Komisja Europejska szacuje, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 42 000 mieszkańców Polski. Podobne dane podaje Europejska Agencja Środowiska. Dla porównania, w wypadkach samochodowych rocznie ginie ok. 3300 osób.

Reklama

Sposób na zanieczyszczone powietrze

Smog to problem nie tylko mieszkańców wielkich miast. W małych miastach częściej stosowane jest ogrzewanie budynków paliwami złej jakości wykorzystujące piece i kotły nie spełniające żadnych norm. Jak się przed tym uchronić?
Rozwiązaniem będzie oczywiście wprowadzenie wytycznych na poziomie globalnym. Są to jednak procesy, które w dużej mierze odbywają się poza nami. Jeśli więc pomimo gorszego stanu powietrza decydujemy się na wyjście z domu, warto zaopatrzyć się w maski antysmogowe i odpowiednie kosmetyki chroniące naszą skórę. Co jednak w sytuacji, w której lokalne władze biją na alarm i radzą zostawać w domu. Jak zdobyć pewność, że we własnych przysłowiowych „czterech ścianach” jesteśmy bezpieczni?

materiały prasowe

Gwarancja bezpieczeństwa w domu

Wydawać by się mogło, że wietrzenie pomieszczeń jest najprostszym sposobem na radzenie sobie z zanieczyszczonym powietrzem w pomieszczeniach. Jednak w sytuacji, gdy jakość powietrza na zewnątrz przekracza dopuszczalne normy, wietrzenie przestaje być skuteczne. Może nawet pogorszyć sprawę! Lepszym pomysłem będzie postawienie w mieszkaniu dużej liczby roślin, które będą filtrować powietrze. Najlepsze będą te doniczkowe, np.: bluszcz, fikus, dracena. Chociaż nie poradzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, warto się nimi wspomagać. Na szczęście na rynku istnieje kilka nowoczesnych urządzeń, które niezwykle skutecznie oczyszczają powietrze w domu.

Oczyszczacz powietrza

W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się oczyszczacz powietrza. Szczególnie polecany jest nowoczesny SAP81 marki PRIME3 z funkcją 7-stopniowego procesu oczyszczania. To ciche, dyskretne urządzenie pochłania pyły, bakterie i wirusy. Radzi sobie także z rakotwórczym formaldehydem! Skutecznie oczyszcza pomieszczenia o powierzchni do 50 m2.

materiały prasowe

Model SAP81 wyposażony został w 5 filtrów, gwarantujących usunięcie 99, 99% wszystkich zanieczyszczeń. Filtr wstępny, mechaniczny, ma za zadanie oczyścić powietrze ze wszystkich większych zanieczyszczeń stałych, takich jak kurz, włosy czy sierść zwierząt. Zastosowanie filtra z węglem aktywnym ma na celu neutralizację nieprzyjemnych zapachów oraz lotnych związków organicznych. Zamontowany jako trzeci, filtr zimnej katalizy, to nowoczesny filtr usuwający z powietrza tlenek węgla, siarkowodór, amoniak, benzen, formaldehydy i inne szkodliwe substancje lotne. Kolejny - filtr antybakteryjny, eliminuje bakterie, wirusy oraz pleśń. Uniemożliwia także ich rozwoju w samym urządzeniu. Jako ostatni wykorzystany został filtr HEPA. Jego zadaniem jest zatrzymanie najdrobniejszych cząstek zanieczyszczeń, a także wszystkich nieprzyjemnych i szkodliwych zapachów oraz związków lotnych.

Zobacz także

To jeszcze nie koniec. Oprócz 5 filtrów w urządzeniu zastosowano jonizator, dzięki któremu urządzenie prawie całkowicie niweluje szkodliwe działanie jonów dodatnich emitowanych przez sprzęty elektryczne. Ostatnim procesem oczyszczania jest wykorzystanie lampy UV, której światło uszkadza jądra komórkowe mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów).

Urządzenie wyposażono także we wskaźnik jakości powietrza, który wskazuje aktualne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w pomieszczeniu (w μg/m3). Kolor zielony oznacza, że stężenie wynosi poniżej 60, kolor pomarańczowy – poniżej 150, kolor czerwony – powyżej 150. Przy włączonym trybie Smart mode urządzenie dostosowuje swoją pracę do poziomu zanieczyszczenia określonego przez wskaźnik jakości powietrza.

To najbardziej zaawansowany model marki. Steruje się nim za pomocą dotykowego panelu. Obsługa urządzenia jest łatwa i intuicyjna. SAP81 wyposażony jest również w funkcję regulatora czasowego. Dzięki niej można ustalić, przez jaki czas urządzenie będzie pracowało. Producent wprowadził również zabezpieczenie przed dziećmi. Gwarantuje ono, że przyciski nie będą reagowały na naciśnięcie, a urządzenie będzie działać we wcześniej wybranym trybie pracy.

Nawilżacz powietrza

Jeśli oprócz zanieczyszczonego powietrza w naszym domu zmagamy się z jego zbyt niską wilgotnością, doskonałym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Dlaczego? Optymalne nawilżenie powietrza waha się w przedziale między 40-60%. W sezonie grzewczym spada nawet do 15%. Nie sprzyja mu również klimatyzacja oraz obecność urządzeń elektronicznych. Konsekwencją tego stanu może być nie tylko podrażniona śluzówka, bóle głowy czy problemy ze snem czy zwiększona podatność na infekcje, ale także grunt podatny dla rozwoju grzybów i pleśni.

Redakcja/mat. pras.

Nawilżacz powietrza AHS801 marki Blaupunkt pozwala na stałe utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza w zakresie od 40 do 80%, zapewniając komfort i bezpieczeństwo funkcjonowania, szczególnie w okresie grzewczym. To jednak nie wszystko! Odpowiednio nawilżone powietrze jest ważne dla zdrowia, jednak samo nawilżenie nie wystarczy, gdy wdychamy pyłki, cząsteczki smogu, kurzu oraz innych alergenów i zanieczyszczeń. Dlatego w modelu AHS801 zastosowano dodatkowo dwa niezwykłe rozwiązania. Pierwszym jest filtr HEPA H13, który zatrzymuje aż do 99,95% zanieczyszczeń i pyłków. Ta funkcja jest szczególnie przydatna dla alergików i osób z problemami układu oddechowego. Drugim jest funkcja sterylizacji światłem UV. Specjalna lampa naświetlając powietrze eliminuje zarodniki grzybów, wirusów i inne mikroorganizmy, które mogą mieć na nas negatywny wpływ.
Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz informujący o aktualnej temperaturze oraz wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżacz można zaprogramować również tak, że wyłączy się automatycznie. Może działać także w nocy, gdyż jest niezwykle cichy!

Niezależnie na jakie urządzenie się zdecydujesz, dbaj o powietrze w swoim domu. Wpływa ono na jakość snu i samopoczucie domowników. Oby było jak najlepsze!

Reklama

Materiał powstał z udziałem firmy 2N-Everpol Sp. z o.o.

Reklama
Reklama
Reklama