Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym (i to aż do 12. roku życia!). Podpowiadamy jak prawidłowo dobrać fotelik dla malucha.
Dziecko powinno podróżować w foteliku (i to aż do 12. roku życia!) dostosowanym do wagi i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kilogramów powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy.

Reklama

Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się.
Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i malucha trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze siedmiu kilogramów podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50km/h waży około pół tony!

Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź ranking!

Jaki model fotelika jest najlepszy?

Dla maluszka, który nie umie jeszcze siedzieć, wybierz model, który można ustawić w pozycji leżącej. Kupując fotelik, który jedynie lekko odchyla się do tyłu, ryzykujesz, że śpiące dziecko będzie w nim zwisało na pasach zgięte w pół.
Dla niemowlęcia najbardziej funkcjonalny jest fotelik-nosidełko z plastikową bazą na stałe będącą w samochodzie (wpina się w nią fotelik, nie montując go za każdym razem) i praktycznym daszkiem. Fotelik dla noworodka musi mieć zaś wałeczek osłaniający główkę i wkładkę zmniejszającą głębokość fotelika.

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Zgodnie z kodeksem drogowym fotelik należy dopasować do wagi, a nie wieku dziecka. Producenci fotelików stosują się do tych regulacji, dzieląc je na kilka grup: 0+, 1, 2 i 3. Rodzice dziecka poniżej pierwszego roku życia mają do wyboru foteliki z grupy 0+ i 1: fotelik-nosidełko od urodzenia do 13 kg, fotelik od urodzenia do 18 kg oraz dla starszych niemowląt fotelik od 9 do 18 kg.

Zobacz także

Zobacz: Ranking fotelików 0-18 kg

Fotelik koniecznie wymień, gdy dziecko osiągnie taką wagę, jaką producent podaje w instrukcji obsługi. Zawsze też zwracaj uwagę, kiedy maluszkowi przestaje być wygodnie w starym foteliku. Gdy nóżki dziecka nie mieszczą się pomiędzy fotelikiem a oparciem siedzenia z przodu, gdy pasy zaczynają cisnąć w ramionka lub kiedy dziecko po prostu przestaje się w nim mieścić, to znak, że należy zmienić go na większy.

Kupując go, zwróć uwagę na kilka szczegółów

  • mocowanie – są dwa sposoby: pasami bezpieczeństwa lub na podstawce na stałe zamontowanej w aucie. Ten drugi jest wygodniejszy
  • regulację pochylenia oparcia oraz wysokości szelek – jeśli dziecko zaśnie, pochylisz oparcie, a szelki wydłużysz, gdy brzdąc urośnie
  • zdejmowane pokrycie – gdy się zabrudzi, będziesz mogła je uprać.
Reklama

Tekst: Małgorzata Uścińska

Reklama
Reklama
Reklama