Jak namówić rodziców na psa? Najlepsze argumenty
Jeśli zastanawiasz się, jak namówić rodziców na psa, mamy dla ciebie krótki poradnik. Zawiera wszystkie najważniejsze argumenty, jakich możesz użyć, by przekonać rodziców, że jesteś gotowy na czworonożnego przyjaciela, a także na obowiązki związane z posiadaniem zwierzaka.
Wiele dzieci zastanawia się, co zrobić, żeby rodzice zgodzili się na psa. I chociaż nie ma jednej niezawodnej metody, która skłoni dorosłych do wyrażenia zgody na czworonoga, to można spróbować użyć kilku argumentów mogących zmniejszyć ich opór. Pamiętaj jednak, że pies to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Musisz więc swoim postępowaniem udowodnić, że jesteś gotów się ich podjąć.
Jak namówić rodziców na psa – argumenty uniwersalne
- Przekonaj rodziców, że weźmiesz na siebie obowiązki związane z posiadaniem psa. Daj im do zrozumienia, że zdajesz sobie sprawę z tego, że pies to nie zabawka i nie tylko źródło przyjemności. Regularne spacery (minimum 3 razy dziennie), karmienie, pilnowanie, by zwierzak miał stały dostęp do wody, pilnowanie terminów szczepienia – to tylko najważniejsze z nich. Powiedz rodzicom, że wiesz, że pies żyje nawet kilkanaście lat, i że chcesz przez ten czas się nim zajmować. Opowiedz im też, jak zamierzasz organizować sobie dzień, aby móc zajmować się zwierzakiem (np. wstawać pół godziny wcześniej, żeby wyprowadzić psa).
- Opowiedz rodzicom, jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie psa w waszej rodzinie. Gdzie pies będzie miał legowisko, gdzie mogłaby stać jego miska.
- Zawczasu przemyśl, jakiego chcesz psa i weź pod uwagę waszą sytuację finansową i warunki mieszkaniowe. Jeśli stać was na kupno rasowego zwierzaka, możesz wybierać wśród rasowców, ale rozmiar psa dobierz do wielkości mieszkania czy domu. Zawsze, nie tylko przy ograniczonym budżecie, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska lub przygarnięcie kundelka. To sposób na uszczęśliwienie zwierząt skazanych przez innych ludzi na martny los.
- Porozmawiaj z rodzicami o tym, że zdajesz sobie sprawę, że pies w domu to też dodatkowy kłopot podczas wyjazdów wakacyjnych, bo albo trzeba jechać tam, gdzie psa można zabrać ze sobą, albo zapewnić psu opiekę na czas waszego wyjazdu. Może uda ci się znaleźć wśród kolegów takiego, którego rodzice zgodzą się przechować waszego psa podczas wakacji.
- Możesz zaproponować, że zrezygnujesz z części swojego kieszonkowego, aby w ten sposób chociaż w części finansować karmę dla psa. Zaproponuj, że zakup smyczy czy legowiska i misek dla niego sfinansujesz ze swoich oszczędności.
- Opowiedz rodzicom, że posiadanie psa może okazać się korzystne dla wszystkich członków rodziny. Badania naukowe wykazały, że kontakt z psem obniża poziom stresu, poprawia samopoczucie i relaksuje.
Jak namówić rodziców na psa w mieszkaniu?
Zapewnij rodziców, że spacery z psem bierzesz na siebie i że trzeba po psie sprzątać, i jesteś na to gotowy. Jeśli marzysz o szczeniaku, sprawdź, jak nauczyć go załatwiać swoje potrzeby poza mieszkaniem i jak zabezpieczyć podłogi przed zniszczeniem. Powiedz rodzicom, że wiesz jak to zrobić i się tym zajmiesz.
Dobrze przemyśl, jaki pies sprawi najmniej kłopotu w mieszkaniu – niewielki i z krótką sierścią. Rozmawiając z rodzicami poopowiadaj im o rasach czy typach psów, które nie będą wielkim kłopotem w mieszkaniu.
Zapewnij, że będziesz regularnie zamiatać podłogę lub odkurzać, aby zbierać sierść pupila.
Jak namówić rodziców na psa w domu?
Jeśli mieszkasz z rodziną w domku jednorodzinnym i macie ogródek, zapewnij dorosłych, że będziesz chodził z psem na spacery poza wasz teren – bieganie po ogródku, nawet dość sporym, to dla psa nadal zbyt mało. Pamiętaj też, że na właścicielu psa ciąży obowiązek posprzątania po zwierzaku, gdy ten się załatwi. Trzeba o to zadbać zarówno na swoim terenie, jak i poza nim.
Ustal z rodzicami, jak pies ma funkcjonować w waszej rodzinie: czy będzie miał wstęp do domu, czy będzie przebywał na dworze. Obiecaj, że będziesz przestrzegać ustaleń. Omów też z rodzicami to, co jest potrzebne psu żyjącemu w domu, a co temu przebywającemu na dworze i jak mu to zapewnić (np. legowisko/ budę dla psa dostaniesz po psie kolegi albo trzeba będzie kupić itp.).
Zoabcz też: