Reklama

W ramach Internetowej Szkoły Rodzenia odbył się liveczat na FB Mamo, To Ja. Naszymi gośćmi byli Tomek Świergolik przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych oraz Kamil Kasiak, ratownik medyczny. Eksperci odpowiadali na pytania uczestników spotkania na żywo. Podkreślili także, że istotne jest, by fotelik dla noworodka czy starszaka wybierać w sklepie, gdzie pracują fachowcy. To oni powinni przymierzyć go i sprawdzić, czy nadaje się do konkretnego modelu samochodu.

Reklama

Czym się różni fotelik certyfikowany od tzw. fotelika-atrapy z supermarketu?

Dobry fotelik przechodzi testy zderzeniowe, posiada dodatkowe zabezpieczenia, a także odróżnia go cena. Nie warto jednak wybierać tańszego fotelika, gdyż w wielu przypadkach jest on bardziej niebezpieczną opcją.
Bezpieczne, przetestowane foteliki przeszły te testy nie bez powodu. Chociaż zostały wyprodukowane z plastiku, to jakość tego materiału jest wysoka – nie pęka i nie kruszy się, a ostre odłamki, które mogą powstać podczas zdarzenia drogowego, nie wbiją się w skórę dziecka. Trzeba pamiętać, że właśnie to się może zdarzyć, gdy fotelik kupiono w supermarkecie i jest on słabej jakości – podkreśla Kamil Kasiak, ratownik medyczny.
Dodaje również, że fotelik musi być elastyczny. Dzięki temu, że wysokiej jakości foteliki posiadają wypełnienia energochłonne, sprawiają, że podczas zdarzenia drogowego energia, która oddziałuje na dziecko, jest mniejsza, dzięki czemu może odnieść mniej obrażeń.

Najważniejsze jest jednak to, że nawet najdroższy fotelik dla dziecka, jeśli nie jest dobrany do modelu samochodu, a przede wszystkim do wagi i wzrostu malucha, nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji.

Dlaczego fotelik dopasowujemy do konkretnego modelu samochodu? Dlaczego trzeba go „przymierzyć” przed zakupem?

– Każdy samochód jest inaczej skonstruowany, dlatego też to zawsze fachowcy powinni ocenić, czy dany fotelik pasuje do konkretnego modelu. Głównie chodzi tutaj o dopasowanie go do kanapy, gdyż kąt między fotelikiem a kanapą nie jest jeden, standardowy, a różny, tym samym zawsze wymaga przymiarki. Jeśli kąt nachylenia będzie nieodpowiedni, dziecku może opadać głowa, przez co podczas podróży w foteliku może ona zamknąć drogi oddechowe malucha i doprowadzić do jego uduszenia – zwraca uwagę Tomek Świergolik.
Ekspert dodaje, że dobrym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie partnerskim, gdzie eksperci pomogą dopasować fotelik do samochodu. Prosi także, by pod żadnym pozorem nie robić tego samodzielnie.

Czy podczas jazdy samochodem dziecko może w nim jeść i pić?

Ratownik medyczny, Kamil Kasiak podkreśla, że nie powinniśmy dawać dzieciom przekąsek w trakcie jazdy. – Nie warto tego robić, gdy z tyłu dziecko siedzi same. Dlaczego? Bo może się zakrztusić. Ponadto okruszki mogą powodować uszkodzenie fotelika, szczególnie jeśli chodzi np. o bazę, bo mogą się zacierać. Jeśli chcemy, żeby maluch coś zjadł, trzeba zrobić przerwę. Wtedy wyjmujemy go z fotelika, a następnie dajemy przekąskę. To samo dotyczy picia, które może spowodować, że dziecko się zachłyśnie.
Specjalista dodaje także, że to samo dotyczy zabawek. Pociecha powinna bawić się w samochodzie tylko tymi miękkimi, gdyż twarde mogą podczas zdarzenia na drodze spowodować dodatkowe obrażenia ciała. Aby monitorować, co robi dziecko w czasie jazdy, warto wyposażyć się w lusterko do obserwacji dziecka, umieszczając je na zagłówku kanapy samochodu.

O czym jeszcze pamiętać podczas podróży z dzieckiem?

Eksperci podkreślili, że podróż z dzieckiem wymaga większej ilości czasu niż bez niego. Rodzice powinni zatem doliczać minimum godzinę, a gdy droga jest wyjątkowo długa, to zrobić postój na nocleg.
– Mówi się, że przerwa w trakcie jazdy samochodem powinna być co 2-3 godziny. Ale najważniejsze jest, by robić ją zawsze wtedy, gdy maluch tego potrzebuje, bo np. chce skorzystać z toalety. Oczywiście tłumaczymy dziecku od początku, że jeśli chcemy dojechać do celu, nie możemy zatrzymywać się często. Gdy jednak np. płacze, powinniśmy się zatrzymać, by je uspokoić. Istotne jest także to, by mama jechała z przodu, a nie z tyłu i obsługiwała dziecko – podkreśla Kamil Kasiak.
Kiedy wyjeżdżać z dziećmi? Ekspert dodaje, że kluczową kwestią jest to, kiedy kierowca jest wypoczęty. Jeśli jedziecie na noc, to nie tak, by kierowca wrócił z pracy, a następnie wsiadł w samochód… Jeśli jedziecie w dzień, zaplanujcie przystanki, a także ew. możliwość noclegu.

Ponadto, aby podróż była w pełni bezpieczna, trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem mamy obowiązek przewożenia dzieci do 135 cm wzrostu na tylnym siedzeniu, a do 150 cm na fotelu przednim.

Jak zadbać o bezpieczeństwo kobiety w ciąży podczas jazdy samochodem?

Podczas liveczatu zorganizowanego w ramach Internetowej Szkoły Rodzenia, eksperci podkreślili, że chociaż kobiety w ciąży mają przywilej jazdy bez pasów bezpieczeństwa, to zalecają, by z niego nie korzystać, gdyż znacząco wpływa on na prawdopodobieństwo ciężkich obrażeń u ciężarnej oraz dziecka.
– Aby lepiej ochronić siebie i malucha w czasie jazdy, warto stosować adapter do pasów bezpieczeństwa, gdyż obniża on pas biodrowy, wspierając kobietę ciężarną, a także uniemożliwia przesunięcie się podczas zderzenia drogowego na miękkie części brzucha i w konsekwencji zapobiega ich uszkodzeniu – przypomina Tomek Świergolik.

Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie malucha lub kobiety w ciąży podczas jazdy samochodem? Obejrzyj nasz liveczat!

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Marko

Reklama
Reklama
Reklama