Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przysłowia o zwierzętach
Adobe Stock/ Sergey Novikov
Cytaty i przysłowia

Przysłowia o zwierzętach i ich znaczenie

Przysłowia o zwierzętach często pomagają celnie i zwięźle opisać sytuacje i relacje międzyludzkie. Warto jednak upewnić się, czy powiedzenie, którego używamy, jest przez nas poprawnie rozumiane. Właśnie dlatego przedstawiamy nie tylko przysłowia o zwierzętach, lecz także ich wyjaśnienie.

Czasem nie zastanawiamy się nad tym, czy powiedzenie, jakiego używamy, jest adekwatne do sytuacji. Bywa też, że źle je interpretujemy. Tu upewnisz się, czy prawidłowo rozumiesz znaczenie danego powiedzenia. Poniżej znajdziesz popularne przysłowia o zwierzętach z wytłumaczeniem ich treści.

Spis treści

  1. Przysłowia o zwierzętach i ludzkich przywarach
  2. Przestrogi w mądrościach ludowych o zwierzętach
  3. Jaką prawdę przekazują powiedzenia o zwierzętach?

Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?

Przysłowia o zwierzętach i ludzkich przywarach

To powiedzenia, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jednak niejednokrotnie okazuje się, że tkwi w nich mądrość życiowa.

Gdy kota nie ma, myszy harcują.

Oznacza to, że gdy nie ma osoby sprawującej władzę, panuje nieład.

Żyć jak pies z kotem.

Przysłowie to oznacza życie z kimś w niezgodzie.

Pokorne cielę dwie matki ssie.

Mądrość ludowa, która podpowiada, że w życiu czasem bardziej opłaca się pokora niż niezależność i odwaga. 

Przestrogi w mądrościach ludowych o zwierzętach

Na przysłowiach wychowywały się nasze mamy i babcie. Zobacz, czy dzisiaj te powiedzenia również są aktualne.

Zapomniał wół, jak cielęciem był.

Powiedzenie używane w stosunku do osób, które pouczają młodszych lub mniej doświadczonych, zapominając o tym, że kiedyś także były młode i popełniały błędy.

Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda.

To przysłowie uczy, że nie powinno się krytykować czegoś, co otrzymało się za darmo. 

Kto bywa na koniu, bywa i pod koniem.

Powiedzenie uzmysławia przewrotność życiowych sytuacji i fakt, że w życiu przeplatają się momenty lepsze i gorsze. Jego innym odpowiednikiem jest przysłowie „Raz na wozie, raz pod wozem”.

Przyjdzie koza do woza.

Tego powiedzenia używamy, gdy mamy przekonanie, że ktoś wróci po pomoc, którą wcześniej odrzucił.

Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.

Ostrożność jest jedną z największych życiowych cnót. Właśnie o tym przypomina to przysłowie o zwierzętach. Jeśli będziemy uważać i podejmować przemyślane decyzje, a nie skakać bez większego namysłu jak koza, to unikniemy wielu porażek.

Nie wywołuj wilka z lasu.

To przysłowie przestrzega przed prowokowaniem sytuacji, które mogą być dla nas niemiłe lub groźne. 

Jaką prawdę przekazują powiedzenia o zwierzętach?

Wiele przysłów o zwierzętach w lapidarnych słowach podsumowuje różne sytuacje życiowe i postawy. Przysłowia niejednokrotnie uczą pokory i przypominają o tym, by nie oceniać pochopnie lub spojrzeć na kogoś z innej perspektywy.

Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje.

Przestroga przed osobami, które dużo mówią, obiecują, przechwalają się, ale za taką postawą nie idą czyny. To przysłowie uczy, że prawdziwe wartości nie potrzebują hałasu, a skromność jest często zdecydowanie lepszą wizytówką niż bufonada.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Jedna zmiana nie oznacza, że zmienia się już wszystko. To przysłowie o ptakach stosowane jest zazwyczaj w celu przestrogi przed nadmiernym uogólnieniem i entuzjazmem spowodowanym niewielkimi zmianami.

Zły to ptak, co swe gniazdo kala.

Czasownik „kalać” jest dość rzadko spotykany w języku polskim, a oznacza okrywanie czegoś hańbą.
Przysłowie to krytyka osoby, która obraża czy krytykuje swoje środowisko (np. rodzinę, ojczyznę).

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

To przysłowie jest jak przestroga przed popełnianiem złych uczynków. Bo nawet jeśli na początku pozostają bezkarne, to w końcu los może się odwrócić, a wtedy osoba je popełniająca odczuje konsekwencje na własnej skórze.

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Lepiej mieć niewiele niż śnić o bogactwie.

Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać, jak i one.

Bardzo stare ludowe przysłowie o zwierzętach, które nawołuje do dostosowywania się do otoczenia.

Zobacz także:

stare przysłowia
Adobe Stock/ andreaobzerova
Cytaty i przysłowia
Stare przysłowia, które każdy powinien znać
Stare przysłowia odchodzą w niepamięć, lecz niesłusznie! Wiele powiedzonek staropolskich niesie za sobą prawdziwe życiowe mądrości. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy ci stare przysłowia, które – naszym zdaniem – powinien znać każdy.

Mówi się, że stare, ludowe przysłowia są mądrością narodu. Kto jest ich autorem lub autorką? Nie wiadomo, jednak z pewnością była to osoba posiadająca umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego ją świata. Poznaj stare przysłowia i ich znaczenie: Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Jaka woda, taki młyn. Jaki ojciec, taki syn. Nie ma ryby bez ości, ni człowieka bez złości. Trudność ustąpi, gdy chęć przystąpi. Lepszy żołnierz zbrojny, aniżeli strojny. Kto po kładkach mądrze stąpa, ten się rzadko w błocie kąpa. Stare przysłowia i ich znaczenie Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Zdobycie wiedzy wymaga cierpliwości i systematyczności. To przypomnienie o tym, że cierpliwość, jest kluczem do zdobycia mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Ludzie w dobrobycie często zapominają o Bogu, natomiast w niedoli jest on głównym obiektem próśb błagalnych. To stare przysłowie jest krytyką fałszywej pobożności. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Jedno z wielu przysłów, które przypomina, że dzięki pracy można zapewnić sobie dostatnie życie. Według tego starego przysłowia praca w młodych latach oznacza brak głodu na starość. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Szanując przykazania boże, można liczyć na pomoc Stwórcy, natomiast jeśli się nie praktykuje odpowiednio religii, to nie powinno polegać się na pomocy Boga. W tym starym przysłowiu niedziela i dni boże mają wymiar metaforyczny. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Miarą człowieka jest nie ilość...

Chińskie przysłowia
Adobe Stock/ Станислав
Cytaty i przysłowia
Chińskie przysłowia – 100 aforyzmów na każdą chwilę
Chińskie przysłowia mogą być doskonałym źródłem wiedzy o jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. Wiele powiedzeń, aforyzmów i związków frazeologicznych, które są używane do tej pory, ma nawet po kilka tysięcy lat. Przekonaj się, jakie mądrości chińskie przekazywane są od dziesiątek pokoleń.

Większość internautów kojarzy zdanie „Stare chińskie przysłowie mówi: Jeśli nie wiesz, co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.” To sformułowanie potwierdza, że w chińskich przysłowiach można odnaleźć wartość na każdą życiową sytuację. Mamy nadzieję, że w przygotowanych aforyzmach uda ci się odszukać sentencję, której potrzebujesz. Chińskie przysłowia: O zdrowiu O miłości i rodzinie O kobietach O przyjaciołach i wrogach O pracy O mądrości O alkoholu O przemijaniu Chińskie mądrości życiowe na co dzień Optymistyczne Ku przestrodze Przysłowia chińskie z filozofii Sun Zi Chińskie przysłowia o zdrowiu To, co nie wydasz na kucharza, wydasz na lekarza. Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Jeśli 50-letniego mężczyznę po przebudzeniu nic nie boli, to znaczy, że ten mężczyzna nie żyje. Lekarz może wyleczyć z choroby, ale nie z losu. Choroba jest uleczalna, nie przeznaczenie. Szczęśliwy lekarz spotyka chorego przy końcu jego choroby, a nieszczęśliwy przy jej początku. Lek nie uleczy wymyślonej choroby, a wódka nie uleczy prawdziwego smutku. Żołądek pełen lekarstw i koszula łatana długo nie wytrzymują. Przysłowia chińskie o miłości i rodzinie Serce nigdy nie mówi, ale musisz go słuchać, aby je zrozumieć. Nie można błagać o miłość, trzeba na nią zasłużyć. Róża jest piękniejsza niż kapusta, lecz zupa z róży jest gorsza niż kapuśniak. (nawiązanie do urody i związków) Pewien mąż tak kochał swoją jednooką żonę, że stwierdził, iż wszystkie inne kobiety mają jedno oko za dużo. Zwykle mąż i żona żyją jak dwa ptaszki w tym samym lesie,...

cytaty o życiu
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Cytaty o życiu – najpiękniejsze i mądre sentencje na dobre i złe chwile
Oto cytaty o życiu, które mają moc: potrafią motywować, pocieszać i pokazywać sens różnych życiowych doświadczeń. Ich autorami są ludzie, którzy sami niejedno w życiu przeszli. Mądre i inspirujące sentencje o życiu w jednym lub dwóch zdaniach umieją uchwycić to, co najważniejsze i najpiękniejsze jednocześnie.

Najpiękniejsze cytaty o życiu to zwykle przemyślane i mądre sentencje. Takie, które pozwalają przywrócić pozytywne nastawienie, dają siłę na co dzień i inspirują do podjęcia najlepszych decyzji. Sprawdź, czy wśród poniższych życiowych złotych myśli znajdziesz cytat, który zostanie z tobą na dłużej. Cytaty o życiu: Najpiękniejsze (wybór redakcji) Krótkie Mądre Inspirujące Motywacyjne Pozytywne Zabawne Smutne Refleksyjne Złote myśli – na każdą okazję Sentencje i powiedzenia Najpiękniejsze cytaty o życiu (wybór redkacji) Każdy z cytatów inspiruje i skłania do przemyśleń. Dla niektórych, mogą być swego rodzaju drogowskazem, u innych wywołać wzruszenie. Niekiedy są to prawdy oczywiste, czasami trzeba dokładniej analizować słowa autora. Prezentujemy wybór najpiękniejszych życiowych sentencji, wśród których być może znajdziesz motto w sam raz na dziś: *** Czy nie przyjemnie wiedzieć, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że tak cieszę się życiem… – L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza" *** Jeżeli robisz to, co łatwe, Twoje życie będzie trudne. Jeśli robisz to, co trudne, Twoje życie będzie łatwe. – Les Brown *** Prawdziwie żyć to najrzadsza rzecz na świecie. Większość ludzi jedynie egzystuje. – Oscar Wilde *** Najważniejszą rzeczą jest, aby cieszyć się swoim życiem – być szczęśliwym – tylko to się liczy. – Audrey Hepburn *** Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. – Arystoteles *** Życia nie należy brać zawsze tak śmiertelnie poważnie, inaczej nie jest godne tego, aby je przeżyć. – Licia Troisi *** Życie jest jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak