Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
upał a niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja

Upał a niemowlę: jak pomóc dziecku w domu, samochodzie i na spacerze?

Upał może być niebezpieczny dla niemowlaka, bo grozi odwodnieniem lub przegrzaniem organizmu. Dlatego w bardzo gorące dni trzeba niemowlę odpowiednio ubierać, ograniczać nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń. Sprawdź, co jest ważne zarówno w domu, jak i na spacerze z niemowlakiem w upał. Czy szczepienie w upał jest bezpieczne?
lek. med. Elżbieta Jasiak-Pałczyńska
Konsultacja merytoryczna

Upały są trudne do przetrwania także dla niemowląt, które nie potrafią wyraźnie sygnalizować, że jest im za gorąco. Wysoka temperatura może powodować brak apetytu, apatię i rozdrażnienie u niemowlaka. Dlatego na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o to, by dziecko przetrwało upał w dobrej formie. Najważniejsze jest odpowiednie ubieranie niemowlęcia w upał – w domu i na spacer. To jednak niejedyna rzecz, o którą trzeba zadbać, by nie dopuścić do odwodnienia i przegrzania niemowlęcia w czasie upału.

Niemowlę a upały:

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Niemowlę a upały – zagrożenia

Podczas upałów na malutkie dzieci trzeba chuchać i dmuchać. A wszystko po to, żeby nie dopuścić do problemów, które mogą wyniknąć z przegrzania organizmu, np. do odwodnienia dziecka. Co grozi niemowlęciu w gorące dni?

 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super!

 

Upał a odwodnienie dziecka

Objawy: Dziecko staje się apatyczne, ospałe, ma suchą, rozgrzaną i mniej elastyczną skórę, a także wysuszone śluzówki (w jego ustach brakuje śliny), nie siusia albo siusia dużo mniej niż zwykle. Ciemiączko jest zapadnięte.

Co robić: Odwodnienie jest bardzo groźne dla niemowlaka, więc jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić pojenie malca Gastrolitem albo skierować go do szpitala. Obniżenie zawartości wody w organizmie spowalnia pracę nerek i układu trawiennego.

Upał a udar cieplny u dziecka

Objawy: Rozpalona, wilgotna, a potem sucha skóra. Dziecko jest rozdrażnione, masz wrażenie, że przelewa ci się przez ręce. Rośnie mu temperatura.

Co robić: Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma udar słoneczny, zmocz ręcznik chłodną wodą i owiń nim niemowlę. Wezwij pogotowie.

Uwaga! Wbrew mitom szczepienie niemowlaka w upał jest bezpieczne. Wysokie temperatury nie są przeciwwskazaniem do szczepień niemowląt, starszych dzieci ani dorosłych.

 

Jak ubierać niemowlę w upał?

W czasie upałów łatwo o przegrzanie niemowlęcia, dlatego zwracaj szczególną uwagę na to, w co jest ubrane. A w pierwszej kolejności:

 • Chroń główkę. Podczas spaceru dziecko powinno mieć na głowie czapeczkę. Najlepiej białą z przewiewnego, cieniutkiego materiału (np. z bawełny), z daszkiem (a jeszcze lepiej kapelusik z rondem, który ochroni także kark) osłaniającym oczy i buzię malucha.

 

 • Rozbieraj, nie ubieraj. Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników, skarpetek itd. Niemowlę ubrane w jednorazową pieluszkę przykryj jedynie pieluchą tetrową.
 • Schowaj kołdrę. W upalne letnie noce wystarczy flanelowa pieluszka, prześcieradło albo poszewka na kołdrę.

Upał a spacer z niemowlakiem

Lejący się z nieba żar najdotkliwiej odczuwają najsłabsi, a więc także niemowlęta, u których system termoregulacji dopiero się rozwija. Dlatego w upał:

 • Zmień godziny spacerów. Niemowlęta potrzebują stałego rozkładu dnia, jednak nie dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Wychodziłaś z maluszkiem na spacer zawsze o 13? Nie rób tego, jeżeli na dworze jest gorąco – spacer w taki skwar nie będzie dla malca przyjemnością. W upały najlepiej wychodzić rankiem, zanim zrobi się gorąco, albo późnym popołudniem, gdy słońce przestaje już prażyć.

 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

 

 • Szukaj cienia... Przebywanie w pełnym słońcu jest niebezpieczne dla niemowląt nie tylko ze względu na możliwość poparzenia skóry, ale także z powodu zagrożenia udarem słonecznym.
 • ... i chłodu. Rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wtedy, gdy słońce przestaje świecić. Między blokami jest cieplej niż w parku, dlatego staraj się spacerować z niemowlakiem tam, gdzie jest dużo zieleni.
 • Rozsądnie korzystaj z budki wózka. Pamiętaj, że pod budką głębokiego wózeczka może się zrobić naprawdę gorąco i duszno. Sprawdź, być może lepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie i osłonięcie maleństwa dużą parasolką?
 • Miej pod ręką napój dla dziecka. Częste nawadnianie niemowlęcia (mlekiem mamy, wodą) zapobiega odwodnieniu, o które wcale nie trudno, gdy dziecko obficie się poci.

 

Upał z niemowlakiem w domu

Gdy na dworze panuje upał, także mieszkanie może przypominać saunę, zwłaszcza jeśli macie okna wychodzące na południe i zachód. Staraj się, by w domu było świeże powietrze, ale:

 • Zasłoń okna. Weź przykład z mieszkańców południowej Europy i zasłoń okna albo opuść żaluzje. Jeśli upały zapowiadane są na dłużej, warto także pomyśleć o zmianie zasłon na jaśniejsze i gęściej tkane – zwłaszcza w oknach od południa i zachodu. Będą lepiej odbijać promienie słoneczne. Masz balkon? Sprawdź, czy nie dałoby się na nim zamontować czegoś w rodzaju markizy (choćby z rozpiętego na sznurkach do suszenia prześcieradła) – dzięki temu „zmagazynujesz” odrobinę cienia, co sprawi, że w pokoju przylegającym do balkonu zrobi się chłodniej.

 

 • Zmień pokój. W każdym mieszkaniu są miejsca cieplejsze oraz chłodniejsze. Jeśli w okna pokoju dziecka wpadają właśnie gorące promienie słoneczne, przenieś maluszka do innego pomieszczenia. Zrób to od razu, zanim w pokoju zrobi się skwar. Nie osłaniaj łóżeczka baldachimem, bo uwięzionym w ten sposób powietrzem trudno będzie dziecku oddychać.
 • Uważaj na przeciągi... Mieszkanie trzeba oczywiście jak najczęściej wietrzyć (w upał warto otwierać okna po mniej nasłonecznionej stronie), ale należy unikać przeciągów. Przenoś maleństwo do pomieszczeń, w których aktualnie nie ma otwartych okien.
 • ... i wentylator. Jeśli go używasz, koniecznie zadbaj o to, aby ochłodzone powietrze nie owiewało bezpośrednio niemowlęcia.
 • Ochładzaj dziecko. Jeśli mimo tych wszystkich działań widzisz, że maluszkowi nadal jest gorąco, możesz wykąpać go w letniej wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest też przemywanie mu czółka, karczku i skroni nawilżoną gąbką.


Sprawdź, jak jeszcze można ochłodzić pokój w upał.

Upał a niemowlę w samochodzie

 

Gdy na dworze jest gorąco, stojący na słońcu samochód błyskawicznie przeobraża się w rozpalony piec. Temperatura w jego wnętrzu może dojść do 60°C (lub więcej!).Dlatego:

 

 • Parkuj w cieniu. Jeśli jest taka możliwość, korzystaj z garaży i parkingów pod dachem. Możesz także osłonić przednią szybę odbijającą promienie tkaniną, ale taka sztuczka zmienia sytuację tylko w niewielkim stopniu.
 • Przewietrz auto, zanim posadzisz w foteliku niemowlę. Ochłodzenie wnętrza potrzebne jest także kierowcy: upał, który sprawia, że kierownica parzy w ręce, a w samochodzie nie ma czym oddychać, działa także na mózg: dekoncentruje.
 • Osłoń szybę. Trochę pomagają półprzezroczyste osłony, które montuje się na przyssawkach bądź magnesach do szyb. 
 
 • Nie przesadzaj z klimatyzacją. Choć podczas upałów można korzystać z klimatyzacji, to należy robić to z rozwagą. Dla niemowlęcia szok związany z nagłym skokiem temperatury jest znacznie bardziej dotkliwy. Dlatego jeśli używasz klimatyzacji, ustaw ją tak, by temperatura w aucie była tylko trochę niższa niż temperatura otoczenia. Wyłącz ją, zanim się zatrzymasz. 

O tym, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji w samochodzie podczas upałów, opowiada w filmie ratownik medyczny Kamil Kasiak.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie! Nie wolno tego robić o żadnej porze roku, jednak latem taka niefrasobliwość może zakończyć się tragedią.

Zobacz też:

wakacje z dzieckiem
adobe stock
Czas wolny
Wakacje z dzieckiem – o co musisz zadbać, by były udane
Wakacje z dzieckiem warto spędzić w miejscu dobrze do tego przystosowanym. Jeśli na co dzień mieszkasz w mieście, zrób wszystko, aby opuścić, choć na kilka–kilkanaście dni nagrzane mury czy ulice pełne samochodów i pojechać tam, gdzie jest spokój, czyste powietrze i dużo zieleni. O czym pamiętać, aby wakacje z dzieckiem były udane?

Wakacje z dzieckiem bywają dla rodziców nie lada wyzwaniem. Małe dzieci nie są z reguły przyzwyczajone do podróżowania i zdarza się, że często płaczą zarówno w drodze na wakacje, jak i już na miejscu. Nowe, nieznane otoczenie, inny klimat czy zmienne warunki pogodowe mogą wpływać na samopoczucie malucha.  Co zrobić, aby wakacje z dzieckiem nie zmieniły się w udrękę? Przeczytaj nasze rady, które sprawią, że dziecko będzie się czuło komfortowo i dobrze zniesie wyjazd.  Wakacje z dzieckiem Wybór miejsca Co ze zmianą klimatu? Potrzebna aklimatyzacja Ważny problem: smog   Przygotowanie do podróży Przewietrz auto przed podróżą Zadbaj o cień w aucie  Co z klimatyzacją? Wyżywienie Postaw na sezonową żywność Często nawadniaj malca Ochrona przed słońcem i upałem Kremy z filtrem Plażowanie Parasol  ​ Ubrania dla dziecka Ubrania dla dziecka Buciki na zmianę Apteczka wakacyjna Jakie leki zapakować na wyjazd Co na chorobę lokomocyjną? Ochrona przed owadami Wybór miejsca Co ze zmianą klimatu?  Nie jedź na wakacje z dzieckiem za jednym razem w góry, na Mazury, a potem nad morze. Aby zmiana klimatu mogła przynieść rezultaty, dziecko musi spędzić długi czas w jednym miejscu. Z niemowlęciem lepiej też nie wybierać się na wycieczkę samochodem po kraju, zmieniając co kilka dni miejsce pobytu, ani  planować podróży zagranicznej. Malutkie dzieci z reguły źle znoszą ciągłe zmiany. Potrzebna aklimatyzacja Pierwsze dni na wakacjach z dzieckiem to tzw. faza adaptacyjna. Malec może być osłabiony, śpiący, pobudzony. Dopiero po tym czasie w pełni korzysta ze zmiany klimatu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i empatię. Nie tylko małe dzieci...

wyprawka noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Wyprawka dla noworodka na lato wygląda nieco inaczej niż wiosenna czy zimowa. Ubranka dla noworodka na lato charakteryzują się przede wszystkim tym, że... musisz kupić ich mniej. Jest i druga dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych latem – ubieranie będzie o wiele prostsze. Prezentujemy pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala potrzebnych dla noworodka na lato, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Wyprawka dla noworodka na lato ma wiele plusów. Jeśli twoje dziecko urodzi się w czerwcu, lipcu bądź sierpniu, nie będziesz zmagać się z zakładaniem mu kilku warstw ubranek i przed każdym spacerem walczyć z grubym kombinezonem, ciepłą czapką i puchatym kocem. Ubranka na lato dla noworodka to przede wszystkim krótkie body, pajacyk i śpioszki, a do przykrycia pieluszka lub lekki kocyk. W nieco chłodniejsze dni ubierzesz noworodka dodatkowo w cieplejszy sweterek lub bluzę. Koniecznie sprawdź pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala dla noworodka urodzonego latem. Spis treści: Wyprawka dla noworodka na lato Jakie ubranka dla noworodka na lato? Wózek i akcesoria dla noworodka na lato Kosmetyki dla noworodka na lato Wyprawka dla noworodka do szpitala latem Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów do druku Wyprawka dla noworodka na lato Jeśli zastanawiasz się, jakie ubranka przydadzą się noworodkowi latem, odpowiedź jest prosta: lekkie i przewiewne. Na lato nie musisz kupować dziecku ciepłych czapek, kombinezonu i dużej liczby cieplejszych body i pajacyków. Pamiętaj też, żeby ubranka dla noworodka na lato były z jak najlepszej jakościowo bawełny, by delikatne ciało dziecka dobrze znosiło wysokie temperatury. Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów Body (krótki i długi rękaw)  – 4 szt. Rampersy – 2 szt. Pajacyki – 4 szt. Śpioszki i półśpioszki – 6 szt. Sweterki/bluzy (bez kaptura)  – 2 szt. Skarpetki (cienkie) – 6 szt. Rękawiczki (niedrapki) – 2 szt. Czapeczki (cienkie) – 3 szt. Rożek lub otulacz – 1 szt. Kocyk ażurowy – 1 szt. Flanelowe pieluszki – 2 szt. Co jeszcze przyda się noworodkowi latem? Wózek Preparat...

upał: co jeść
Fotolia
Żywienie
Co jeść w upały? Jadłospis na 3 gorące dni dla dziecka i całej rodziny
Podczas upałów posiłki powinny być lżejsze. Odpowiednio skomponowane menu pomoże przetrwać wysoką temperaturę. Podpowiadamy, co przygotować do zjedzenia na śniadanie, obiad i kolację w upalne dni.

Gdy temperatura na dworze dochodzi do 30 stopni C, zwykle mamy mniejszy apetyt. Dlatego nie nalegaj, aby dziecko jadło tyle, co zwykle. Zadbaj o lekki jadłospis oparty o lekkostrawne dania. Gdy jest ciepło, organizm nie potrzebuje dodatkowej energii do ogrzania ciała – bardziej skupia się na jego ochłodzeniu. Z tego względu latem tak ważne jest, aby dziecko dużo piło, najlepiej wody. Przedstawiamy jadłospis na trzy dni, który możesz wydrukować (wystarczy kliknąć w obrazek, by otworzyć go w oryginalnym rozmiarze).  Śniadanie, obiad i kolacja na upał – jadłospis Nawet w upalne dni należy jadać regularnie, czyli 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja to podstawa zdrowej diety. Jeśli obiad był sycący, na podwieczorek możesz podać orzeźwiające soczyste owoce. Świeże warzywa i owoce to bardzo ważny składnik letniego menu – właśnie teraz jest na nie sezon. Pamiętaj, że nie każdego dnia musicie jeść mięso. Zwłaszcza latem dietę warto oprzeć na produktach warzywnych i mlecznych. Oto nasze pomysły na szybki obiad idealny do zjedzenia w upał, a także przepisy na śniadanie i kolację. Pierwszy dzień Śniadanie: Jogurt naturalny z domowym muesli i łyżeczką miodu oraz pokrojonymi świeżymi owocami. Drugie śniadanie: Słupki gotowanych warzyw z dipem jogurtowym z ziołami . Obiad: Zupa wiśniowa z makaronem. Pulpeciki drobiowe w sosie własnym z gotowaną marchewką i ryżem. Podwieczorek: Domowy kisiel z czarnych jagód, kawałek biszkoptu. Kolacja: Kasza jaglana z morelami lub rodzynkami i jogurtem naturalnym .   Zobacz też: Jak przemycić warzywa i mięso do diety dziecka? Drugi dzień Śniadanie: Pasta twarogowa z łososiem, bułeczka z masłem i kiełkami (lub sałatą), kubek naturalnego kakao na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj