Trzy szczęśliwe porody i dziewięcioro wycieńczonych dzieci. Szpital najbliżej granicy pomaga uciekającym z Ukrainy
W ostatni weekend w szpitalu w Przemyślu trzy kobiety z Ukrainy urodziły zdrowe dzieci. To chłopiec i dwie dziewczynki. Lekarze ze szpitala położonego najbliżej granicy z Ukrainą mają też pod opieką dziewięcioro wyczerpanych ukraińskich maluchów. Najmłodsze z nich ma kilka tygodni, najstarsze 6 lat.
Wojna, która trwa w Ukrainie, sprawiła, że wiele matek z dziećmi postanowiło wyjechać do krajów, w których będą bezpieczne. W Polsce czekały i czekają na nie nie tylko otwarte mieszkania, ale i oddziały szpitali.
Są bezpieczne i zdrowe
Trzy dzielne mamy powitały swoje dzieci w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu (woj. podkarpackie). To szpital, który jest najbliżej polsko-ukraińskiej granicy.
„Dzieci i matki czują się dobrze” – powiedział w rozmowie z PAP Paweł Bugira, rzecznik przemyskiego szpitala. Dodał też, że jako pierwszy przyszedł na świat chłopiec. Następnie urodziły się dwie dziewczynki.
Wycieńczenie, biegunki, odwodnienie…
Paweł Bugira powiadomił, że w placówce medycznej przebywają też wycieńczone dzieci z Ukrainy. Najmłodsze z nich to kilkutygodniowe maleństwo, najstarsze dziecko ma 6 lat. Wśród dziewięciorga małych pacjentów najczęstsze problemy ze zdrowiem to wyczerpanie organizmu, odwodnienie i silne biegunki.
Na oddziale ginekologicznym przemyskiego szpitala przebywa obecnie sześć kobiet z Ukrainy.
Szpital pomoże każdej osobie
Rzecznik zapewnia, że szpital pomoże każdej osobie uciekającej przed wojną z Rosją. Aktualnie przebywają tam również uchodźcy z innych krajów, w tym Kenijka z 6-letnim synem, wycieńczonym i z raną twarzy. Nie brakuje również dorosłych Ukraińców, którzy bardzo potrzebują opieki medycznej. To m.in. kobieta w ciężkim stadium nowotworowym.
W tej chwili szpital przemyski ma 30 proc. wolnych łóżek. Na wszelki wypadek przygotowywane są dwa dodatkowe oddziały. Na przyjęcie uchodźców przygotowane są również szpitale w Rzeszowie, Jarosławiu i Przeworsku.
Źródło: PAP
Piszemy też o: