Najciekawsze atrakcje dla dzieci – lubelskie
Lubelskie atrakcje dla dzieci pozwolą wam poznać ten region na nowo. Bliskość natury i spokój to nie jedyne, co tutaj na was czeka. Poznajcie z nami najciekawsze miejsca, w których możecie miło spędzić czas całą rodziną.
W naszym zestawieniu znajdziecie zarówno kulturowe, jak i bardziej zabawowe atrakcje dla dzieci w lubelskim. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże wam zaplanować pobyt w tym wyjątkowo barwnym turystycznie regionie. W poszukiwaniu informacji na miejscu może wam pomóc także Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej.
Lubelskie atrakcje dla dzieci:
- Muzeum Wsi Lubelskiej
- Regionalne Muzeum Cebularza
- Zwiedzanie centrum miasta Lublin
- Wieża Trynitarska
- Podziemia kredowe – Chełmno
- Magiczne ogrody
- Park Rekreacji Zoom Natury ZOO w Zamościu
- Zalew Zemborzycki
- Rezerwat Dzikich Dzieci
- Park Dźwięków
- Mania Skakania
Muzeum Wsi Lubelskiej
Niedaleko centrum Lublina znajduje się miejsce, w którym przeniesiecie się w czasie! W dolinie lokalnej rzeki Czechówka znajdziecie jeden z największych skansenów w Polsce. Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja, aby obejrzeć pamiątki związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek.
Możecie poznać tutaj historię Lublina, dowiedzieć się, jak wyglądała codzienna praca, zwyczaje czy tradycje mieszkańców minionej epoki.
Muzeum Wsi Lubelskiej zdecydowanie zachęca także do odpoczynku. W pięknych okolicznościach przyrody możecie wypocząć, a chętni mogą także nakarmić zwierzęta gospodarskie.
Adres: al. Warszawska 96, 20-400 Lublin
Regionalne Muzeum Cebularza
Wielu łakomczuchom Lublin kojarzy się głównie z jedną rzeczą – pysznym cebularzem! To prawda – stolica województwa lubelskiego jest centrum wypieku tego tradycyjnego pieczywa. Władze miasta zadbały o to, by każdy turysta mógł dobrze poznać kulinarny symbol regionu i utworzyły Regionalne Muzeum Cebularza.
W tym miejscu możecie nie tylko poznać tradycję wypieku i historię cebularza, lecz także wziąć udział w warsztatach jego pieczenia! Małych i dużych łakomczuchów do wizyty w tym miejscu z pewnością przekona fakt, że po warsztatach, własnoręcznie upieczone pieczywo możecie zjeść!
Naszym zdaniem to najpyszniejsza atrakcja dla dzieci w lubelskim!
Adres: ul. Szewska 4, 20-086 Lublin
Zwiedzanie centrum miasta Lublin
Stolica województwa lubelskiego ma dość ciekawą historię. Znajdziecie tu sporo zabytków, które warto odwiedzić.
Wśród nich z pewnością należy wymienić Bramę Krakowską, która jest wizytówką Starego Miasta w Lublinie. Pierwotnie był to mur obronny, jednak burzliwe walki przyczyniły się do dewastacji budowli, dlatego obecnie możemy podziwiać wyłącznie jej pozostałości.
Podczas zwiedzania Lublina nie można pominąć Zamku. Zdecydowanie polecamy wam poznać historię tego wyjątkowego budynku. W swojej historii był nie tylko siedzibą rodziny królewskiej, lecz także ... więzieniem. Jak to się stało, że przebył taką transformację? O tym najlepiej opowie wam przewodnik!
Wieczorem polecamy się także wybrać w stronę fontann multimedialnych. Znajdziecie je przy placu litewskim. Multimedialne widowisko jest bardzo pokazowe, dlatego codziennie przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Są to bardzo popularne atrakcje w lubelskim dla dzieci.
Wieża Trynitarska
Jeśli lubicie podziwiać zabytki z nieco innej perspektywy, to z pewnością zainteresuje was Wieża Trynitarska. To najwyższy punkt widokowy w Lublinie.
Taras widokowy pozwoli wam zobaczyć całą okazałość stolicy lubelskiego, a także napoić się po całodniowym zwiedzaniu, gdyż na szczycie wieży jest kawiarenka.
Adres: Królewska 10, Lublin
Mała podpowiedź: Jeśli zamierzacie nieco więcej czasu spędzić w stolicy województwa lubelskiego, to polecamy wam zajrzeć do naszego artykułu: Lublin – atrakcje dla dzieci na każdą pogodę. Znajdziecie tam jeszcze więcej ciekawych miejsc, które uratują was od nudy!
Podziemia kredowe – Chełmno
Podczas gdy w Lublinie możecie dosięgnąć nieba wchodząc na Wieżę Trynitarską, Chełmno oferuje zupełnie inną atrakcję. W tym mieście możecie wejść w podziemia!
Podziemia kredowe w Chełmnie to unikatowy na skalę światową zabytek. Nawiązuje do historii wydobywania kredy w tych regionach. Obecnie ścieżki, które były wykorzystywane przez górników, mają wyłącznie edukacyjny charakter.
Z tym miejscem powiązana jest także historia białego niedźwiedzia, który występuje w gołdzie Chełmna. Jest ona naprawdę ciekawa, dlatego z pewnością spodoba się najmłodszym.
Magiczne ogrody
Lubelskie atrakcje dla dzieci obejmują także prawdziwie bajkowe krainy! W Janowcu znajdziecie niezwykłe miejsce, w które zabierze najmłodszych w podróż po świecie baśni. Pierwszy w Polsce baśniowy park rodzinny, w którym wśród drzew i krzewów czekają na was bajkowe postacie.
Obiekt podzielony jest na krainy, a w każdej z nich jest jakaś wyjątkowa atrakcja, która nawiązuje do tematyki danego obszaru. W Ogrodzie Wróżek znajdziecie zamek czarodziejek, w Grodzie drewnianą scenerię ze zjeżdżalniami i przeszkodami odwzorowującą średniowieczne twierdze, a w Bulwiakach zanurzycie się pod ziemię na kolejce torowej! To jednak nie wszystko – w tym miejscu jest co najmniej 11 rożnych scenerii, dlatego możecie być pewni, że niezależnie od tego, co lubi wasze dziecko, znajdzie tu idealne miejsce dla siebie.
Latem w Magicznych Ogrodach otwarta jest także plaża z wodnym światem, gdzie czeka moc wodnych atrakcji.
Adres: Trzcianki 92, Janowiec
Witryna internetowa: https://magiczneogrody.com/
Park Rekreacji Zoom Natury
Zoom Natury to wielokrotnie nagradzany Park Rekreacji, który w 2021 roku otrzymał nagrodę „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego”. Tak ważnej atrakcji dla dzieci i dorosłych nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu.
Park ma aż 10-hektarów. Położony jest nad Zalewem Janowskim, dlatego czeka tu na was piękna piaszczysta plaża i wodne atrakcje. Możecie m.in. wynająć kajaki, rowery wodne czy łodzie wiosłowe.
Najbardziej reprezentatywną częścią obiektu są Laboratoria Wiedzy, w których dziecko poprzez zabawę uczy się wielu ważnych rzeczy. Cztery Laboratoria są podzielone na:
- Laboratorium Główne Zoom Natury,
- Laboratorium Runo Leśne,
- Laboratorium Awifauny i Troposfery,
- Laboratorium Energii i Recyklingu.
Kolejną atrakcją dla dzieci i młodzieży jest park linowy, w którym przygotowane są trzy trasy: zielona, niebieska oraz czerwona. Mają różne poziomy trudności, dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno najmłodsi, jak i najstarsi turyści.
To dalej nie wszystko, co znajdziecie w Parku Rekreacji Zoom Natury. Oprócz ww. atrakcji jest tutaj także:
- Park Kreatywny z dmuchańcami, trampolinami i piaskownicą dla najmłodszych,
- Laser Tag, czyli laserowy paintball,
- Archer Tag, czyli poligon z łukami i strzałami, których końce zakończone są miękką gąbką,
- a także Exit Room.
Adres: Świerdzowa 41, Janów Lubelski
ZOO w Zamościu
Jest to jedyny ogród zoologiczny w regionie lubelskim i jeden z najstarszych ZOO w całej Polsce. Na powierzchni 13,8 ha znajdują się 2523 zwierzęta z ponad 300 gatunków.
Jakie zwierzaki możecie tu spotkać podczas spaceru z dzieckiem? Żyrafy, tygrysy, małpy, niedźwiedzie, lemury czy mrówkojada olbrzymiego. Odkrywanie tak różnorodnego świata zwierząt z pewnością będzie bardzo interesujące dla maluchów!
Adres: Szczebrzeska 12, Zamość
Zalew Zemborzycki
W ciepłą pogodę moc atrakcji dla dzieci i młodzieży znajdziecie nad Zalewem Zemborzyckim. To miejsce pokochają wszyscy miłośnicy aktywnej rozrywki.
Słoneczny Wrotków to kompleks basenów i wodnych atrakcji, który w sezonie letnim przyciąga kilkadziesiąt tysięcy osób. Na obiekt składają się m.in. baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie (w tym także 100-metrowa zjeżdżalnia Anakonda), Wyspa Piratów (plac zabaw dla dzieci) oraz boisko do siatkówki. To doskonałe miejsce na aktywny, lecz także bezpieczny rodzinny odpoczynek. Cały obiekt jest monitorowany przez służbę ochrony, a nad dziećmi w basenie czuwają wykwalifikowani ratownicy.
Nad Zalewem znajdziecie także Park Linowy, w którym przygotowane są trasy dla starszych, jak i młodszych dzieci.
To jednak nie wszystkie atrakcje lubelskie dla dzieci, które czekają na was nad Zalewem Zemborzyckim. Fanów sportów wodnych ucieszy także fakt, że znajduje się tam najdłuższy wyciąg do nart wodnych w Polsce. Wędkarze mogą wynająć jedną z łódek w wypożyczalni i oddać się godzinom długich połowów nad zalewem. Jest to zbiornik bardzo bogaty w ryby, dlatego bez problemu uda wam się złowić szczupaka czy okonia.
Abstrahując już od masy wodnych atrakcji, koniecznie sprawdźcie także trasy spacerowe i rowerowe wokół zalewu. Oferują naprawdę niezapomniane widoki!
Rezerwat Dzikich Dzieci
To miejsce to prawdziwa kraina dzieci. Choć zostało utworzone przez dorosłych, maluchy decydują o tym, jak będzie wyglądać. Mają do dyspozycji multum narzędzi, które pozwalają im budować nowe obiekty lub upiększać stare.
Tutaj dzieciaki nie doświadczą żadnych sztywnych zasad. Mogą skakać, biegać, robić fikołki – wszystko to, na co tylko pozwolą ich rodzice!
Rezerwat Dzikich Dzieci jest miejscem całkowicie bezpłatnym, a w sezonie letnim możecie trafić na występy plenerowe.
Adres: Dolna Panny Marii 8, 20-010 Lublin
Kontakt: 532 844 685
Park Dźwięków
W świecie, w którym dzieci na co dzień mają styczność z tysiącami bodźców, warto pokazać najmłodszym magię prostych rzeczy. Magię prostych dźwięków, które są kojące. Takie właśnie zadanie spełnia Park Dźwięków w Kamionce.
Na początku odwiedzin dzieci dostają specjalną kartę pracy, w której zaznaczają przebytą ścieżkę oraz uzyskane sprawności. W parku dzieci uczą się, jak rozpoznawać poszczególne dźwięki, a przede wszystkim, jak skupić się na poszczególnym tonie. To naprawdę wyjątkowa atrakcja dla dzieci w województwie lubelskim, które pomoże im się oderwać od przebodźcowanego nowoczesnego świata.
Na najmłodszych czekają tutaj także różne atrakcje, które pomogą rozładować ich nieposkromione pokłady energii. Mogą uczestniczyć m.in. w warsztacie kalejdoskopu czy uczestniczyć w malowaniu doniczek i sadzeniu roślin. Wśród bardziej ekstremalnych atrakcji są także warsztaty strzelania z łuku, a dla małych artystów odbywają się warsztaty bębniarsko-muzyczne.
Adres: Dąbrówka 133, Kamionka
Witryna internetowa: http://www.parkdzwiekow.pl/
Ogród Botaniczny UMCS
Reprezentatywny ogród Uniwersytetu w Lublinie. To miejsce zasiane jest pięknymi kwiatami i roślinami, które latem i wiosną zachwycają feerią barw.
Podczas wycieczki warto odwiedzić tutaj Dworek Kościuszków. Jest to zabytkowy budynek wybudowany w 1720 roku przez stryja Tadeusza Kościuszki. Jego wnętrza wypełniają zabytkowe meble oraz pamiątki związane z Marią Curie-Skłodowską, która jest patronką Uniwersytetu.
Adres: Willowa 58-60, Lublin
Mania Skakania
A co możecie robić z dziećmi, gdy deszczowymi chmurami zasłoni się cała Lubelszczyzna? Atrakcje dla dzieci znajdziecie w Manii Skakania! To pierwszy park trampolin w Lublinie.
Dzieciaki mogą się wyszaleć na trampolinach lub powspinać w parku linowym.
Adres: Krochmalna 13i, 20 - 401 Lublin