Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przysłowia niderlandzkie
Adobe Stock/ GiorgioMorara
Cytaty i przysłowia

Przysłowia niderlandzkie – powiedzenia ukryte w sztuce

Przysłowia niderlandzkie to arcydzieło Pietera Bruegela Starszego, który swój obraz przedstawił światu w 1559 roku. Jest to znakomity przykład sztuki moralizatorskiej przedstawiającej liczne nawiązania do związków frazeologicznych i powiedzeń typowych dla XVI-wiecznych Niderlandy.

Spis treści:

  1. O autorze słów kilka – kto namalował przysłowia niderlandzkie?
  2. Pieter Bruegel a Hieronim Bosh – co ich łączy, a co dzieli?
  1. Jakie przysłowia niderlandzkie zawarł Bruegel w swoim dziele?

Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?

O autorze słów kilka – kto namalował przysłowia niderlandzkie?

Jak zostało już wspomniane we wstępie, przysłowia niderlandzkie namalował Pieter Bruegel. Jego nazwisko jest bardzo dobrze znane do dziś, gdyż rozpoczął on w swojej rodzinie wyjątkową tradycję malarstwa. W jego ślady udali się zarówno synowie, jak i wnuczęta. W celu odróżnienia go od syna dość często dodaje się do jego nazwiska przydomek „starszy”. 
Jego biografia zawiera wiele niewiadomych. Wiemy na pewno, że wyruszył w kilkuletnią podróż, która obejmowała m.in. Francję (w szczególności Alpy) oraz Włochy.
Swoją przygodę ze sztuką zaczynał jako rysownik. Zatrudniony u niderlandzkiego wydawcy i grafika Hieronima Cocka produkował głównie ryciny, które pozwoliły mu wykształcić doskonałą, wyraźną kreskę. Drobiazgowość, którą opanował jako rysownik, ma duży wpływ na jego późniejsze dzieła, które odzwierciedlają szczegółowo codzienne życie w Niderlandy.

Pieter Bruegel a Hieronim Bosh – co ich łączy, a co dzieli?

Pieter Bruegel uważany jest za kontynuatora Hieronima Bosha. W ich sztuce można zauważyć podobieństwa (m.in. wybitną szczegółowość przedstawianych scen, groteskowość czy moralizatorstwo), jednak pod kątem przekazu ich obrazy są całkowicie odmienne.

Mistycyzm w dziełach Bosha

Symbolika dzieł Hieronima Bosha bardzo mocno nawiązuje do poglądów końca średniowiecza, które niechlubnie nazywane jest „ostatnim prymitywem”. Jego sztuka dość często odnosi się do mistycznych symboli.
Ze względu na groteskowe przedstawienie postaci, które zdecydowanie odbiegały od znanych przedstawień chrześcijańskich, Bosh był za życia oskarżany o uprawianie magii i okultyzmu.
W jego obrazach natura jest często traktowana jako pokusa, która oddala od Boga. Ta cecha jego sztuki zdecydowanie odróżnia go od Bruegela, który był miłośnikiem natury i pospólstwa.

Humanizm i pospólstwo w dziełach Bruegela

Pieter Bruegel w swoich dziełach prezentuje bardziej nowożytne poglądy. Odchodzi od charakterystycznego dla Bosha mistycyzmu, a jego dzieła kierują się raczej w stronę humanizmu. Uważa się, że jest pierwszym malarzem, który w swojej sztuce oddał prawdziwy świat wiejski, w którym pospólstwo i proste życie było główną inspiracją.
W jego dziełach dot. kwestii religijnych możemy zauważyć mocną inspirację reformistycznymi ruchami kościoła. Według niektórych biografii Pieter Bruegel był zwolennikiem Erazma z Rotterdamu, który był wybitnym humanistą i znanym krytykiem struktury Kościoła Katolickiego.
Prostota rysunku jego obrazów o tematyce biblijnej oraz ich groteskowość były dość kontrowersyjne jak na ówczesną epokę. Dzieła tj. „Triumf śmierci”, który w satyryczny sposób przedstawia wiarę w miłosierdzie Stwórcy, czy „Wieża Babel”, w której Koloseum (symbol papieskiego miasta) zostało przedstawione jako prawdziwa siedziba grzechu, do dzisiaj wywołują wiele sprzecznych emocji w środowiskach religijnych.

Można powiedzieć, że obrazy Bruegela i Bosha są pozornie podobne – na pierwszy rzut oka wyglądają bliźniaczo, jednak gdy zagłębiamy się nieco bardziej w ich interpretację, to różnice ich światopoglądów są znaczące.

Jakie przysłowia niderlandzkie zawarł Bruegel w swoim dziele?

Interpretacja obrazu przysłowia niderlandzkie Pietera Bruegela przypomina słynną w latach 90-tych łamigłówkę „Gdzie jest Wally”. W dziele można znaleźć nawiązania do około 120 przysłów. Choć ta liczba jest naprawdę pokaźna, to wciąż wielu ekspertów malarstwa poddaje ją wątpliwości. Ile naprawdę powiedzeń zawarł Bruegel w swoim dziele? Odpowiedź na to pytanie zawsze pozostanie dla świata artystycznego zagadką, gdyż autor nie pozostawił żadnych wskazówek dot. jego interpretacji.

Świat do góry nogami – satyra reform XVI wieku

Z pewnością obraz jest prześmiewczym komentarzem świata, który w czasach artysty przechodził prawdziwą rewolucję. Średniowieczny zaścianek był coraz bardziej wypierany przez renesansowy humanizm. Na scenie polityczno-religijnej wybuchały liczne spory związane z reformacją Kościoła, odkrycie Ameryki odwróciło poglądy geograficzne „do góry nogami”, a niedawny upadek Konstantynopola położył kres Cesarstwu Wschodniemu. Nie powinno nikogo dziwić, że alternatywna nazwa obrazu „Przysłowia niderlandzkie” to „Świat do góry nogami”.

Przykłady powiedzeń, które zawiera obraz Bruegela „Przysłowia niderlandzkie”

Przywiązać diabła do poduszki.


W lewym dolnym rogu obrazu malarz przedstawił scenę, w której starsza kobieta wiąże diabła z pomocą płachty. Jest to nawiązanie do niderlandzkiego przysłowia „Przywiązać diabła do poduszki.”, które oznacza, że dla upartego człowieka wszystko jest możliwe (nawet poskromienie diabelnych mocy).

Gryźć kolumnę.

 

Tuż nad sceną, która została opisana powyżej, można dostrzec mężczyznę, który żarliwe obgryza kolumnę. Taki związek frazeologiczny był dość często używany wśród humanistów, którzy krytykowali zaściankowe podejście do religii ze średniowiecza.
W przypadku tego fragmentu dodatkowej podpowiedzi do właściwej interpretacji sceny dostarcza nam także jajownik – zdobienie występujące w starożytnej architekturze rzymskiej, która jest charakterystyczna dla miasta papieskiego i jego okolic.

Nosić ogień w jednej ręce, a wodę w drugiej.


Na prawo od kolumny Bruegel przedstawił kobietę, która w jednej ręce niesie rozżarzony węgiel, a w drugiej kubeł wody. Jest to nawiązanie do przysłowia niderlandzkiego, które używane jest w stosunku do osób dwulicowych. 
Nieprzypadkowe jest umieszczenie kobiety tuż obok mężczyzny gryzącego kolumnę. Może być to jawne nawiązanie do reformistycznych poglądów, które często zarzucały głową Kościoła dwulicowość i zepsucie.

Bić głową w mur.


Obok kobiety niosącej wodę przedstawiony został mężczyzna, który uderza głową w mur. Interpretacja tej sceny jest dość zrozumiała nawet we współczesnym świecie, gdyż dość często w języku polskim występuje frazeologizm „bić głową w mur”, co oznacza podejmowanie bezsensownych i bezproduktywnych działań.

Jedna noga obuta, druga noga goła.


Mężczyzna uderzający głową w mur nie ma obuwia na jednej ze stóp. Ten drobny szczegół także ma swoje znaczenie w przysłowiu niderlandzkim, które podkreśla konieczność zachowania równowagi życiowej.

Tu się nie smaży jego śledź.


W lewej środkowej części obrazu malarz przedstawił scenę, w której młody człowiek smaży śledzie. Obok niego umiejscowiona została starsza postać, która wygląda na zdenerwowaną. Może być to nawiązanie do przysłowia niderlandzkiego „Tu się nie smaży jego śledź”, które używane jest, gdy nie wszystko idzie zgodnie z naszym planem.

Położyć pokrywkę na głowie.


Młody mężczyzna z wyżej opisanej sceny ma na głowie pokrywkę, co także jest alegorią do powiedzenia. To niderlandzkie przysłowie oznacza konieczność zapłaty za swoje czyny.
Taką interpretację potwierdzałby także rysunek śledzia nad sceną, który często bywa łączony z powiedzeniem  „Powiesić śledzia za skrzela.” Ma ono synonimiczne znaczenie do pokrywki na głowie.

Przyczepić kotu dzwonek.


Na prawo od sceny ze śledziem Bruegel umieścił rycerza, który przywiązuje dzwonek kotu. Takie przysłowie niderlandzkie używane jest ku przestrodze, że wielkie obwieszczanie planów najczęściej kończy się ich fiaskiem.

Wywieszać nożyce.


Nad sceną z kotem wywieszone są wielkie nożyce. To nawiązanie do przysłowia, które oznacza rychłe oszustwo bądź pozbawienie pieniędzy.

Jeden strzyże owce, a drugi świnie.


Tuż pod murem, na którym rycerz przyczepia kotu dzwonek, znajduje się scena z dwoma chłopami – jeden strzyże owce, natomiast drugi świnie. Alegoryczne przesłanie tego powiedzenia niderlandzkiego oznacza, że każdy z nas zaczyna życie z innego poziomu – jedni z bogactwa, inni z biedy.

Zakładać mężowi niebieski płaszcz.


Obok sceny strzyżenia świń i owiec kobieta zakłada mężczyźnie niebieski płaszcz. To niderlandzkie przysłowie jest synonimiczne do polskiego „Przyprawiać komuś rogi.”

Świnia ma już przebity brzuch.


W centralnej części obrazu umiejscowiony jest mężczyzna, który przebija świni brzuch. Takie powiedzenie oznacza, że sprawa jest już przesądzona.

Gapić się na bociana.


Scena przedstawiona w jednym z okien wieżyczki, która przedstawia przysłowie niderlandzkie nawiązujące do robienia rzeczy bezużytecznych.

Całować klamki u drzwi.


Mężczyzna całujący klamkę przedstawiony jest tuż obok innej postaci wycierającej tyłek o drzwi wieżyczki. To powiedzenie oznacza udawany szacunek.

Dwóch głupich w jednym kapturze.


Scena przedstawiona w jednym z okien domostwa po lewej stronie. Takie przysłowie niderlandzkie używane jest do podkreślenia, że głupi ludzie trzymają się w grupie.

Golić głupca bez mydła.


Tuż obok głupców w jednym kapturze malarz przedstawił innego przysłowiowego głupca, który pozwala się golić bez mydła. To alegoria sytuacji, w której robimy z kogoś głupka.

Biec z płonącym tyłkiem.


W środkowej górnej części obrazu przedstawione jest przysłowie niderlandzkie będące określeniem kierowanym do osób będących w kiepskim położeniu.

Przyprawiać Chrystusowi sztuczną brodę.


Przy centralnej części obrazu (tuż obok przebijanej świni i psów) znajduje się scena, w której mnich przyprawia Chrystusowi brodę. To alegoria zakłamanej pobożności, która przybiera jedynie maskę religijności pod którą kryje się obłuda i rządza władzy.

W obrazie można odnaleźć sporo fekalnych przysłów, które podkreślają dość lekceważący stosunek do świata:
 

Oddawać mocz w stronę księżyca. – postać mężczyzny w jednym z okien budynków, która trzyma w ręku czerwoną flagę z czarnym księżycem. – znaczenie: porywać się z motyką na słońce.
 

Wycierać tyłek u drzwi. – postać mężczyzny przy drzwiach wieżyczki. – znaczenie: lekceważyć.
 

Wypróżniać się razem do jednej dziury. – pośladki dwóch mężczyzn wystające z okien wyżej opisanej wieżyczki. – znaczenie: być nierozłącznymi przyjaciółmi.
 

Wypróżniać się na świat. – scena po lewej stronie obrazu, w której mężczyzna wypróżnia się przy oknie. – znaczenie: lekceważyć świat.
 

Wypróżniać się na szubienicę. – scena w prawym górnym rogu obrazu – znaczenie” nie bać się żadnej kary".

Przysłowia o zwierzętach
Adobe Stock/ Sergey Novikov
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o zwierzętach i ich znaczenie
Przysłowia o zwierzętach często pomagają celnie i zwięźle opisać sytuacje i relacje międzyludzkie. Warto jednak upewnić się, czy powiedzenie, którego używamy, jest przez nas poprawnie rozumiane. Właśnie dlatego przedstawiamy nie tylko przysłowia o zwierzętach, lecz także ich wyjaśnienie.

Czasem nie zastanawiamy się nad tym, czy powiedzenie, jakiego używamy, jest adekwatne do sytuacji. Bywa też, że źle je interpretujemy. Tu upewnisz się, czy prawidłowo rozumiesz znaczenie danego powiedzenia. Poniżej znajdziesz popularne przysłowia o zwierzętach z wytłumaczeniem ich treści. Spis treści Przysłowia o zwierzętach i ludzkich przywarach Przestrogi w mądrościach ludowych o zwierzętach Jaką prawdę przekazują powiedzenia o zwierzętach? Przysłowia o zwierzętach i ludzkich przywarach To powiedzenia, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jednak niejednokrotnie okazuje się, że tkwi w nich mądrość życiowa. Gdy kota nie ma, myszy harcują. Oznacza to, że gdy nie ma osoby sprawującej władzę, panuje nieład. Żyć jak pies z kotem. Przysłowie to oznacza życie z kimś w niezgodzie. Pokorne cielę dwie matki ssie. Mądrość ludowa, która podpowiada, że w życiu czasem bardziej opłaca się pokora niż niezależność i odwaga.  Przestrogi w mądrościach ludowych o zwierzętach Na przysłowiach wychowywały się nasze mamy i babcie. Zobacz, czy dzisiaj te powiedzenia również są aktualne. Zapomniał wół, jak cielęciem był. Powiedzenie używane w stosunku do osób, które pouczają młodszych lub mniej doświadczonych, zapominając o tym, że kiedyś także były młode i popełniały błędy. Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. To przysłowie uczy, że nie powinno się krytykować czegoś, co otrzymało się za darmo.  Kto bywa na koniu, bywa i pod koniem. Powiedzenie uzmysławia przewrotność życiowych sytuacji i fakt, że w życiu przeplatają się momenty lepsze i gorsze. Jego innym odpowiednikiem jest przysłowie „Raz na wozie, raz pod wozem”. Przyjdzie koza do woza. Tego powiedzenia używamy, gdy mamy przekonanie, że ktoś wróci po pomoc,...

Mądre przysłowia
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Najbardziej znane przysłowia [TŁUMACZENIE ZNACZENIA]
Znane przysłowia zawierają w sobie wiele mądrości, które są sumą doświadczeń przeszłych pokoleń. Ich znajomość może pomóc w podjęciu trudnych życiowych decyzji. Przedstawiamy najbardziej znane przysłowia wraz z tłumaczeniem ich znaczenia.

Te znane przysłowia skłaniają do refleksji i mogą pomóc spojrzeć na konkretne sytuacje z innej perspektywy. Czy znasz ich znaczenie? Spis treści: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Bez pracy nie ma kołaczy. Co dwie głowy, to nie jedna. Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Czuć się jak ryba w wodzie. Fortuna kołem się toczy. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Kto pyta, nie błądzi. Jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy. Grosz do grosza, a będzie kokosza. Znane przysłowia wraz z ich wyjaśnieniem Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chociaż przysłowie związane jest z jedzeniem, to jego znaczenie jest zupełnie inne. Chodzi w nim o chęć posiadania. Im więcej mamy, tym więcej chcemy – pieniędzy, ubrań, kosmetyków, sprzętów elektronicznych. Po prostu wszystkiego, co wcale nie jest dobre. Nadmiar, czy to rzeczy, czy władzy, sprawia, że człowiek nie potrafi cieszyć się tym, co ma. Bez pracy nie ma kołaczy. Znane polskie powiedzenie, które przypomina, że wyłącznie dzięki ciężkiej pracy możemy osiągnąć upragniony cel. Oczywiście, nie należy brać tej mądrości dosłownie, bo nie chodzi tylko o zarobki. W tym przysłowiu chodzi o to, że każdy, nawet najmniejszy cel w życiu wymaga wysiłku i pracy nad nim. Mądrość ta nawiązuje do słowiańskiej tradycji wypiekania weselnego pieczywa obrzędowego – kołaczy. To bardzo smaczny wypiek, lecz jego przygotowanie zajmuje dużo czasu. Co dwie głowy, to nie jedna. Popularne przysłowie, które nawiązuje do tego, że w grupie jest prawdziwa siła. Dwóm osobom zdecydowanie prościej będzie znaleźć rozwiązanie problemu niż jednej. Omówienie tej samej sprawy z kilku perspektyw pozwala na szybsze znalezienie rozwiązania. Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Każdy człowiek ma jakieś...

Przysłowia na lepszy dzień. Poznaj ich znaczenie
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Fajne przysłowia na lepszy dzień. Poznaj ich znaczenie
Poznaj fajne polskie przysłowia na lepszy dzień, ale wcześniej... zaopatrz się w solidne opakowanie chusteczek. Za chwilę możesz uronić łzę ze śmiechu – i to niejedną.

Każdego czasem dopada chandra. W takiej sytuacji nieocenione będą fajne polskie przysłowia na lepszy dzień. Czy pamiętasz ich znaczenie? Nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już. Kapelusik z piórami, a wszy wyłażą dziurami. Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Patrzy jak cielę na malowane wrota. Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem. Szlachcic na zagrodzie, równy wojewodzie. Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie! Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku – dziadek się śmiał i to samo miał. Kapelusz sombrero, a w kieszeni zero. Pasuje jak garbaty do ściany. Nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już. To przysłowie przypomina, że uroda z wiekiem przemija i nawet najdroższe kosmetyki na pomarszczonej twarzy nie będą w stanie przywrócić młodzieńczego wyglądu. Kapelusik z piórami, a wszy wyłażą dziurami. Ludzie bardzo często chcą być dobrze postrzegani, dlatego podkreślają swój stan posiadania poprzez drogie ubrania czy samochody. Jednak w  rzeczywistości z bogactwem nie mają wiele wspólnego.  Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Życie bywa nieprzewidywalne i lubi pisać różne scenariusze. Dlatego planując lub podejmując jakąś decyzję, powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje. Patrzy jak cielę na malowane wrota. Ktoś bezmyślnie patrzy w przestrzeń bądź przypatruje się czemuś z niezwykłą intensywnością? W tej sytuacji to przysłowie pasuje idealnie! Gdyby babcia miała wąsy, toby była dziadkiem. Jeśli pewien warunek nie został spełniony (tu: babcia nie ma wąsów), to nie ma sensu zastanawiać się nad tym „co by było gdyby”, ponieważ to nigdy nie nastąpi. Lepiej skupić się na faktach i na nich opierać swoje plany. Przysłowie znane jest także jako:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta