Dziennik.pl opublikował wyniki badań naukowców z University of Vermont Cancer Center. Wynika z nich, że ftalany w lekach przepisywanych małym dzieciom były odpowiedzialne za choroby nowotworowe u tysięcy pacjentów.

Reklama

Rakotwórcze ftalany w lekach!

Według naukowców z uniwersytetu w Vermont u duńskich dzieci narażonych na kontakt z ftalanami w pierwszym okresie życia ryzyko nowotworu okazało się większe o 20 proc. Niemowlęta są trzykrotnie bardziej zagrożone nowotworem kości i dwukrotnie – chłoniakiem, niż dzieci, które nie mają kontaktu z ftalanami.

Naukowcy przeanalizowali dane duńskiej bazy medycznej, biorąc pod lupę recepty leków przepisywane dzieciom. Leki zawierające ftalany przepisano ponad milionowi dzieci. Na choroby nowotworowe już zachorowało 2 tys. z nich.

Ftalany: gdzie są rakotwórcze substancje?

Ftalany nie bez powodu nazywane są „wszędobylskimi substancjami”. Dodaje się je przede wszystkim do plastiku, by zwiększyć jego trwałość i wytrzymałość. Oznacza to, że mogą być obecne w:

  • plastikowych zabawkach,
  • plastikowych talerzykach, kubeczkach czy sztućcach,
  • opakowaniach (zabawek, kosmetyków, ubrań i żywności),
  • tkaninach syntetycznych (wykładziny, obicia mebli, ubrania)
  • lekach – głównie przeciwzapalnych i antybiotykach, których zadaniem jest stopniowe uwalnianie się w organizmie.

Wyniki badań naukowców z Vermont oznaczają, że przedstawiciele koncernów medycznych, podobnie jak ci z fabryk zabawek, opakowań czy tkanin, powinni poważnie zastanowić się nad bezpieczniejszą technologią produkcji.

Zobacz także

Źródło: dziennik.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama