Sytuacja, w której mama czy teściowa opiekuje się naszym dzieckiem, często sprzyja konfliktom. Wystarczy, że ty chcesz zrobić coś przy dziecku po swojemu, a babcia ma na ten temat całkiem odmienne zdanie. Co zatem robić, by unikać spięć?

Reklama

Mów babci o swoich oczekiwaniach

Jest to szczególnie ważne, gdy babcia opiekuje się dzieckiem codziennie. Bywa bowiem, że np. zbytnio wnuka rozpieszcza czy próbuje przejąć nad nim całkowitą władzę, co młodą mamę niepokoi i irytuje.
• Gdy coś idzie nie tak, nie udawaj, że wszystko jest w porządku, bo twój gniew będzie narastać. Lepiej szczerze z babcią dziecka porozmawiaj. Mama lub teściowa wytyka ci błędy? Stale coś doradza? Spokojnie wyjaśniaj, że choć cenisz sobie jej wskazówki, to wolałabyś, by wciąż nie dyktowała ci, co i jak masz robić.
• Nie pozwalaj, aby ważne dla ciebie sprawy były ignorowane. Babcia przegrzewa wnuka lub go przekarmia? Jeżeli żadne argumenty nie pomagają, przed wyjściem z domu sama szykuj maluchowi odpowiednie ubranka czy porcje jedzenia. Pozwoli to uniknąć scysji, a babcia otrzyma ważny sygnał, że o sprawach dziecka decydujesz ty.

Doceniaj starania babci

Nie zakładaj z góry, że na wszystkim znasz się najlepiej. Pamiętaj, niektóre ze wskazówek babci mogą ci się zwyczajnie przydać! Co jeszcze ułatwi wam porozumienie?
• Nie dyskutuj z babcią o błahostkach. Wyparza smoczki częściej, niż ty byś to robiła? Po prostu to przemilczaj. Przecież dziecko na takiej troskliwości nic nie traci!
• W rozmowach z mamą lub teściową unikaj pouczającego tonu. Zawsze staraj się pamiętać, że za jej postępowaniem kryją się dobre intencje – choćby rozmaite obawy spowodowane wielką troską o twoje dziecko.

Nie przesadzaj z wymaganiami

To ważne, bo dziadkom, mimo że czują się nieraz bardzo zmęczeni, często trudno jest odmówić pomocy najbliższym.
• Babcia zajmuje się malcem codziennie? Ustalcie, że w weekendy będzie panią swojego czasu. Jest to ważne także z uwagi na dziecko, które potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą. [Niech to będzie takie samo porozumienie, jakie zawarłabyś z nianią]
• Babcia pracuje jeszcze zawodowo i jej pomoc jest tylko dorywcza? Ściśle przestrzegaj ustalonych godzin, w jakich przejmujesz pociechę pod swoje skrzydła. Pamiętaj, respektowanie potrzeb mamy to dowód twojego szacunku dla niej!

Przeczytać także: Idealny układ z babcią

Reklama
Zobacz także

Rady dla kochającej babci

Przede wszystkim okazuj młodej mamie, że masz do niej zaufanie i zaakceptuj jej metody pielęgnowania malucha. Co jeszcze jest istotne?
• Unikaj ciągłego doradzania czy wytykania drobnych błędów. To ważne, bo taka nadmierna chęć pomocy może być dla niej bardzo deprymująca. Bez obaw, dziecku nic złego się nie stanie, jeśli, np. czasem prześpi jeden posiłek czy ominie go kąpiel.
• Bądź asertywna. Nie masz sił ani ochoty zajmować się wnukiem codziennie? Powiedz o tym rodzicom dziecka i nie czuj się winna. Pamiętaj, masz prawo do wypoczynku czy swobodnego dysponowania swoim czasem.

Reklama
Reklama
Reklama