Reklama

Młodsze dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem tego, jak powstaje deszcz. A dorośli – z wytłumaczeniem w prosty sposób tego powszechnego zjawiska. Dlatego przygotowaliśmy łatwy opis powstawania deszczu i grafikę, która doskonale to obrazuje.

Reklama

Spis treści:

Co to jest deszcz?

Deszczem nazywa się spadające z chmur kropelki wody o wielkości 0,5 mm lub większej. Gdy na ziemię spadają mniejsze niż 0,5 mm kropelki, mówi się, że jest mżawka.

Jak powstaje deszcz?

Deszcz to woda, która wyparowała z powierzchni Ziemi. Paruje nie tylko z mórz, jezior i rzek, ale też z gleby, roślin i zwierząt. Parując unosi się, bo ogrzane przy ziemi powietrze wznosi się wraz z parą wodną. Bardzo wysoko nad ziemią powietrze schładza się wraz z parą wodną.

Para wodna to maleńkie kropelki, tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Gdy ulegną schłodzeniu wysoko w powietrzu, zaczynają zbierać się w widoczne już dla nas chmury. Chmurę widać, bo para wodna jest w nich bardzo zagęszczona, w dodatku w chmurach kropelki wody stają się większe niż te, które tworzą parę wodną.

Jeśli kropelki wody w chmurze staną się wystarczająco duże, robią się cięższe i zaczynają opadać – tak powstaje deszcz.

jak powstaje deszcz schemat
Adobe Stock

Z jakich chmur pada deszcz?

Na niebie można obserwować wiele rodzajów chmur. Nie ze wszystkich może spać deszcz. Poniżej opisujemy wygląd różnych rodzajów chmur i pokazujemy je na obrazku.

Chmury dające opady deszczu i mżawki:

  • altostratus – szara warstwa chmur pokrywająca całe niebo, daje małe opady deszczu
  • nimbostratus – szara, gruba warstwa chmur postrzępiona u dołu, daje przelotne opady deszczu
  • cumulonimbus – to burzowa, ciemna chmura, która daje przelotne, gwałtowne opady deszczu
  • stratocumulus – biało-szarawe warstwy chmur, z których rzadko pada deszcz
  • stratus – nisko zwieszone szare warstwy chmur, z nich pada mżawka.

Obrazek przedstawiający rodzaje chmur

jak powstaje deszcz z jakich chmur pada deszcz rodzaje chmur
Adobe Stock

Jak powstaje deszcz: eksperyment

Powstawanie deszczu można pokazać w ramach doświadczenia przeprowadzanego w warunkach domowych. Do eksperymentu potrzebne będą: słoik, gorąca woda, talerzyk do przykrycia słoika i kostki lodu.

Jak powstaje deszcz – eksperyment

Nalej gorącą wodę do słoika, do 1/3-1/2 wysokości. Przykryj go talerzykiem, a na nim połóż kostki lodu. Teraz już trzeba tylko obserwować, jak parująca woda skrapla się na spodzie talerzyka, a wkrótce i na ściankach słoika.

Gorąca woda w słoiku to np. ocean. Z niego paruje woda i unosi się. Talerzyk z kostkami lodu to wyższe warstwy chłodnego powietrza. Co prawda w słoiku nie powstaną chmury, ale para wodna skrapla się na zimnym talerzyku.

Co warto wiedzieć o deszczu – ciekawostki

  • Aż 80 procent deszczu spada do mórz i oceanów, a tylko 20 procent spada na lądy. W dodatku nie wszędzie na Ziemi pada tak samo. Najwięcej deszczu spada na tereny niezbyt oddalone od brzegu morza czy oceanu.
  • Niegdyś woda deszczowa była bardzo czysta. Teraz w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, które wraz z wodą deszczową spadają na ziemię. To dlatego lepiej nie pić wody deszczowej.
  • Aby deszcz mógł padać też w głębi lądu – daleko, daleko od morza, potrzebne są lasy. To one zbierają wodę, a następnie pozwalają jej wyparować. Powstała z tej pary wodnej chmura może podróżować w głąb lądu, zanosząc tam deszcz. To dlatego na pustyniach nie pada deszcz albo zdarza się to bardzo, bardzo rzadko – nie ma w pobliżu nich lasów.

Ilustracje pochodzą z serwisu Adobe Stock

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama