rower dla dziecka
Fotolia
Zakupy

Jak wybrać rower dla dziecka [Poradnik]

Pomagamy wybrać rower dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem, jak dobrać rower do wieku dziecka i nie przepłacić.

Zakup roweru dla dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, zawsze jest dużym wyzwaniem. Musi spełniać on przecież co najmniej kilka funkcji: Powinien być: bezpieczny, solidny, wygodny, dostosowany do wzrostu dziecka, lekki i ładny, żeby zachęcać dziecko do nauki samodzielnej jazdy.

Spis treści:

Jak wybrać rower dla dziecka?

To, jaki typ roweru będzie najlepszy, zależy zarówno od wieku jak i wzrostu pociechy. Młodsze dzieciaki są nieco mniej sprawne, więc warto dać im rower, z którym sobie poradzą. Dlatego dla dwu- i trzylatka polecamy rower biegowy dwukołowy lub trzykołowy. Początkujący trzy- lub czterolatek szybko nauczy się jazdy na rowerze trzykołowym. A starsze dziecko może już zacząć naukę jazdy na rowerze dwukołowym i z czasem przesiąść się na dziecięcy rower górski.

Ogólne zasady wyboru roweru widać w poniższej tabeli. Pamiętaj, że to tylko sugestie i zawsze warto dobrać i model i wielkość ramy oraz kół do sprawności i wzrostu dziecka.
 

wzrost wiek typ roweru rozmiar ramy rozmiar kół
80-90 2 lata biegowy dwukołowy - 12''
90-108 3-4 lata biegowy dwukołowy
lub trzykołowy
- 12''-16''
100-112 4-5 lat dwukołowy (z bocznymi kołami) 11"" 16''
110-120 5-8 lat dwukołowy tradycyjny lub górski 11''-13'' 20''
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rowerek biegowy

Na rowerku biegowym czyli na laufradzie bez problemu pojeździ już przeciętnie sprawny dwulatek. Mniej sprawne dziecko bezpieczniej poczuje się na rowerku biegowym trójkołowym, który jest bardziej stabilny. Rowery biegowe nie posiadają pedałów, a jeździ się na nich odpychając się nogami. Dziecko w ten sposób uczy się utrzymywania równowagi oraz posługiwania się kierownicą. To doskonałe przygotowanie do jazdy na prawdziwych dwóch kołach!

Rowerek trzykołowy

Rowerek trójkołowy jest najczęściej wybieranym przez rodziców typem roweru dla trzylatków. Niektóre rowerki trójkołowe można sprawić także młodszym dzieciom – zwłaszcza te z możliwością pchania malca na pojeździe.
W większości modeli trójkołowców pedały montuje się w przedniej osi, co prawdę mówiąc nie jest zbyt komfortowe. Ważne jest, aby taki rower miał przednie koło wyraźnie większe od tylnych, co ułatwi maluchowi jazdę.

Trójkołowiec sprawdzi się w przypadku dziecka, które wcześniej nie jeździło na laufradzie, gdyż jest bardzo stabilny. Etap rowerka trzykołowego w nauce jazdy można pominąć. Sprawnego czterolatka z doświadczeniem jazdy na laufradzie warto od razu "wsadzić" na dwa koła.

Rower tradycyjny dwukołowy

Tradycyjny rower dwukołowy warto zafundować pięciolatkowi. Sprawny czterolatek też może zacząć na nim naukę jazdy. Być może na początku przydadzą się wam dopinane boczne koła. Masz w domu pięciolatka lub sprawnego czterolatka z dużym doświadczeniem w jeździe na laufradzie? Czas wsadzić w rower "patyk" i pobiegać za dzieckiem!
Kupując tradycyjny rower dla dziecka trzeba go dopasować rozmiarem. Najlepiej jest przymierzyć pociechę do pojazdu: niech stanie nad nim okrakiem. Zobacz ile miejsca jest miedzy kroczem dziecka a ramą roweru. Dobrze, aby zostawało tam więcej niż 5-6 cm, co pomoże uniknąć nieprzyjemnych potłuczeń, gdy pociecha zeskoczy z siodełka z nogami po bokach roweru. Na co jeszcze zwrócić uwagę, podpowiadamy nieco niżej.

Rower górski dziecięcy

Rowery górskie są specyficzne. Mają dość nisko umieszczona kierownicę, co wymusza pochyloną do przodu sylwetkę. Z tego względu nie nadają się dla początkujących, a więc do nauki jazdy na rowerze. Polecamy je przeciętnie sprawnym dzieciom od 6. roku życia, które już potrafią jeździć na dwóch kołach.

Są oczywiście wyjątki! Bardzo sprawny cztero- czy pięciolatek, który już śmiga na rowerze jak szatan, może się przesiadać na rower górski. Zwłaszcza, jeśli ma ochotę na towarzyszenie rodzicom podczas wypraw rowerowych w teren. Takiemu sprytnemu malcowi nie sprawi problemu nauka posługiwania się przerzutkami – w dziecięcych rowerach jest ich mniej. Gdy posiądzie tę sprawność, bez problemu pokona nieutwardzone ścieżki nawet w pofałdowanym terenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

1. Obejrzyj ramę roweru

Rower, na którym dziecko ma jeździć, powinien mieć znacznie obniżoną ramę. To pozwala podczas upadku uniknąć uderzenia w nią kroczem. Niska rama znacznie ułatwia też wsiadanie na rower o schodzenie z niego, co zwłaszcza przy pierwszych próbach bywa dla dziecka sporą trudnością.

2. Obejrzyj konstrukcję roweru

Powinna być solidna. Najtańsze modele rowerów może i pozwalają zaoszczędzić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, najczęściej jednak szybko się niszczą, bo przy upadku koło czy rama wygina się albo odpadają niektóre części roweru (np. oświetlenie). Warto więc przy wyborze roweru dla dziecka postawić na jakość, a nie na niską cenę. W tym przypadku to się bardzo opłaca.

3. Sprawdź hamulce roweru

Hamulce roweru muszą chodzić bardzo lekko – by dziecko nie musiało używać dużej siły do ich naciskania. Jednocześnie powinny być bardzo skuteczne, tzn. nawet przy lekkim ich naciśnięciu rower musi już hamować. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne na drodze.

4. Dobierz wielkość roweru do dziecka

Gdy dziecko usiądzie na siodełku w najniższej pozycji, jego stopy powinny całą powierzchnią dotykać ziemi (kolana mogą być lekko ugięte), a po oparciu ich na pedałach ręce malca muszą swobodnie sięgać kierownicy. Wielkość kółek nie ma już takiego znaczenia, bo producenci dobierają je do pozostałych parametrów (wysokości i długości roweru).

A gdy kupisz już rower, zrób pierwszy przegląd

Powinien się odbyć natychmiast po kupnie roweru! Przede wszystkim, by sprawdzić, czy wszystkie części są solidnie złożone – wystarczy niedokręcona śrubka i dziecko może się przewrócić. Poza tym w serwisie fachowiec dostosuje wysokość siodełka do wzrostu dziecka, wypróbuje hamulce i ewentualnie je jeszcze dokręci, sprawdzi także, czy wszystkie części są dobrze nasmarowane (wtedy rower łatwiej prowadzić i nie niszczy się on z powodu tarcia).
Taki przegląd w dobrych sklepach jest wykonywany automatycznie, bez dodatkowej opłaty. Po nim serwisant wystawia gwarancję.

Zobacz też:

Wybieramy rower dla dziecka (video)

Rowerek biegowy
StockAdobe
Zakupy
Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy?
Era biegania za dzieckiem z patykiem podczas nauki jazdy została zakończona dzięki laufradom, czyli rowerkom biegowym. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele. Jak wybrać ten, który będzie najlepszy dla twojego dziecka?

Dzięki rowerkom biegowym naukę jazdy mogą rozpocząć już dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia . Oczywiście początki z laufradem to bardziej chodzenie niż jazda, jest to jednak dobry wstęp do późniejszego "śmigania" na dwóch kółkach. Najczęściej jednak rodzice kupują dzieciom ich pierwszy pojazd w okolicach drugiego roku życia. Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy? Jak przymierzyć go do dziecka? Drewniany czy metalowy? Z hamulcem czy bez? Koła pompowane czy piankowe? Kierownica skrętna czy z blokadą Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy? Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszego pojazdu dla malucha , jest długość nóżek dziecka ! UWAGA – nie kupujmy laufrada znając jedynie wiek dziecka. Różnice rozwojowe wśród dzieci w tym samym przedziale wiekowym są ogromne! Nie kupujmy również rowerków na wyrost! Tak kupiony pojazd zamiast starczyć dziecku na dłużej może skutecznie zniechęcić dziecko do nauki jazdy, gdyż będzie za duży! Jak przymierzyć go do dziecka? Zakładamy maluchowi buciki, w których zamierza rozpocząć swoja przygodę z nauką jazdy. Ustawiamy dziecko przy ścianie w lekkim rozkroku. Umieszczamy między nóżkami dziecka książeczkę dosuwając ją do kroku dziecka. Mierzymy odległość od podłogi do górnego grzbietu książki. Minimalna wysokość rowerka biegowego powinna być taka, jak wynik, który otrzymaliśmy przy pomiarze lub nieco mniejsza. Jeżeli kupujecie rowerek dla dziecka poniżej drugiego roku życia lepiej, aby siodełko było ok. 1- 2 cm poniżej krocza – taki maluch więcej chodzi z rowerkiem, dopiero w kolejnym etapie zacznie się odpychać. Przy zakupie rowerków biegowych z pompowanymi kołami możemy nieco spuścić powietrze z kół, dzięki czemu  obniżymy wysokość rowerka o ok. 1-2 cm. Pamiętajmy, że...

jak narysować rower
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak narysować rower – najprostszy sposób w 4 krokach [FOTO]
Jak narysować rower? To bardzo prosta instrukcja – dzięki niej narysujesz rower bez najmniejszego problemu.

Jeżeli zastanawiasz się jak narysować rower i wydaje ci się to bardzo trudne, to koniecznie zobacz nasze rysunki. Pokazujemy na nich jak narysować rower krok po kroku. To jest o wiele prostsze, niż myślisz i zajmie ci zaledwie kilka minut. Wystarczy narysować koła, kierownicę, ramę i rower gotowy! Zachęcamy was do wspólnego rysowania z dzieckiem – to bardzo rozwija zdolności manualne rąk dziecka i jest bardzo fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Jak narysować rower – krok po kroku Rysowanie roweru zaczęłyśmy od narysowania dwóch kół i ramy roweru. Kolejnym etapem jest narysowanie pedałów, siodełka i kierownicy. Ostatni krok to narysowanie szprych w kołach roweru. Jak narysować rower – k rok 1 Narysuj dwa koła, a w ich środku po jednym mniejszym.   Jak się rysuje rower – krok 2 Dorysuj ramę roweru, to ta czerwona linia łącząca oba koła, a następnie narysuj małe kółko z przodu tylnego koła – to będzie tarcza na pedały roweru.   Jak narysować rower – krok 3 Do tarczy roweru dorysuj dwie linie w kształcie literki T, które będą pedałami roweru oraz dwie linie, które utworzą ramę z siodełkiem. Z przodu ramy, na jej szczycie dorysuj kierownicę.   Jak się rysuje rower – krok 4 Ostatni krok to dorysowanie w środku kół ich szprych – wystarczy narysować linie promieniście odchodzące od mniejszych  kółek w środku kół roweru. Rysowanie roweru – naucz dziecko także jazdy na rowerze! Prawda, że było to proste? Przy okazji gorąco namawiamy was do jazdy z dzieckiem rowerem od najmłodszych jego lat. To wspaniały sport, dzięki któremu dziecko: ćwiczy poczucie równowagi, kształtuje koordynację ruchową, poprawia kondycję, wzmacnia organizm, rozwija nawyk aktywności ruchowej, ciekawość...

rower górski dla dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Rower górski – modele idealne na prezent dla dzieci
Chcesz zacząć zabierać dziecko na terenowe wycieczki rowerowe? Super! Nie zapomnij jednak, że twoja pociecha nie dotrzyma ci kroku na zwykłym rowerku. Dlatego zobacz, jakie rowery górskie dla dzieci znajdują się obecnie na rynku. Taki sprzęt to idealny prezent nie tylko na Dzień Dziecka!

Lepiej uwierz – twoje dziecko albo nie da rady na zwykłym rowerku pokonywać terenowych ścieżek, albo szybko się do tego zniechęci. Jazda poza asfaltowymi alejkami i po różnorodnie ukształtowanym terenie wymaga roweru terenowego , popularnie zwanego górskim lub MTB.   Cechy roweru górskiego Na co zwrócić uwagę przy zakupie? MTB MEILECHI, 500 zł Górski CXC, 500 zł Maltrack MTB, 900 zł Kellys Kiter 30, 1300 zł DHS Terrana, 1000 zł Devron Riddle, 1500 zł Cechy roweru górskiego Rowery górskie są przystosowane do pokonywania terenowych tras , wzniesień i zjazdów. W tym celu wyposażone są w przerzutki, dzięki którym znacznie łatwiej jest pokonać podjazdy czy piaszczysty fragment trasy. Ich opony są szersze i mają bieżnik zwiększający przyczepność do nieutwardzonych szlaków. Często też mają amortyzatory (przedni albo przedni i tylny), które zwiększają komfort jazdy, pochłaniając wstrząsy. To, czy amortyzatory są niezbędne, jest kwestia dyskusyjną – jedni wolą je mieć, inni świadomie z nich rezygnują, aby mieć większą kontrolę nad rowerem . Jednak w przypadku dziecka i jego początku przygody z jazdą terenową z pewnością się przydadzą. Zobacz też: Kaski rowerowe dla dzieci – 8 ciekawych modeli Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zanim posadzisz dziecko na rowerze, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Oto 4 podstawowe elementy, którym trzeba sie przyjrzeć. Jak dobrać rozmiar ramy? Podawany jest w calach (1 cal = 2,5 cm). Żeby dobrać wielkość roweru do dziecka, trzeba zmierzyć odległość od podłogi do krocza dziecka stojącego na całych stopach. Nazwijmy ją długością X. Najczęściej stosuje się takie zalecenia ogólne: wiek dziecka 4-6 lat, długość X – 48 cm, rama nie więcej niż 11 cali wiek dziecka 5-8 lat, długość X – 53 cm, rama 11 cali wiek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj