Reklama

Twoje zadanie:

Przyjrzyj się̨ uważnie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że linie kafli są zakrzywione – w rzeczywistości jednak są one równoległe! Taki wzór został ułożony z kafelków na ścianie kawiarni St Michael's Hill w Anglii.

Reklama

Dlaczego tak się dzieje?

Patrząc na wzór, mamy wrażenie, że linie są zaokrąglone, a poszczególne czworokąty nie są kwadratami. Jest to złudzenie spowodowane zarówno zaburzeniem tła, jak i kontrastem koloru i jest wynikiem pobudzających i hamujących oddziaływań pomiędzy neuronami przetwarzającymi informacje o liniach i krawędziach.

Porada dla rodzica:
Iluzja kawiarniana jest dobrym pretekstem do porozmawiania z dzieckiem o tym, jak to się dzieje, że widzimy, i że tak naprawdę widzimy nie oczami a… mózgiem. Warto wytłumaczyć dziecku, że nasz mózg jest bardzo subiektywny w postrzeganiu i dlatego całe nasze widzenie mocno zależy od kontekstu. W zależności od otoczenia różnie odbieramy te same kolory czy kształty. Linie proste mogą wydawać się nam wybrzuszone, dwa jednakowe okręgi – różne pod względem wielkości. Gra cieni, kontrast, różnice kolorów potrafią wprowadzić nasz mózg w błąd tworząc iluzje optyczne.

Źródło:
Po raz pierwszy iluzja została opisana pod nazwą Przedszkole iluzji w 1898 roku i ponownie odkryta w 1973 roku przez profesora neuropsychologii Richarda Gregory'ego.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Reklama
Reklama
Reklama