Pod koniec 2 trymestru ruchy dziecka można nie tylko poczuć, ale i zobaczyć. Na brzuchu pojawiają się większe i mniejsze górki. Mamy spodziewające się bliźniąt widzą ich szczególnie dużo - ich brzuch faluje tak, jakby połknęły ośmiornicę.

Reklama

Zobacz jak mocno porusza się brzuch mamy w 8 miesiącu ciąży

Baby Moving

#Baby Moving in Belly (8 Months)
Posted by Pregnancy Videos on 2 listopada 2015

Zobacz także jak dziecko w brzuchu "bawi się" z tatą

Zobacz także

Czy to na pewno główka?

Ulubioną zabawą przyszłych rodziców jest oglądanie falującego brzucha i zgadywanie, gdzie jest główka, a gdzie rączka lub nóżka. Małe górki to piąstki albo stopy, duże to najczęściej … wypięta pupa.

– Skąd wiadomo, że to nie główka? Ano stąd, że będąc w wodzie trudno uderzyć „z byka”, a zaprzeć się nogami o ściany macicy i wypiąć pośladki można – tłumaczy ginekolog-położnik Artur Kucharski.

Kiedy dziecko zaczyna się poruszać w brzuchu mamy?

Rosnące w twoim brzuchu dziecko zaczyna się poruszać już około 8. tygodnia ciąży. Jest wtedy nie większe od truskawki i jeszcze przez wiele tygodni będzie zbyt małe byś mogła cokolwiek poczuć. Na początku jego ciałko jedynie drga. Potem maluszek zaczyna zginać i prostować kręgosłup, poruszać rączkami, głową…

Z czasem jego ruchy stają się coraz lepiej skoordynowane. Dzięki trójwymiarowej ultrasonografii wiadomo, że:

  • Już 12 tygodniowy płód potrafi już przeciągać się, kopać, a nawet skakać!
  • Około 15. tygodnia porusza się już na wszelkie możliwe sposoby: zgina kolana, odpycha się od ściany macicy, odbija się od niej jak od trampoliny, „tańczy” kołysząc biodrami, kręci głową, pochyla ją i odgina do tyłu, otwiera usta, ziewa, czka, przeciąga się, fika koziołki. Potrafi nawet zacisnąć dłoń w piąstkę, rozprostować palce i bawić się pępowiną! Zaczyna też poznawać swoje ciało: dotyka rączkami buzi i głowy i łapie się za stopy.

Kiedy zaczynamy czuć ruchy dziecka?

Na początku sygnały wysyłane przez maluszka są tak delikatne, że można pomylić je z burczeniem w brzuchu albo ... w ogóle ich nie zauważyć. Aż końcu – bingo!– będziesz wiedziała, że to właśnie to.

„To było tak, jakbym miała w brzuchu motyla (małą rybkę, bańki mydlane, pełzającego ślimaczka)”, „Czułam delikatne pulsowanie (stukanie, przelewanie, bulgotanie)” – przyszłe mamy opisują pierwsze ruchy swoich dzieci na różne sposoby, jednak dla każdej z nich jest to ogromne przeżycie.

  • Jeśli jeszcze nie rodziłaś, poczujesz ruchy dziecka od około 20. tygodnia ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki.
  • Jeśli masz już dziecko i wiesz, czego się spodziewać - dwa albo nawet cztery tygodnie wcześniej (między 16. a 18. tygodniem ciąży).
  • Szczupłe mamy często, choć nie zawsze, zaczynają je czuć wcześniej niż te przy kości.

Kopniaki

Pod koniec 2 trymestru ruchy nie przypominają już muśnięć i nie sposób pomylić ich z czymkolwiek innym. Będziesz wyraźnie czuła jak malec przesuwa się, kopie, przeciąga, boksuje, robi salta, jednym słowem na całego korzysta z luksusu posiadania prywatnego basenu.

W 3 trymestrze w brzuchu robi się ciaśniej ale jeszcze w 7. miesiącu dziecko może swobodnie się obracać. W 8. miesiącu przestanie być to możliwe - większość dzieci ustawia się wówczas główką w dół i w tej pozycji czeka na poród. Choć malec nie może już fikać koziołków, ani myśli tkwić w bezruchu: rozpycha się, kręci głową i robi co może, by choć trochę rozprostować rączki i nóżki.

Po 36 tygodniu zaczyna się zmniejszać ilość wód płodowych, a terminie porodu jest ich już bardzo mało. Płyn nie amortyzuje kopniaków, więc stają się one jeszcze bardziej odczuwalne, a czasem nawet bolesne – zwłaszcza gdy malec wceluje nóżką w żebra, żołądek albo pęcherz. Nie martw się tym – nawet jeśli oberwiesz tak mocno, że jękniesz z bólu, nie dziecko zrobi ci żadnej krzywdy.

Po co dziecku ta gimnastyka?

Dzięki ruchom w twoim brzuchu dziecko uczy się tego, co będzie mu potrzebne po przyjściu na świat – oddychania, przełykania, ssania. Zanim weźmie pierwszy oddech, wytrwale trenuje „wdychanie i wydychanie” wód płodowych. Wkładanie do buzi paluszka i połykanie wód płodowych pozwoli mu sprawnie ssać po porodzie.

Każda z tych czynności rozwija układ nerwowy i narządy wewnętrzne, np. płuca, nerki i przewód pokarmowy itd. Trening stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości. Dziecko reaguje na światło, głośne dźwięki, ruch. Czasem w bardzo energiczny sposób daje znać, że coś mu się nie podoba.

Reklama

Zobacz także: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Reklama
Reklama
Reklama