powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym
Fotolia
Mama

Przestań się martwić: twój powrót do pracy nie skrzywdzi dziecka

Martwisz się, że dziecko ucierpi na twoim powrocie do pracy? To przestań! Naukowcy mówią, że nic mu nie będzie! Dla jego rozwoju liczy się coś innego. Co takiego?

Nie jesteś sama ze swoimi obawami przed powrotem do pracy po urodzeniu dziecka! To naturalne, że kiedy mama wraca do pracy towarzyszy jej lęk, że dziecku będzie gorzej pod opieką innych osób, że będzie nieszczęśliwe i będzie gorzej się rozwijać. Przecież nikt tak pięknie nie przeczyta mu książki, prawda? Nie poświęci tyle niepodzielnej uwagi, nie ułoży po raz setny puzzli, nie objaśni świata, nie przytuli...

Jak wrócisz do pracy, będziecie mieć mniej czasu na te wszystkie ważne sprawy - czy to nie wpłynie na rozwój emocjonalny i intelektualny twojego dziecka? Naukowcy uspokajają: nie martw się, dzieciom nie dzieje się krzywda, kiedy mama wraca do pracy. Nie rozwijają się gorzej. Coś innego ma znaczenie. 

Dzieci w żłobkach nie rozwijają się gorzej

Dzieci, które chodzą do żłobków i przedszkoli są tak samo szczęśliwe, zadbane i rozwinięte, jak te, którymi opiekują się mamy. Zbliżone są też ich osiągnięcia. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przyjrzeli się ponad tysiącu dzieciom poniżej 7. roku życia, które chodziły do żłobka i przedszkola oraz pozostawały pod opieką mam. Ich wnioski są pocieszające dla matek, które planują powrót do pracy:

  • dzieci, które pozostawały pod opieką mam nie rozwijały się inaczej niż te, którymi opiekowali się inni ludzie;
  • ważniejsze dla rozwoju dziecka jest nie to pod czyją opieką pozostaje w trakcie dnia, a to,  jaka jest atmosfera w domu rodzinnym, czy rodzice poświęcają dziecku uwagę, są wrażliwi na jego emocje i potrzeby.

Naukowcy z Nowego Jorku przyjrzeli się różnym czynnikom: czasowi spędzanemu przez matkę w pracy, jej zarobkom, opiece nad dzieckiem, kiedy mama jest w pracy. Analizowano umiejętność czytania, pisania, zachowanie, interakcje w rodzinie i na tej podstawie wysunięto wniosek, że to jakość opieki i rodzinnych relacji jest ważniejsza od tego, kto ją sprawuje. Zauważono jedynie, że nieco lepiej wypadają te dzieci, których mamy w pierwszym roku życia dziecka nie pracują więcej  niż 30 godzin tygodniowo.

Porównano też wyniki z sześciu różnych badań z ostatnich 40 lat, obejmujących w sumie 40 tys. dzieci i wnioski były podobne: u dzieci urodzonych po 1990 roku nie zauważono różnic rozwojowych między tymi, które w pierwszych latach pozostawały wyłącznie pod opieką mamy i tymi, które uczęszczały do żłobków czy przedszkoli.

Mama wraca do pracy z korzyścią dla rodziny

Naukowcy odkryli też, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym jest korzystny dla mamy – pracujące matki miały mniej problemów psychicznych, budowały zdrowsze relacje rodzinne i dokładały się do domowego budżetu, co miało pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Anglicy odkryli z kolei, że powrót mamy do pracy miał pozytywny wpływ na relacje dzieci z ... ojcami – mężczyźni, których żony pracowały, byli bardziej zaangażowani w wychowywanie dzieci. 

W starszym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z brytyjskiego uniwersytetu w Bristolu przyjrzano się ponad 14 tys. dzieci urodzonych w 1991 i 1992 r. Porównano rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci w wieku 6 miesięcy, 3 i 6 lat. Tylko w przypadku dzieci 6-miesięcznych zauważono różnice... i to na niekorzyść tych pozostających pod opieką mam! Ich matki zgłaszały więcej kłopotów emocjonalnych dzieci: większe rozdrażnienie, płaczliwość itd. Częściej od matek pracujących określały swoje sześciomiesięczne dzieci jako "trudne".

Powrót do pracy po porodzie: jakość opieki najważniejsza

Najważniejsze dla prawidłowego rozwoju małego dziecka jest więc nie to, czy mama jest przy nim przez 24 godziny na dobę lecz to, czy kontakty między nią a dzieckiem są oparte na otwartości i wrażliwości na potrzeby dziecka oraz to, czy spędzając czas z dzieckiem mamy stymulują jego rozwój poprzez odpowiednie zabawy i interakcje. Sama obecność matki to za mało. Innymi słowy: liczy się jakość kontaktu z mamą, a nie jego ilość. 

Dla społecznego i intelektualnego rozwoju dziecka ważne jest też środowisko rodzinne: to, czy dziecko ma dostęp do zabawek i książek, czy rodzina robi różne rzeczy wspólnie, np. wychodzi na spacery, do biblioteki, na plac zabaw. Naukowcy zauważyli też po raz kolejny, że bardzo ważny dla rozwoju dziecka jest stały plan dnia, np.  rytuały związane z posiłkami i porą snu. 

Nie bój się więc, że twoje dziecko będzie się gorzej rozwijać, kiedy wrócisz do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim. Najważniejsze, żebyś była wrażliwa na jego potrzeby. A wracając do domu po dniu spędzonym w pracy, weź głęboki oddech i zostaw sprawy zawodowe za progiem. W ten sposób będziesz mogła poświęcić swój czas i uwagę rodzinie.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA