Zamiast wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, zostałaś z maluchem w domu? Dane opublikowane przez brytyjski tygodnik "The Economist" nie pozostawiają złudzeń – chociaż sytuacja Polek nie jest zła, wciąż zarabiamy mniej niż mężczyźni i rzadziej obejmujemy kierownicze stanowiska.

Reklama

Matka Polka pracująca

Tygodnik "The Economist" już po raz piąty opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy w 29 krajach. Raport łączy dane o szkolnictwie wyższym, wysokości wynagrodzenia, kosztach opieki nad dziećmi, długości urlopu macierzyńskiego, zajmowanych stanowiskach. Dzięki tym danym udało się stworzyć ranking krajów, w których kobietom pracuje się najlepiej. Chociaż w ogólnym rankingu Polska zajęła wysokie 5. miejsce, wciąż mamy wątpliwości, czy sytuacja zawodowa Polek rzeczywiście jest tak dobra.

Według raportu "The Economist", w Polsce:

  • kobiety zarabiają o 11,1% mniej niż mężczyźni,
  • kobiety zajmują 40,2% stanowisk kierowniczych,
  • kobiety zajmują 10,9% miejsc w zarządach,
  • kobiety posiadają 27,4% mandatów w parlamencie,
  • koszty opieki nad dzieckiem netto wynoszą 6,9% przeciętnego wynagrodzenia,
  • kobiety mają równowartość 41,6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Mogłoby się wydawać, że młode mamy chętnie wracają do pracy, jednak jak jest w rzeczywistości? Te dane pokazują, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, a przy tym mają mniejsze szanse na awans. Co więcej, każda mama wie, że koszty opieki nad dzieckiem wynoszą więcej niż 7% przeciętnego wynagrodzenia. Przy obecnej pomocy finansowej, która można otrzymać od państwa (w tym programie 500+ i innych świadczeniach rodzinnych), wielu młodym mamom nie opłaca się wracać do pracy. To jednak tylko jeden z aspektów. Większość kobiet nie wie, kiedy jest dobry moment, by wrócić do pracy zawodowej. Młode mamy boją się, że rozłąka wpłynie niekorzystnie na rozwój maluszka i nie chcą go oddawać do żłobka, przedszkola czy pod opiekę niani.

Jak było u was? Czy rzeczywiście sytuacja Polek jest tak dobra, że każda mama po urodzeniu dziecka chętnie wraca do pracy? Opiszcie swoje doświadczenia!

Zobacz także

Zobacz także: Przestań się martwić. Twój powrót do pracy nie zaszkodzi dziecku!

Reklama

Źródło: economist.com

Reklama
Reklama
Reklama