązkowe (tzn. nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia). WHO zaleca, by szczepić wszystkie dzieci od 6. miesiąca do 2. roku życia. Maluchy z tej grupy wiekowej są najbardziej narażone na niebezpieczne dla ich zdrowia powikłania.

Zobacz także

Zobacz także: Dramatyczny apel mamy: "Błagam, szczepcie swoje dzieci!"

Reklama

Źródło: scarymommy.com

Reklama
Reklama
Reklama