kampania, śmierć dziecka w aucie, śmierć dziecka w samochodzie, nie zostawiaj dziecka w aucie
Czas wolny

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie, bo może w nim umrzeć! - przypomina rzecznik praw dziecka.

W upalny dzień wnętrze zaparkowanego samochodu błyskawicznie zamienia się w rozgrzany piekarnik. Nie zostawiaj w nim dziecka i reaguj, gdy widzisz, że zrobił to ktoś inny – zbij szybę (sprawdź, jak to zrobić) i wezwij pomoc.

O tym, że nie wolno zostawiać dziecka samego w samochodzie, zwłaszcza podczas upału,  pisaliśmy wielokrotnie.
Wracamy do tematu wraz z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem,  bo to sprawa życia i śmierci.
Tymczasem – mimo apeli mediów i policji –  wciąż pojawiają się kolejne doniesienia o uwięzionych w rozpalonych autach maluchach.

Przeczytaj także: Niemowlę i upał

 

Wdzięczny będę za reagowanie i udostępnianie.Więcej: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/nigdy-nie-zostawiaj-dziecka-w-samochodzie

Posted by Marek Michalak on 2 lipca 2015

 

 

 

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie niezależnie od pogody, bo nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć.

W czasie upałów nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie nawet na moment, np. wówczas, gdy chcesz pójść do toalety albo sklepiku na stacji benzynowej, a malec akurat śpi.

Wnętrze auta rozgrzewa się błyskawicznie - w ciągu kilku minut. Kilka minut wystarczy, by doszło do udaru cieplnego, który może prowadzić do śmierci.

Nie zostawiaj dziecka nawet wówczas, jeśli samochód zaparkowany jest w cieniu a szyby są uchylone. W nim także robi się gorąco.

Obejrzyj wstrząsający film amerykań skiej kampanii "One decision"

 

 

 

 

Reaguj – obojętność zabija

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w samochodzie zbij szybę i wezwij pomoc. Obojętność przechodniów może je zabić.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przypomina, że zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Z tego prawa trzeba jednak korzystać rozsądnie.
–  Wybijanie szyby w samochodzie zaparkowanym przy dystrybutorze na stacji paliw może być działaniem pochopnym. Przy kasie na pewno gdzieś jest opiekun dziecka zamkniętego w aucie. Bez problemu powinniśmy również odszukać właściciela samochodu stojącego pod apteką lub osiedlowym sklepem – mówi rzecznik praw dziecka.

Jeśli jednak trudno znaleźć opiekunów, bo samochód z uwięzionym w nim dzieckiem stoi np. przed centrum handlowym, nie wahaj się ani chwili: zbij szybę i wezwij pogotowie.
Jeśli nie potrafisz albo nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń na policję lub na numer alarmowy 112.

 

 

Jak zbić szybę w samochodzie?


 

 

 

  • Użyj czegoś ciężkiego, np. gaśnicy samochodowej, która powinna być w każdym aucie.
  • Jeśli masz taką możliwość załóż okulary (choćby przeciwsłoneczne) i  owiń czymś dłonie.
  • Wybierz szybę, która jest możliwie daleko od dziecka. Chodzi o to,m by nie poraniły go odłamki szkła
  • Stań bokiem do pojazdu, w taki sposób, by twoja ręka po uderzeniu w szybę zatrzymała się na słupku pojazdu.
  • Weź zamach i z dużą siłą uderz w szybę całym bokiem gaśnicy.
  • Wybij gaśnicą odłamki.  Otwórz drzwi.

(źródło: www.pierwszapomoc.net.pl)

Przeczytaj także: "Odwróciłam się tylko na chwilę" - wypadki domowe

 

 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Niemowlę w samochodzie pozostawione bez opieki
Fotolia
Aktualności
Matka w środku nocy zostawiła w samochodzie miesięczne dziecko! Jak tak można?!
Gdyby nie anonimowe zgłoszenie, mogłoby dojść do tragedii. Mężczyzna zobaczył w środku nocy niemowlę pozostawione bez opieki w samochodzie. Matka miała prawie promil alkoholu we krwi!

Pijana matka zostawiła dziecko w samochodzie W Koszalinie, około 3.30 w nocy, przechodzień zobaczył w zaparkowanym samochodzie dziecko bez opieki . Mężczyzna od razu wezwał policję. Gdy patrol przyjechał na miejsce, okazało się, że w samochodzie jest miesięczne niemowlę . Matka dziewczynki przyszła dopiero po przyjeździe funkcjonariuszy. Nie była w stanie wyjaśnić, dlaczego zostawiła córeczkę w samochodzie. Po badaniu okazało się, że kobieta miała prawie promil alkoholu we krwi! Może zostać oskarżona o narażenie dziecka na utratę zdrowia i życia. Dziewczynka trafiła do szpitala. Lekarze oceniają jej stan jako dobry, doszło jedynie do niewielkiego wychłodzenia organizmu . Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, nie można jednak stwierdzić, jak długo przebywała w samochodzie.  Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! Każdego roku słyszymy o dzieciach pozostawionych w samochodzie – latem, w czasie upałów i podczas zimowych mrozów. Jaki rodzic dopuszcza do czegoś takiego?! Nie rozumiemy, jak można być tak nieodpowiedzialnym! Latem, temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 90°C – samochód zamienia się w piekarnik . Wystarczy kilka minut, aby doszło do tragedii. Zostawienie dziecka "na minutkę", bo trzeba zrobić zakupy, zatankować, odebrać przesyłkę czy klucze nie jest żadnym wytłumaczeniem!  Nie bądź obojętny, reaguj! Gdyby nie anonimowe zgłoszenie, mogłoby dojść do tragedii. Jeśli widzisz dziecko pozostawione w samochodzie – reaguj! Wybij szybę w samochodzie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 . Zdarzenie z Koszalina pokazuje, że liczba nieodpowiedzialnych rodziców nie zmniejsza się. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie! Czytaj także: Rzecznik Praw Dziecka przypomina - dziecko pozostawione w samochodzie może umrzeć!  

Jak wybić szybę samochodu, w którym jest dziecko
today.com
Aktualności
Zobacz, jak uratować dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie
Jak się zachować, gdy zobaczysz dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie? Nie bój się, że wybijając szybę zranisz dziecko – w ten sposób możesz uratować mu życie!

Mimo licznych próśb i apeli o rozwagę, każdego roku słyszymy o dzieciach, które zmarły pozostawione w rozgrzanym samochodzie . Skoro apele nie przynoszą żadnych skutków i dorośli wciąż zostawiają dzieci "na chwilę", musimy wiedzieć, jak reagować. Amerykańska telewizja NBC opublikowała materiał o niebezpieczeństwie, na jakie dorośli narażają dzieci, zostawiając je w aucie. Jeśli nie chcecie oglądać całego materiału, zacznijcie od 2.30 – to część, w której strażak pokazuje, jak najszybciej i najbezpieczniej wybić szybę w samochodzie . To o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać! Na początku filmu widać kobietę, która usiłuje wybić okno i uratować uwięzioną 2-letnią dziewczynkę. To walka z samochodem, ale też z czasem! Zobacz materiał:   O czym musisz pamiętać? Wybierz szybę po stronie, po której nie ma dziecka. Jeśli wybijesz szybę od strony dziecka, możesz je zranić. Nie celuj w środek szyby, tam szkło jest najtrwalsze. Wybieraj dolny róg bliżej przednich siedzeń – tak najszybciej zbijesz szkło. Użyj przedmiotu, który masz pod ręką. Nie zawsze będziesz obok swojego samochodu (np. na parkingu przed sklepem), żeby poszukać w bagażniku przydatnych narzędzi. Rozejrzyj się i znajdź coś, co ułatwi ci wybicie szyby. Jeśli nic nie znajdziesz – użyj łokcia. Nie bój się, że zranisz dziecko. Zbijając szybę, możesz uratować mu życie! Czytaj także: Sadzanie dziecka tyłem do kierunku jazdy może uratować mu życie Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie Rozgrzany samochód jest jak piekarnik!

Nie zostawiajmy dzieci w upalne dni w zamkniętych samochodach!
AdobeStock
Aktualności
„Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!". Policja apeluje
Zdarza ci się zostawiać dziecko w aucie i wyskoczyć na chwilę do sklepu? Pamiętaj, zamknięty samochód w upalny dzień jest jak piekarnik!

Mogłoby się wydawać, że na temat zostawiania dzieci czy zwierząt w zamkniętych pojazdach w upalne dni mówiło się już tak dużo, że każdy jest świadomy zagrożenia, jakie to za sobą niesie. Okazuje się jednak, że wciąż zdarza się nam o tym zapominać, dlatego policjanci z Raciborza postanowili przeprowadzić akcję uświadamiającą i przypominającą, jak niebezpieczne jest przebywanie w zamkniętym samochodzie, gdy na dworze jest gorąco. Akcja nazywa się: „Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!”. Nagrzany, zamknięty samochód to śmiertelna pułapka Kiedy jedziemy autem i mamy włączoną klimatyzację lub otwarte okna, wydaje się, że wcale nie jest tak gorąco. Myślimy sobie: „wskoczę jeszcze po drodze do sklepu, ale tylko po jedną rzecz, to nie ma sensu wypinać dziecka z fotelika, poczeka w aucie, przecież to zajmie mi tylko chwilę”. Zapominamy o tym, że gdy wyłączymy silnik, chłodne powietrze z klimatyzatora przestanie dostawać się do środka, a przy zamkniętych oknach w ciągu paru minut auto może zamienić się w prawdziwy piekarnik (temperatura w środku może wynieść nawet 50 stopni C.!). Zobacz też: Jak uratować dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie? Małe dzieci czy czworonogi nie będą miały żadnych szans, żeby się stamtąd wydostać, a wtedy może być już naprawdę tylko krok od tragedii. Niestety zdarzały się przypadki, że dzieci umierały z gorąca zostawione w zamkniętych autach. Dlatego naprawdę nigdy nie pozwalajmy sobie na takie myślenie, że zostawiamy dziecko jedynie na chwilkę i że na pewno nic się nie stanie. Nie możemy mieć pewności, że w sklepie czy gdziekolwiek indziej nagle coś nie zatrzyma nas na dłużej, będzie np. długa kolejka do kasy, spotkamy kogoś i przystaniemy na krótką rozmowę lub zdarzy się cokolwiek innego. Nasze dzieci nie mogą w tym czasie męczyć się w gorących, nagrzanych autach. To samo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj