Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
policja poszukuje 7-latka
KPP Oława
Czas wolny

Dziecko na rowerze – kto ponosi odpowiedzialność za wypadek?

Policja poszukuje 7-latka, który zderzył się z 53-letnią rowerzystką i uciekł. Gdzie byli w tym czasie jego opiekunowie?

Według świadków zdarzenia w woj. dolnośląskim, 7-8 letni chłopiec w bluzie z kapturem, zderzył się tuż przed wejściem do sklepu z inną rowerzystką. 53-letnia kobieta niestety spadła z roweru i dotkliwie się poobijała. Policja postanowiła odszukać niefrasobliwego chłopca i ustalić, pod czyją przebywał opieką, oraz dlaczego nie zareagował na zdarzenie i nie próbował udzielić poszkodowanej pomocy. 

Przypominamy więc zasady jazdy rowerem w mieście. Nauczmy ich dzieci!

  • Dziecko do lat 18-stu, by poruszać się po mieście rowerem, powinno uzyskać kartę rowerową. Taką kartę wydaje zazwyczaj dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko i w tym celu przeprowadza egzamin, by dzieci mogły poznać podstawowe zasady. Gdzie wolno jeździć, jakim pasem, jak włączać się do ruchu, jak sygnalizować zmianę kierunku jazdy, tego dziecko nie dowie się, jeżeli nie nauczymy go tego sami, lub nauczyciele. Zazwyczaj robi to osoba upoważniona przez dyrektora szkoły, czyli nauczyciel wychowania komunikacyjnego, policjant lub egzaminator.
  • Niestety nadal nie ma ustanowionego prawa, nakazującego dzieciom do lat 15-stu jeżdżenia w kasku. Taka decyzja jest wyłącznie podejmowana przez rodziców. 
  •  Kamizelki odblaskowe i inne odblaski – jest nakaz ich stosowania przez dzieci do lat 15-stu na drogach poza terenem zamieszkania.
  • Dziecko do 7.roku życia może przemieszczać się rowerem, ale pod opieką innej osoby, która ma ukończone 10 lat (zakłada się, że taka osoba ma kartę rowerową, lub jest dorosła). 7-latek może poruszać się tylko chodnikiem i ścieżką rowerową, nie ma możliwości jazdy ulicą.  Przepisy nie są niestety dość precyzyjne, gdyż 10-latek nie jest w stanie przewidzieć  zagrożeń wynikających z poruszania się rowerem po mieście, a 7-latek z kolei jest według prawa zbyt młody, by zdobyć kartę rowerową.

Stąd właśnie biorą się problemy. Trudno zakazać dziecku korzystania z roweru, ale też puszczanie na przejażdżkę 7-latka bez opieki, wydaje się nieodpowiedzialne. 

Teoretycznie poszukiwany chłopiec, powinien przebywać w czasie przejażdżki pod opieką innej osoby. Czy tak było? Okaże się, gdy policja trafi na jego ślad.

Pamiętajmy o zasadach obowiązujących rowerzystów. Uczmy dzieci właściwego poruszania się po drogach i chodnikach, by nie przyczynili się do jakiejś poważnej kolizji.

A Twoje dziecko jeździ pod opieką dorosłych, czy samodzielnie?

5 najważniejszych zasad, gdy podróżujesz z dzieckiem

Święto Rowerów w Warszawie
materiały prasowe
Aktualności
Czas na rower - już za chwilę
Choć dziś wydaje się to jeszcze mało realne, za kilka dni możemy mieć za oknami prawdziwą wiosnę. Wierzą w to organizatorzy Święta Rowerów, które po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Warszawie już 6 i 7 kwietnia.

Gdy tuż po świętach z wyrzutem sumienia będziesz patrzeć na swoją wagę, proponujemy udział w imprezie, która może poprawić humor wszystkim w niej uczestniczącym. Wszak porcja ruchu, szczególnie na rowerze, to najlepsza metoda na przegonienie złego nastroju. Także u maluchów, którym rower pozwoli pozbyć się nadmiaru zgromadzonej podczas długiej zimy energii . Podczas  imprezy czynne będzie Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, w którym policjanci pomogą dzieciom poznawać podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach . Będzie można się podszkolić z zasad udzielania pierwszej pomocy i przekonać, jak ważne jest zakładanie kasku przed każdą rowerową przejażdżką - o czym przypomną organizatorzy akcji społecznej "Bez kasku nie jadę". Nadarzy się też okazja, by podpatrzeć, z jakich rozwiązań korzystają rowerzyści w Kopenhadze, mieście, które uznawane jest za europejski rowerowy raj . Na nudę na pewno nie będą narzekać łowcy nowości – podczas Święta Rowerów zaprezentowane zostaną najnowsze modele firmy takich jak Electra, Ferrini, Micano, Dahon czy Green Eco. Po takiej porcji rowerowych atrakcji nie pozostaje nic innego tylko wyruszyć na pierwszą wiosenną przejażdżkę. W kasku oczywiście. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze Przypominamy, ile korzyści jazda na rowerze przynosi dziecku: – wreszcie może poczuć prędkość, pęd powietrza - jechać naprawdę szybko.  – czuje się dumne , że zdobyło nową umiejętnośc i może z niej korzystać.  – usprawnia całe ciało, podczas jazdy na rowerze do pracy zmuszone są wszystkie grupy mięśni – wpływa na rozwój mózgu. Kiedy dziecko wykonuje nogami ruchy naprzemienne, tworzą się nowe połączenia między półkulami mózgowymi. – jest spokojniejsze i lepiej śpi , organizm malucha dotlenia się i...

Bezpieczeństwo dziecka
AdobeStock
Czas wolny
Możesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka w prosty sposób, więc dlaczego tego nie robisz?
Wielu rodziców chce, by maluchowi nie zabrakło ruchu, jednocześnie zapomina o jednej bardzo ważnej kwestii. To przeoczenie może kosztować dziecko zdrowie... a nawet życie!

Aż serce rośnie, gdy na świeżym powietrzu dzieci śmigają na rowerkach, hulajnogach i innych sprzętach na kółkach. Pod przedszkolem mojej córki dziecięcy parking dla jednośladów dosłownie pęka w szwach. Jednak jeśli uważasz, że wystarczy dać dziecku rower, to jesteś w olbrzymim błędzie. Wielu rodziców dbając o zdrowie dziecka, zapomina o jego bezpieczeństwie. W kasku czy bez? Pojawiają się pomysły wprowadzenia przepisów, które nałożą na dzieci obowiązek jazdy w kasku do 14 roku życia, obecnie jednak takowych nie ma. W praktyce oznacza to, że jest to indywidualna decyzja każdego rodzica. I wielu z nas rezygnuje z takiego zabezpieczenia . Kilka lat temu TNS Pentor przeprowadził badania dotyczące jazdy w kasku. Prawie 80 proc. dorosłych Polaków popiera wprowadzenie przepisów nakazujących jeżdżenie na rowerze w kasku, jednak używa go tylko 2 proc. badanych. Sondaż pokazał też, że jedynie 45 proc. dzieci w wieku 6-12 lat używa kasków rowerowych, a po przekroczeniu 12. roku życia liczba dzieci noszących kask zdecydowanie maleje. Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o rowery. Nasze pociechy jeżdżą także na hulajnogach, deskorolkach, czy rolkach. Na tych sprzętach osiągają spore prędkości i nie zawsze są uważne. Upadek bez kasku na głowie może oznaczać wycieczkę na pogotowie . Na własnym przykładzie wiem, że im wcześniej jest wprowadzony kask, tym malec mniej się buntuje. Od początku tłumaczyliśmy, że to dla bezpieczeństwa i teraz córka sama pamięta, by go włożyć. Wybierając kask, zwróć uwagę na jego kształt. Warto wiedzieć, że różnią się od siebie wyglądem nie tylko designem!     Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy kask posiada odpowiednie atesty . Informacje na ten temat znajdziesz wewnątrz kasku na naklejce. Jeśli mamy tam oznaczenie CE oraz EN 1078, oznacza to, że kask spełnia wymagania europejskich dyrektyw bezpieczeństwa...

DOBApl
Aktualności
7-letni chłopiec nie miał szans po upadku, zginął na miejscu
Ten chłopczyk jechał z tatą traktorem. Czy naprawdę nikt nie mógł przewidzieć, jak zakończy się ta podróż?

Dzieci na wsi, zdecydowanie mają więcej swobody, niż te w mieście. W małych, uroczych miejscowościach jest spokojniej, bezpieczniej, więc i rodzice nie trzęsą się tak nad dziećmi.  Rodzice dzieci wożonych samochodami w miastach (w większości !) stosują się do zasad bezpieczeństwa, zapinania pasów, przewożenia dzieci w odpowiednim siedzisku/foteliku i pozycji. Na wsi, te zasady są stosowane, ale tylko do pewnego wieku.  Dla wielu rolników, 7-latek jest wystarczająco dużym chłopcem, by nie tylko jeździć z tatą traktorem, ale nawet robić to samodzielnie!   Jak doszło do wypadku? Ten chłopiec, jechał na pole ze swoim ojcem. W pewnej chwili dziecko wypadło z ciągnika i zginęło pod kołami przyczepy.  Na miejsce zdarzenia została wezwana karetka, oraz policja. Niestety lekarz po przybyciu, mógł stwierdzić jedynie zgon 7-latka. – Nie wiemy z jakiego powodu chłopiec wypadł – mówił asp. sztab. Łukasz Dutkowiak z Komendy Policji we Wrocławiu– Po chłopczyku przejechało koło przyczepy. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń chłopiec zmarł. – dodaje.   – Mając na uwadze te zdarzenie, apelujemy do wszystkich użytkowników maszyn , o szczególną ostrożność i rozwagę. Jeżeli musimy już przewozić dziecko takim sprzętem, to tylko w taki sposób, by zadbać o jego bezpieczeństwo. – apeluje policja. W traktorze jeździ się bez pasów Ojciec zmarłego chłopca był trzeźwy. Nie było to na pewno przyczyną śmierci dziecka. Pewne jest natomiast to, że w traktorach  nie ma odpowiednich warunków do przewożenia dzieci. Ciągnik podskakujący na polnych drogach, często zachowuje się jak samochód rajdowy , który musi pokonać wiele trudnych przeszkód na polu. Czy można było przewidzieć, że dziecko wypadnie z wysokiego traktora i zostanie przejechane przez ogromne koła przyczepy? ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta