Jak zrobić latawiec – przygotuj niezbędne materiały, narzędzia i podążaj za instrukcją. Oczywiście najprościej jest latawiec kupić, ale nic nie da takiej satysfakcji jak pięknie szybujący latawiec zrobiony wspólnie przez dziecko i rodzica. Konstrukcję musi oczywiście złożyć rodzic, ale zdobienie latawca może być zadaniem dla dziecka.

Reklama

Spis treści:

Jak zrobić latawiec

Latawiec, który proponujemy zrobić w domu, należy do grupy latawców płaskich – najprostszych do wykonania. W opisie „Jak zrobić latawiec’’ podpowiadamy i pokazujemy, co i w jakiej kolejności wykonać, żeby zrealizować kolejne etapy zadania.

Jeśli dziecko jest małe, proponujemy, zamiast bibuły użyć dużego arkusza papieru, np. pakowego, można ewentualnie skorzystać z mniejszych arkuszy – byle każdy z nich wystarczył na pokrycie przestrzeni między dwoma ramionami i sznurkiem. Jednak papier powinien być dość lekki, aby nie obciążać latawca. Malowanie papieru jest łatwiejsze, a namoczona bibuła może łatwo się podrzeć – stąd w naszym projekcie bibułę stemplujemy i pokrywamy proszkiem.

I jeszcze jedna praktyczna rada: zamiast sznurka można użyć żyłki wędkarskiej – jest lżejsza. Jeśli się na nią zdecydujecie, warto ją nawinąć na kawałek drewna. Dzięki temu będzie łatwiej utrzymać w rękach lecący latawiec dla dzieci – trzymanie w dłoniach napiętej żyłki nie jest wygodne.

Zobacz także

Z czego zrobić latawiec

jak zrobić latawiec - wygląd
materiały prasowe

Jak zrobić latawiec pokazany na zdjęciu? Przygotuj następujące materiały:

  • papier lub bibuła do pokrycia szkieletu,
  • sznurek i mały plastikowy krążek,
  • listewki (najlepiej lipowe) o grubości 2 mm i szerokości 1,3 cm do zrobienia szkieletu,
  • bibuła lub krepina na wstążki na ogon
  • pistolet do klejenia na gorąco, sztyfty kleju bezbarwnego,
  • pieczątka, pisak i puder do embossingu albo pędzelek i farby – najlepiej akrylowe.

Przydadzą się też narzędzia: piłka ręczna do drewna, papier ścierny, wiertarka i wiertła do drewna. Poniżej podajemy bardzo wygodny zestaw konkretnych narzędzi i akcesoriów:

  • narzędzie Dremel 300 Series i Dremel VersaTip, trzpień SpeedClic (SC4020),
  • tarcza tnąca do drewna SpeedClic (SC544),
  • tarcza ścierna SpeedClic (512S), uchwyt uniwersalny (4486), zestaw wierteł (S628), Dremel Glue Gun 930 i sztyfty kleju bezbarwnego 7 mm (GG02).

Wymiary latawca mogą być dowolne, ale trzeba pamiętać, że im będzie on większy, tym cięższy i mocniejszego wiatru będzie wymagać. Dlatego proponujemy listewki o długości 60-80 cm.

Budowa latawca – krok 1: stelaż latawca

jak zrobić latawiec krok 1
materiały prasowe Dremel

Budowa latawca. fot. materiały prasowe Dremel

Podziel listewkę na trzy kawałki o długości 61 cm, używając piły lub narzędzia Dremel 300 Series z trzpieniem SpeedClic (SC402) i tarczą tnącą do drewna SpeedClic (SC544). Wytnij (tym samym ostrzem) 1 cm rowki na końcu każdej listewki. Wygładź krawędzie listew i otworów papierem ściernym lub tarczą ścierną (512S).

Ułóż stos z trzech listew i zaznacz środek każdej z nich. Wywierć otwór o średnicy niewiele większej od używanego sznurka (np. narzędziem Dremel 300 Series załóż uchwyt uniwersalny 4486 i wiertło precyzyjne 628). Możesz trzymać wszystkie trzy listewki i wywiercić otwór w zaznaczonym miejscu we wszystkich listewkach naraz.

Koniec sznurka o długości 61 cm przewlecz przez wywierconą w deskach dziurkę i zabezpiecz go supłem od spodu. Rozsuń listewki tak, aby były równomiernie oddalone od siebie. Poprowadź sznurek od ramienia do ramienia, owijając każdy otwór na końcu ramienia szkieletu tworzącego gwiazdę tak, aby konstrukcja zachowywała kształt i umożliwiała zamocowanie papieru. Końce sznurka należy zawiązać na supeł, aby zabezpieczyć ramę.

Jak zrobić latawiec - krok 2: uprząż sterująca

jak zrobić latawiec krok 2
materiały prasowe Dremel

Jak zrobić latawiec. fot. materiały prasowe Dremel

Wywierć niewielkie otwory około pół centymetra od końca dwóch sąsiadujących ramion latawca — umożliwią one sterowanie latawcem w powietrzu.

Utnij kawałek sznurka o długości 122 cm, potem złóż go na pół i zahacz o plastikowy krążek. Końce sznurka należy przewlec przez otwory wywiercone w ramionach i zabezpieczyć supełkami. Wolny koniec musisz precyzyjnie przywiązać do plastikowego krążka. W ten sposób powstanie 3-ramienna konstrukcja.

Wywierć kolejne dwa otwory po drugiej stronie szkieletu (aby zrobić pętlę do przymocowania ogona) i przewlecz przez nie sznurek o długości 61 cm, zabezpieczając go supełkiem od spodu.

Jak zrobić latawiec - krok 3: zdobienie poszycia

jak zrobić latawiec krok 3
materiały prasowe Dremel

Jak zrobić poszycie latawca. fot. materiały prasowe Dremel

Gotowy szkielet latawca przyłóż do papieru lub bibuły i zaznacz końce ramion ołówkiem. Cięcie należy przesunąć o około 12 mm na zewnątrz od zaznaczonych linii.

Na jednej stronie papieru odciśnij wybrany motyw pieczątką, używając fluidu do embossingu. Motywy posyp pudrem do embossingu. Strzep nadmiar pudru z papieru i następnie podgrzej go palnikiem Dremel VersaTip z końcówką do usuwania farby. Zamiast pieczątek i pudru możesz użyć farb i namalować wzory, jakie wam się zamarzą.

Jak zrobić latawiec - krok 4: mocowanie poszycie latawca

jak zrobić latawiec krok 4
materiały prasowe Dremel

Jak przymocować poszycie do szkieletu latawca. fot. materiały prasowe Dremel

Teraz należy odwrócić ozdobiony papier i dopasować do niego szkielet. Wzdłuż każdego ramienia zrób niewielkie nacięcia (umożliwią one złożenie papieru dookoła szkieletu).

Przy użyciu pistoletu nałóż klej na sznurek przebiegający między ramionami. Teraz wystarczy złożyć papier tak, aby schować sznurek i wzmocnić brzegi szkieletu. Papier powinien być lekko napięty. Zakończ oklejanie latawca, przyklejając papier do końca każdego ramienia. Dodatkowo warto nałożyć kroplę kleju w połowie każdego ramienia i w punkcie centralnym, co zabezpieczy jeszcze lepiej poszycie latawca.

Jak zrobić latawiec - krok 5: ogon latawca

jak zrobić latwiec krok 5
materiały prasowe Dremel

Jak zrobić latawiec – ogon. fot. materiały prasowe Dremel

Wykorzystaj kolorowy papier lub bibułę pociętą na paski o rozmiarach 3x14 cm do zrobienia ogona latawca. Teraz możesz skręcić papierowe paski na środku i przykleić je pistoletem do sznurka o długości 3 m, w odległości około 6 cm.

Ogon wystarczy przywiązać do szkieletu. Nawinięty na szpulkę sznurek umożliwia sterowanie latawcem w powietrzu — przywiąż go do plastikowego krążka. Latawiec gotowy!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama