przysposobienie obronne wraca do szkół
tiero, Sergei Timofeev/Adobe Stock, screen FB
Aktualności

Nauka strzelania w szkole: minister Czarnek wprowadza lekcje strzelania

Od 1 września 2022 szkolny program zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) zostanie poszerzony o elementy PO, czyli przysposobienia obronnego. Młodzi Polacy mają umieć się bronić. Jak ma wyglądać nauka strzelania w polskich szkołach?

Szef MEiN Przemysław Czarnek podpisał 2 sierpnia 2022 rozporządzenie, które wprowadza do przedmiotu edukacja do bezpieczeństwa kwestie związane z obronnością państwa. Należą do nich między innymi podstawy strzelectwa i zasady radzenia sobie z zagrożeniami wynikającymi z działań wojennych.

W ramach nowych zajęć uczniowie mają mieć między innymi lekcje na strzelnicach, zapoznawać się z bronią, wiedzą obronną oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia takie były już prowadzone w szkołach w ramach przedmiotu przysposobienie obronne, ale wiele lat temu.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Nauka strzelania w szkołach – obronność w roku szkolnym 2022/2023

Celem zajęć ma być to, aby „Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie” – uzasadnił swoją decyzję minister Czarnek. Nowe rozporządzenie zmienia podstawę programową zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) i powoduje, że nauka strzelania pojawi się w szkołach już w roku szkolnym 2022/2023. 

W uzasadnieniu rozporządzenia można przeczytać: „Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi oraz podstawami ratownictwa taktycznego.”

Jak będzie wyglądała nauka strzelania w szkołach?

Nauka strzelania pojawi się w szkołach od września 2022, ale będzie obowiązywał dwuletni okres przejściowy. Oznacza to, że w najbliższym czasie tylko w niektórych szkołach będą realizowane praktyczne zajęcia ze strzelectwa (w tych powiatach, na terenie których jest dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Wszystkie szkoły średnie będą uczyć dzieci strzelać od roku szkolnego 2024/2025.

Zajęcia ze strzelectwa w szkołach podstawowych będą polegały jedynie na nauce bezpiecznego obchodzenia się z bronią i będą czysto teoretyczne.

Powrót do przeszłości

Zajęcia z przysposobienia obronnego (nazywane w skrócie PO) usunięto z programu nauczania przed rozpoczęciem roku szkolnego 2012/2013. Przedmiot zastąpiono edukacją dla bezpieczeństwa (EDB). Przysposobienie obronne było przedmiotem obowiązkowym, wynikający z ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL, który stanowił element przygotowania ludności do obrony cywilnej. EDB natomiast służyć miało przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach tworzących zagrożenie dla zdrowia i życia w trakcie pokoju.

Źródło: polskatimes.pl, polityka.se.pl

Piszemy też o:

zdalne nauczanie
Adobe Stock
Aktualności
Zdalne nauczanie 2022/2023: czy będzie zdalna nauka? Nowe informacje
Choć wydaje się, że nauka zdalna odeszła już do przeszłości, to pojawiają się sygnały, że ponownie pojawi się w szkołach wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023. Wyjaśniamy, co może spowodować powrót do lekcji online.

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, a uczniowie, nauczyciele i rodzice już zaczynają się zastanawiać, czy wróci nauka zdalna. Istnieje prawdopodobieństwo powrotu do zdalnego nauczania po raz kolejny, między innymi ze względu na ryzyko kolejnej fali pandemii koronawirusa, ale nie tylko. Do powrotu zdalnej nauki mogą też przyczynić się ewentualne problemy z ogrzewaniem szkół, np. spowodowane brakiem węgla. Nauka zdalna 2022/2023 – czy wróci od września? Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że bardzo realne jest zwiększenie się liczby dziennych zachorowań na COVID-19 w najbliższym czasie. Również sam minister zdrowia zapowiedział niedawno, że zbliżamy się do apogeum kolejnej fali pandemii koronawirusa – ma ona nastąpić w drugiej połowie sierpnia. Liczba zakażeń może wtedy wynosić nawet 10 tys. przypadków dziennie. Kolejna fala pandemii koronawirusa może wpłynąć na decyzję w kwestii nauki zdalnej w roku szkolnym 2022/2023. Nadal jednak nie wiadomo, co będzie we wrześniu i czy będzie obowiązywać nauczanie stacjonarne, czy zdalne.  Minister edukacji Przemysław Czarnek uspokaja i zapowiada, że szkoły przygotowują się do pracy stacjonarnej. W PR24 na początku lipca szef MEiN deklarował: „Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku”. Zdalne nauczanie – nowe zasady (zdalna nauka z powodu zimna) Resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki stworzył jednak specjalny projekt, który ma regulować zasady przechodzenia szkół na naukę zdalną. Poszerzono w nim listę sytuacji, które mogą spowodować powrót nauki zdalnej.  Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w...

Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony
Adobe Stock/ Facebook/Rzecznik Praw Dziecka
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa uczniów
Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, jeżeli w szkole jest schron – powinien on zostać odświeżony, a uczniowie przeszkoleni z tego, gdzie on się znajduje i jak z niego korzystać.

Mikołaj Pawlak w niedzielę (15.05.2022 r.) w Programie Pierwszym Polskiego Radia wypowiedział się na temat wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa uczniów w kontekście wojny w Ukrainie. Rzecznik Praw Dziecka zauważył, że bardzo ważne jest, by dzieci potrafiły się odpowiednio zachować w sytuacji kryzysowej. Podziękował również ministrowi edukacji za to, że od września w szkołach w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz z nauką strzelania i wiedzą obronną. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o odświeżenie schronów Mikołaj Pawlak jest również zdania, że jeżeli w szkołach znajdują się schrony – powinny one zostać odświeżone. „Myślę, że ta edukacja dla bezpieczeństwa jest bardzo ważna, a od strony jeszcze takiej szerszej – i jest to przedmiotem mojego wystąpienia do ministra edukacji i do ministra spraw wewnętrznych i administracji – przywrócenie, odświeżenie, przypomnienie wszystkim, jakie są zasady bezpieczeństwa w szkołach, żebyśmy my, jako rodzice czuli się bezpieczni, że nasze dzieci potrafią się zachować” – powiedział Rzecznik Praw Dziecka. „I jeżeli w danej szkole – np. w historycznych tysiąclatkach albo w szkołach, które są wcześniej wybudowane – są schrony, to one muszą być odświeżone, dzieci muszą wiedzieć, gdzie te schrony są, po to, byśmy się czuli bezpiecznie. To jest naturalny odruch nas wszystkich, moim zdaniem” – dodał Mikołaj Pawlak. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów Mikołaj Pawlak swoje zdanie na temat odświeżenia schronów argumentował tym, że wiedza wśród młodzieży, jak zareagować na alarm lub inną sytuację kryzysową, zwiększy poczucie bezpieczeństwa wśród młodzieży. Rzecznik Praw Dziecka podczas audycji wspomniał również o wsparciu dzieci w...

kiedy dzieci wracają do szkoły
Adobe Stock/nadezhda1906
Aktualności
Kiedy wracamy do szkoły: 1 czy 5 września 2022?
Pytanie, kiedy wracamy do szkoły po wakacjach, jest zasadne. Czy rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w czwartek, 1 września, czy w poniedziałek, 5 września? Wyjaśniamy, na kiedy planowany jest powrót uczniów do szkół.

Kiedy dzieci wracają do szkoły po wakacjach? Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo 1 września wypada w czwartek. Czy zatem rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 planowane jest na koniec tygodnia, a pierwszy dzień nauki przypadnie w piątek? Jak inaugurację roku szkolnego zaplanowało w tym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki? Kiedy wracamy do szkoły po wakacjach? Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2022/23 , który opracowało MEiN, uczniowie wracają do szkoły 1 września, w czwartek . Oczywiście tego dnia nie będzie lekcji, odbędzie się tylko uroczyste rozpoczęcie nauki i zapoznanie z planem lekcji na najbliższe dni. Zajęcia szkolne rozpoczną się w piątek, 2 września. Krótko mówiąc — wszystko odbędzie się zgodnie z tradycją i uczniowie nie mogą liczyć na dwa dodatkowe dni wrześniowych wakacji.  Kiedy pierwsze wolne dni od zajęć po wakacjach? Zwykle, kiedy dzieci wracają do szkoły po wakacjach, niemal od razu zaczynają się zastanawiać, jak długo muszą czekać na pierwszą dłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Najprawdopodobniej pierwszy długi weekend zacznie się 14 października (Dzień Nauczyciela w roku szkolnym 2022/2023 wypada w piątek). Potem na wolne dni trzeba będzie czekać do 1 listopada (wtorek) i 11 listopada (piątek), a potem aż do przerwy świątecznej, która potrwa od 23 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023 włącznie.  Zobacz też: ​ Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF [WZÓR] Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj