Czy mamy czas i ochotę, by obchodzić święta zgodnie tradycją? Wyniki badań zaskakują
Każdego dnia pędzimy, a gdy zbliżają się święta, przyspieszamy jeszcze bardziej. Czy w tej gonitwie jest miejsce na bożonarodzeniowe zwyczaje?
Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Wielu z nas w ramach świątecznych przygotowań dosłownie "lata" po sklepach, szuka prezentów, tworzy listy zakupów spożywczych i zastanawia się nad świątecznym menu. Choć zostały jeszcze 3 tygodnie, pojawia się lęk: czy zdążę?Bożonarodzeniowe ozdoby, reklamy i kolędy atakują na już od początku listopada. Wiele osób mówi, że już ma dość tej gonitwy. Czy po dwóch miesiącach intensywnych przygotowań będziemy w stanie się cieszyć świętami?
Cicha synonim „bodaj”, „przynajmniej”).---#---Cicha noc
Choć przygotowania pochłaniają coraz więcej naszego czasu, energii i pieniędzy to okazuje się, że mimo to bardzo czekamy na ten świąteczny czas.---#---noc, Choć---#---noc
Choć">noc
synonim „bodaj”, „przynajmniej”).---#---Cicha noc
Choć przygotowania pochłaniają coraz więcej naszego czasu, energii i pieniędzy to okazuje się, że mimo to bardzo czekamy na ten świąteczny czas.---#---noc, Choć---#---noc
Choć">Choć przygotowania pochłaniają coraz więcej naszego czasu, energii i pieniędzy to okazuje się, że mimo to bardzo czekamy na ten świąteczny czas. Jak wynika z badań "Sztuka przeżywania i celebrowania Świąt Bożego Narodzenia według Polaków" czekamy na święta, bo paradoksalnie możemy w końcu zwolnić i zapomnieć o szarej codzienności (36 proc.) W Bożym Narodzeniu cenimy także możliwość spędzenia czasu z rodziną (34 proc.) oraz świąteczny nastrój (18 proc.)
Tradycja nadal ważna
Jesteśmy coraz bardziej nowocześni, nawet szykując się do Bożego Narodzenia. Chociaż chętnie korzystamy z internetu choćby w poszukiwaniu prezentów, strojów, przepisów czy pomysłów na wystrój domu, to zdecydowanie większość z nas chce, by te kilka dni było obchodzone zgodnie z tradycją. 37 proc. uważa się za tradycjonalistów, 24 proc.- raczej obchodzi święta tradycyjnie, a 19 proc. - stara się obchodzić je zgodnie z tradycjami. Zaledwie 7 proc. respondentów stwierdziło, że nie są dla niego ważne nasze tradycje.
W Boże Narodzenie Polacy bardzo cenią sobie możliwość rodzinnych spotkań (38 proc.), obdarowywanie się prezentami (26 proc.), czy łamanie się opłatkiem (15 proc. odpowiedzi). Wspólne śpiewanie kolęd (12 proc. odpowiedzi) to jest również coś, na co czekamy.
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.
Święta z Mikołajem
Wielu z nas narzeka, że znowu musi wymyślać, co komu kupić, jednak możliwość obdarowania bliskich jest dla nas ważna. 34 proc. z nas wybierając prezent chce, by było to coś, o czym marzy obdarowany. Zwracamy także uwagę na praktyczność (27 proc.), a co piąty z nas chce, by prezent był niespodzianką, która zaskoczy obdarowanego. Choć cenimy sobie tradycję w Boże Narodzenie, jesteśmy coraz bardziej skłonni fundować sobie nietypowe prezenty, jak np. skok ze spadochronem. Trzeba przyznać, że takie mniej tradycyjne podejście do świątecznych prezentów na pewno bardziej ucieszy niż kolejna "tradycyjna" para skarpet.
Źródło: Badanie „Sztuka przeżywania i celebrowania Świąt Bożego Narodzenia według Polaków" /Prezentmarzen.com
A wy, co najbardziej lubicie w Bożym Narodzeniu? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także:
- Święta to doskonała okazja, żeby nauczyć dzieci jak czerpać radość z życia
- Dziś, jutro, wczoraj – kiedy ono to zrozumie?
- Adwentowe pierniczki