Reklama

Pająki wzbudzają skrajne emocje, niestety głównie negatywne. Bardzo rzadko można spotkać osobę, która by je lubiła, a przynajmniej bez lęku do nich podchodziła. Okazuje się, że w stosunku do pająków wiele swoich strachów przekazujemy dzieciom. Dlatego, zanim kolejnym razem z przerażeniem odskoczysz na ich widok, przeczytaj, dlaczego nie trzeba się ich aż tak bać.

Reklama

Dziecko boi się pająka, bo ty się boisz

Pająki to spory problem, zwłaszcza jesienią. Chętnie szukają w naszych domach ciepłej przystani przed zimą, wywołując panikę domowników. Dopiero co pisałyśmy w mamotoja. pl, jak pozbyć się pająków z domu, ale chcemy was też przekonać, żeby spojrzeć na nie choc trochę życzliwym okiem.

Naukowcy są zdania, że lęk przed pająkami, czyli arachnofobia, może wywodzić się z czasów dzieciństwa. Dlatego następnym razem, zanim krzykniesz z przerażenia na widok pająka w wannie, przypomnij sobie o tym. Istnieje spora szansa, że swoim zachowaniem możesz zaszczepić w maluchu swój lęk.

Polskie pająki nie są groźne

Tak to prawda, że z wyglądu pająki moga wzbudzać drgawki obrzydzenia, ale na pewno większość z nich jest całkowicie niegroźna. „Pająków obecnych w polskich domach nie trzeba się bać, gdyż żaden z nich nie jest w stanie zrobić nikomu krzywdy" - podkreślają na swojej stronie facebookowej Lasy Państwowe.

W naszym kraju są tylko trzy gatunki pająków, których można się obawiać. Ale spokojnie - szansa, że je spotkasz na swojej drodze, nie jest wielka. „Trzeba się wybrać do jaskiń, studzienek kanalizacyjnych, zapuszczonych piwnic lub wylotów tuneli kolejowych. Tam mieszka jeden z bardziej jadowitych pająków - sieciarz jaskiniowy. Jego ukąszenie może być porównane do użądlenia szerszenia" - informują Lasy Państwowe.

Pająki są pożyteczne

Okazuje się, że w sumie powinniśmy polubić pająki, a przy najmniej je szanować, gdyż te żyjące w Polsce są po prostu bardzo pożyteczne.

Zalety pająków:

  • zjadają inne niefajne intruzy w naszych domach - muchy i pluskwy,
  • żywią się komarami,
  • przebywają w miejscach, w których jest mało chemii (co świadczy o tym, że twój dom właśnie taki jest!).

Czy spojrzałyście teraz na pająki trochę bardziej przychylnie? Napiszcie w komentarzach, jak na nie reagujecie.

Źródło: Facebook Lasy Państwowe

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama