Bezpieczeństwo nad wodą – zasady, zachowanie, numer alarmowy
Bezpieczeństwo nad wodą zależy od wszystkich użytkowników plaży i kąpieliska, bo to oni mogą zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą pozwala uniknąć niebezpieczeństwa. Tu chodzi o zdrowie i życie, więc żartów nie ma.
Dużo o bezpieczeństwie nad wodą mówią statystyki utonięć. W roku 2021 utonęło w Polsce 408 osób. Najwięcej w rzekach, jeziorach i stawach. W wodzie życie straciło 20 dzieci do 18 roku życia, z czego połowa to dzieci do 14 roku życia.
41 osób utonęło w miejscu niestrzeżonym, ale nie zabronionym, 34 utonięcia były wynikiem nieostrożności w czasie przebywania nad wodą, 28 – kąpiel w miejscu niestrzeżonym, 30 – nieostrożność w czasie łowienia ryb, 78 ofiar wody piło wcześniej alkohol. To oznacza, że gdyby wszyscy oni przestrzegali zasad bezpieczeństwa nad wodą, nadal by żyli!
Zasady bezpieczeństwa nad wodą
Zasady bezpieczeństwa nad wodą można ująć w 10 punktów. Postępując zgodnie z nimi, znacząco zwiększysz bezpieczeństwo własne, swoich dzieci i ludzi wokół. Bo nie zawsze w wodzie życie traci ten, kto tonie. Czasami ginie ten, kto próbuje ratować tonącego.
1. Wchodź do wody tylko w miejscach do tego wyznaczonych
Najbezpieczniej kąpać się na oznaczonych i strzeżonych kąpieliskach. Bezpieczeństwa strzegą tam albo ratownicy WOPR, albo Policja Wodna. W razie jakikolwiek zagrożenia wyszkoleni ludzie ruszą na pomoc, co znacząco zmniejsza ryzyko utonięcia.
2. Przestrzegaj zasad obowiązujących na kąpielisku
Zapoznaj się z zasadami spisanymi na tablicy kąpieliska i nie próbuj ich naginać. Pamiętaj też, co oznaczają flagi wywieszane przez ratowników:
- flaga biała – kąpiel dozwolona, ratownik czuwa,
- flaga czerwona – zakaz kąpieli,
- brak flagi – nie ma dyżuru ratownika.
3. Sprawuj opiekę na dziećmi
Twoje dziecko jest w wodzie? Nie spuszczaj z niego oka nawet wtedy, gdy potrafi pływać. To, że ratownik sprawuje dyżur, a wy jesteście na strzeżonym kąpielisku, nie zwalnia cię z obowiązku pilnowania swoich dzieci. Jeśli wsiadacie na sprzęt pływający, załóż dziecku dopasowany do jego masy ciała kapok. I nie zapomnij go zapiąć lub zawiązać.
4. Sprawdź temperaturę wody przed kąpielą
Najbezpieczniejsza woda do kąpieli to ta o temperaturze 22-25 stopni. Nie wchodź do wody, jeśli ma ona temperaturę poniżej 14 stopni (chyba że morsujesz). W chłodnej wodzie nie przebywaj za długo, żeby się nie wychłodzić. Sine usta dziecka to wyraźny znak, że jest wychłodzone – powinno wyjść z wody.
Zanim wskoczysz do wody, schlap nią szyję, klatkę piersiową, nogi. W ten sposób zapobiegniesz wstrząsowi termicznemu. Nigdy nie wbiegaj rozgrzany do wody.
5. Nie kąp się przy złej pogodzie
Z kąpieli lepiej zrezygnować, gdy zbliża się burza, jest mgła, wieje silny wiatr. Do wody najlepiej też nie wchodzić po zmroku.
6. Nie pij alkoholu, jeśli opiekujesz się dzieckiem lub zamierzasz się kąpać
Do wody nie należy wchodzić po spożyciu alkoholu, z pustym żołądkiem, ale też bezpośrednio po posiłku. Pod wpływem alkoholu nie należy też pilnować dzieci przebywających nad wodą!
7. Nie licz na to, że dmuchane zabawki ochronią przed utonięciem
Czasami jest wręcz odwrotnie! Dmuchany materac, koło lub rękawki nie gwarantują bezpieczeństwa – ani osobie dorosłej ani dziecku. Dlatego nie należy wypływać na dmuchańcach na głęboką wodę, ani zabierać tam na nich dzieci.
8. Dbaj o innych plażowiczów
Ktoś się topi, a ty nie najlepiej pływasz? Wzywaj pomoc, zamiast podpływać do tonącego, w przeciwnym razie ratownicy mogą mieć dwie osoby do ratowania zamiast jednej. Stań i rytmicznie krzyżuj ręce nad głową – to znak wzywania pomocy. Zadziała, jeśli jesteś na strzeżonym kąpielisku.
Gdy ratownicy udzielają pomocy, nie przeszkadzaj im – nie stój za blisko, nie komentuj, nie rób zdjęć i filmików.
Dbaj o czystość na kąpielisku, nie śmieć na plaży ani w wodzie.
9. Nie skacz do wody w nieznanych sobie miejscach
Przed skokiem do wody trzeba sprawdzić głębokość wody, a najlepiej jeszcze ukształtowanie dna i czy nie wystają z niego np. drewniane belki. Zwłaszcza w rzekach dno zmienia się bardzo szybko. Szczególnie niebezpieczne są skoki na główkę – grożą trwałym inwalidztwem, jeśli skaczący uderzy w coś głową.
10. Zapamiętaj alarmowy numer bezpieczeństwa nad wodą: 601 100 100
W razie wypadku nad wodą zadzwoń pod ten numer, podaj miejsce zdarzenia, opisz sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Obowiązkowo podaj swoje nazwisko. Nie rozłączaj się pierwszy. Możesz też zadzwonić na numer 112.
Bezpieczeństwo dzieci nad wodą
Wypoczywając z dzieckiem nad wodą, przestrzegaj spisanych powyżej zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo zadbaj o:
- nawadnianie dziecka,
- chronienie go przed słońcem – filtrami UV oraz cieniem np. z parasola,
- zakładaj dziecku kapelusz z szerokim rondem, chroniący od słońca,
- ubieraj dziecko w jaskrawe stroje kąpielowe – kolor kostiumu może uratować życie,
- zawsze wchodź do wody razem z dzieckiem i bądź blisko niego,
- po kąpieli osuszaj dziecko i przebieraj w suchy strój, aby się nie wyziębiło,
- nie spuszczaj oka z dziecka bawiącego się w pobliżu wody,
- nie wrzucaj rozgrzanego dziecka do wody,
- na kąpielisku zakładaj dziecku na rękę opaskę ze swoim nazwiskiem i numerem telefonu,
- ucz dziecko, że w razie kłopotów może zgłosić się do ratowników.
Bezpieczne wakacje nad wodą wymagają twojego zaangażowania i przestrzegania powyższych zasad. Stosując je bardzo zmniejszysz ryzyko, że wydarzy się coś, co w najlepszym wypadku popsuje wam wypoczynek.
Źródło: statystyka.policja.pl, gov.pl
Przeczytaj też: