rower dla dziecka
Fotolia
Zakupy

Jak wybrać rower dla dziecka [Poradnik]

Pomagamy wybrać rower dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem, jak dobrać rower do wieku dziecka i nie przepłacić.

Zakup roweru dla dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, zawsze jest dużym wyzwaniem. Musi spełniać on przecież co najmniej kilka funkcji: Powinien być: bezpieczny, solidny, wygodny, dostosowany do wzrostu dziecka, lekki i ładny, żeby zachęcać dziecko do nauki samodzielnej jazdy.

Spis treści:

Jak wybrać rower dla dziecka?

To, jaki typ roweru będzie najlepszy, zależy zarówno od wieku jak i wzrostu pociechy. Młodsze dzieciaki są nieco mniej sprawne, więc warto dać im rower, z którym sobie poradzą. Dlatego dla dwu- i trzylatka polecamy rower biegowy dwukołowy lub trzykołowy. Początkujący trzy- lub czterolatek szybko nauczy się jazdy na rowerze trzykołowym. A starsze dziecko może już zacząć naukę jazdy na rowerze dwukołowym i z czasem przesiąść się na dziecięcy rower górski.

Ogólne zasady wyboru roweru widać w poniższej tabeli. Pamiętaj, że to tylko sugestie i zawsze warto dobrać i model i wielkość ramy oraz kół do sprawności i wzrostu dziecka.
 

wzrost wiek typ roweru rozmiar ramy rozmiar kół
80-90 2 lata biegowy dwukołowy - 12''
90-108 3-4 lata biegowy dwukołowy
lub trzykołowy
- 12''-16''
100-112 4-5 lat dwukołowy (z bocznymi kołami) 11"" 16''
110-120 5-8 lat dwukołowy tradycyjny lub górski 11''-13'' 20''
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rowerek biegowy

Na rowerku biegowym czyli na laufradzie bez problemu pojeździ już przeciętnie sprawny dwulatek. Mniej sprawne dziecko bezpieczniej poczuje się na rowerku biegowym trójkołowym, który jest bardziej stabilny. Rowery biegowe nie posiadają pedałów, a jeździ się na nich odpychając się nogami. Dziecko w ten sposób uczy się utrzymywania równowagi oraz posługiwania się kierownicą. To doskonałe przygotowanie do jazdy na prawdziwych dwóch kołach!

Rowerek trzykołowy

Rowerek trójkołowy jest najczęściej wybieranym przez rodziców typem roweru dla trzylatków. Niektóre rowerki trójkołowe można sprawić także młodszym dzieciom – zwłaszcza te z możliwością pchania malca na pojeździe.
W większości modeli trójkołowców pedały montuje się w przedniej osi, co prawdę mówiąc nie jest zbyt komfortowe. Ważne jest, aby taki rower miał przednie koło wyraźnie większe od tylnych, co ułatwi maluchowi jazdę.

Trójkołowiec sprawdzi się w przypadku dziecka, które wcześniej nie jeździło na laufradzie, gdyż jest bardzo stabilny. Etap rowerka trzykołowego w nauce jazdy można pominąć. Sprawnego czterolatka z doświadczeniem jazdy na laufradzie warto od razu "wsadzić" na dwa koła.

Rower tradycyjny dwukołowy

Tradycyjny rower dwukołowy warto zafundować pięciolatkowi. Sprawny czterolatek też może zacząć na nim naukę jazdy. Być może na początku przydadzą się wam dopinane boczne koła. Masz w domu pięciolatka lub sprawnego czterolatka z dużym doświadczeniem w jeździe na laufradzie? Czas wsadzić w rower "patyk" i pobiegać za dzieckiem!
Kupując tradycyjny rower dla dziecka trzeba go dopasować rozmiarem. Najlepiej jest przymierzyć pociechę do pojazdu: niech stanie nad nim okrakiem. Zobacz ile miejsca jest miedzy kroczem dziecka a ramą roweru. Dobrze, aby zostawało tam więcej niż 5-6 cm, co pomoże uniknąć nieprzyjemnych potłuczeń, gdy pociecha zeskoczy z siodełka z nogami po bokach roweru. Na co jeszcze zwrócić uwagę, podpowiadamy nieco niżej.

Rower górski dziecięcy

Rowery górskie są specyficzne. Mają dość nisko umieszczona kierownicę, co wymusza pochyloną do przodu sylwetkę. Z tego względu nie nadają się dla początkujących, a więc do nauki jazdy na rowerze. Polecamy je przeciętnie sprawnym dzieciom od 6. roku życia, które już potrafią jeździć na dwóch kołach.

Są oczywiście wyjątki! Bardzo sprawny cztero- czy pięciolatek, który już śmiga na rowerze jak szatan, może się przesiadać na rower górski. Zwłaszcza, jeśli ma ochotę na towarzyszenie rodzicom podczas wypraw rowerowych w teren. Takiemu sprytnemu malcowi nie sprawi problemu nauka posługiwania się przerzutkami – w dziecięcych rowerach jest ich mniej. Gdy posiądzie tę sprawność, bez problemu pokona nieutwardzone ścieżki nawet w pofałdowanym terenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

1. Obejrzyj ramę roweru

Rower, na którym dziecko ma jeździć, powinien mieć znacznie obniżoną ramę. To pozwala podczas upadku uniknąć uderzenia w nią kroczem. Niska rama znacznie ułatwia też wsiadanie na rower o schodzenie z niego, co zwłaszcza przy pierwszych próbach bywa dla dziecka sporą trudnością.

2. Obejrzyj konstrukcję roweru

Powinna być solidna. Najtańsze modele rowerów może i pozwalają zaoszczędzić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, najczęściej jednak szybko się niszczą, bo przy upadku koło czy rama wygina się albo odpadają niektóre części roweru (np. oświetlenie). Warto więc przy wyborze roweru dla dziecka postawić na jakość, a nie na niską cenę. W tym przypadku to się bardzo opłaca.

3. Sprawdź hamulce roweru

Hamulce roweru muszą chodzić bardzo lekko – by dziecko nie musiało używać dużej siły do ich naciskania. Jednocześnie powinny być bardzo skuteczne, tzn. nawet przy lekkim ich naciśnięciu rower musi już hamować. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne na drodze.

4. Dobierz wielkość roweru do dziecka

Gdy dziecko usiądzie na siodełku w najniższej pozycji, jego stopy powinny całą powierzchnią dotykać ziemi (kolana mogą być lekko ugięte), a po oparciu ich na pedałach ręce malca muszą swobodnie sięgać kierownicy. Wielkość kółek nie ma już takiego znaczenia, bo producenci dobierają je do pozostałych parametrów (wysokości i długości roweru).

A gdy kupisz już rower, zrób pierwszy przegląd

Powinien się odbyć natychmiast po kupnie roweru! Przede wszystkim, by sprawdzić, czy wszystkie części są solidnie złożone – wystarczy niedokręcona śrubka i dziecko może się przewrócić. Poza tym w serwisie fachowiec dostosuje wysokość siodełka do wzrostu dziecka, wypróbuje hamulce i ewentualnie je jeszcze dokręci, sprawdzi także, czy wszystkie części są dobrze nasmarowane (wtedy rower łatwiej prowadzić i nie niszczy się on z powodu tarcia).
Taki przegląd w dobrych sklepach jest wykonywany automatycznie, bez dodatkowej opłaty. Po nim serwisant wystawia gwarancję.

Zobacz też:
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak