Miasto to leży nad Wisłą i jest bardzo znane, niedziwne więc, że każdy chociaż raz chciałby się w nim znaleźć. Atrakcji dla dzieci w Kazimierzu Dolnym jest wiele, więc na pewno nie będziecie narzekać tu na nudę.

Reklama

Spis treści:

  1. Zamek w Kazimierzu Dolnym
  2. Magiczne Ogrody
  3. Muzeum Koguta
  4. Stary Rynek
  5. Rejsy po Wiśle
  6. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa
  7. Zabytkowa Stara Chata
  8. Studnie w Kazimierzu Dolnym
  9. Pomnik Psa Werniksa
  10. Renesansowe kamienice

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym
Adobe Stock/fot. Marta

W zamku w Kazimierzu Dolnym znajdziecie resztki murów oraz wieżę, czyli basztę. Oddalona jest ona o 200 metrów. Wejście do zamku jest płatne. Zamek powstał w XIV wieku i zostawał wielokrotnie przebudowywany. By podziwiać panoramę miasta, trzeba wspiąć się po stromych schodach. Zwiedzanie trwa średnio 15 minut.

Zgodnie z legendami, w lochu znajdowało się pomieszczenie, w którym Maćko z Borkowic był skazany na śmierć głodową. Idąc na szczyt wieży, będziecie mijać tablice informacyjne. Dla dzieci jest to ciekawa wycieczka w miejsca ze starodawną legendą.

Adres: ul. Zamkowa 3, 24-120 Kazimierz Dolny

Zobacz także

Magiczne Ogrody

W Magicznych Ogrodach poczuć się możecie jak w bajce. Oddalone są od Kazimierza Dolnego o około 20 km. Ogród ten ma wiele drzew oraz kwiatów. Dzieci zaskoczy obecność Wróżek Smużek, Bulwiaków kochających naturę oraz skłóconych magów. Ponadto macie możliwość pływania tam na tratwach. Dla odważnych milusińskich czeka upiorne Mroczysko. Warto zaznaczyć, że dzieci do 100 cm wzrostu wchodzą za symboliczną złotówkę. Miejsce to jest idealne dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, ponieważ każde dziecko znajdzie atrakcję pod siebie. Na miejscu znajduje się sklepik z pamiątkami. Ponadto mniejsze dzieci skorzystać mogą z placu zabaw, tunelu, zamku wróżek oraz ciuchci.

Adres: Trzcianki 92, 24-123 Janowiec

Muzeum Koguta

Symbolem Kazimierza Dolnego jest kogut. Drożdżowy kogut oraz jego legenda do dziś zaciekawia najmłodszych. Według ludowego porzekadła przechytrzył diabła. Kto choć raz będzie w tym mieście, powinien spróbować takiego koguta. W Muzeum Koguta możecie poznać bliżej jego historię oraz uczestniczyć w spotkaniach kulinarnych. Dzieci z pewnością zainteresują pokazy wyplatania kogutów oraz samodzielnie wyplecenie takiego przysmaku.

Adres: ul. Nadrzeczna 6, 24-120 Kazimierz Dolny

Stary Rynek

Stary Rynek Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. Sławek Rakowski

Stary Rynek w Kazimierzu Dolnym jest idealny na spacer całą rodziną. Plac otoczony jest starodawnymi kamienicami, które pochodzą nawet z XVI wieku. W sezonie letnim zobaczyć tu możecie liczne stragany, ogródki oraz kawiarnie. Miasteczko to wydaje się przez to takie kameralne. Dzieci mają wtedy czas na zabawę na świeżym powietrzu. Po miłym spacerze możecie usiąść w pobliskich restauracjach i zjeść rodzinny obiad.

Rejsy po Wiśle

Rejsy po Wiśle w Kazimierzu Dolnym będą dla waszego dziecka świetną atrakcją. Płyną do „Krowiej wyspy”, mijając Mięćmierz oraz stare kamieniołomy. Na wspomnianej wyspie znajduje się rezerwat przyrody. Rejs trwa aż godzinę z przerwą w porcie Janowiec. Podczas rejsu będziecie mogli zobaczyć starą wioskę rybacką, a później ruiny zamku w Janowcu. Do dyspozycji są duże oraz małe statki. Do wyboru są również rejsy motorówką, co powinno ucieszyć dzieci, gdyż płynie ona dosyć szybko. Taki rejs będzie najlepszą atrakcją po całodniowym zwiedzaniu.

Adres: Wały Wiślane, aleja Kazimierza Wielkiego, 24-120 Kazimierz Dolny

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

W okolicy Kazimierza Dolnego skorzystać można z Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Jej trasa prowadzi przez Kotlinę Chodelską oraz Lubelskie Powiśle. Pociąg jedzie powoli, więc dzieci nie mają się czego bać. Kolej kursuje w środy i niedziele, cena przejażdżki zależy od długości wybranej trasy.

Adres: ul. Opolska 2, 24-310 Karczmiska

Zabytkowa Stara Chata

Stara Chata Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. Stara Chata Kazimierz Dolny

Zabytkowa Stara Chata znajduje się przy szlaku, który prowadzi do Wąwozu Korzeniowy Dół. Budynek stoi tu już od przełomu XVII-XVIII wieku. Chata służyła kiedyś za schronisko przed 200 pszczelimi ulami. Budynek jest najstarszym drewnianym domem w Kazimierzu Dolnym. Na miejscu można zjeść domowe ciasto, więc po zwiedzaniu będzie to słodki poczęstunek dla dzieci.

Adres: ul. Doły 22, 24-120 Kazimierz Dolny

Studnie w Kazimierzu Dolnym

Studnia Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. Tomasz Warszewski

W dolnej części Rynku na środku stoi zabytkowa studnia w Kazimierzu Dolnym. Pochodzi z XIX wieku. Dla dzieci jest to ciekawa atrakcja, ponieważ legenda mówi, że kto napije się z niej wody, będzie często odwiedzał Kazimierz Dolny. Studnia ta jest symbolem tego miasta. Podobna studnia znajduje się również w górnej części Rynku, więc wraz z dzieckiem możecie pobawić się w detektywów, próbując ją znaleźć.

Adres: Rynek, 24-120 Kazimierz Dolny

Pomnik Psa Werniksa

Pomnik psa Werniksa
Adobe Stock/fot. Marta

Pomnik Psa Werniksa znajduje się przy Rynku. Wykonał go rzeźbiarz Bogdan Markowski i jest to pierwszy posąg psa w Polsce. Turyści robią sobie z nim zdjęcia, a dzieci są zachwycone. Wokół psa niesie się wiele legend. Ponoć tak lubił kazimierzowski Rynek, że jeździł stopem, a kierowcy chętnie go podwozili. Inni twierdzą, że codziennie przepływał Wisłę z Janowica. Zwiedzający chętnie głaszczą go i liczą, że przyniesie im on szczęście.

Adres: ul. Zamkowa 1b, 24-120 Kazimierz Dolny

Renesansowe kamienice

Renesansowe kamienice Kazimierz Dolny
Adobe Stock/fot. stepmar

Na spacer wybrać można się wśród renesansowych kamienic. W Kazimierzu Dolnym znajdziecie Kamienice Przybyłowskie oraz Kamienicę Gdańską. Ciekawostką jest, że powstały one w 1615 roku, a właścicielami byli Mikołaj i Krzysztof, bracia z zamożnej rodziny Przybyłów. Są ozdobione płaskorzeźbami. Znajdują one na Rynku, więc przechodząc obok nich, warto zatrzymać się, by np. zrobić sobie zdjęcie, czy po prostu je obejrzeć.

Reklama

Adres: Rynek 14, 24-120 Kazimierz Dolny

Reklama
Reklama
Reklama