Urlop macierzyński, czy też ogólnie, pobyt (nie nazywamy tego siedzeniem!) z dzieckiem w domu, to czas wielu odkryć. Dziecko intensywnie uczy się łapać nas za palec, włosy i kolczyki, siadać, a potem wstawać i chodzić, klaskać, robić papa, czy może nawet (ty szczęściaro!) przesypiać całe noce.
Młoda matka w tym czasie uczy się o etapach rozwoju człowieka, przy okazji dowiadując się wiele o sobie, np. ile jest w stanie wytrzymać bez snu/kąpieli w wannie/ciepłej kawy.

Reklama

Okazuje się także, że nie tylko niemowlęta i ich młode matki często się budzą. Budzą się w nich również różne talenty, niekiedy uśpione aż od czasów szkolnych zajęć praktyczno-technicznych. Można więc znów sięgnąć po wypalarkę i ozdobić nią kawałek deseczki. Można też przypomnieć sobie, albo wreszcie nauczyć się – jak szyć!
Młodej matce rzuca się bowiem szybko w oczy, że chociaż w sklepach pełno jest pięknych materiałów, z niewyjaśnionych powodów nie ma tam aż tylu równie pięknych GOTOWYCH zasłonek, pościeli, czy ubranek dla dzieci, nie mówiąc już o dresach dla ich matek. Od dostrzeżenia tego paradoksu prosta droga do samodzielnych prób uszycia czegoś pięknego (zwłaszcza, że cichy szum maszyny na wiele dzieci wpływa usypiająco).

Co zrobić, żeby się faktycznie nauczyć, nie zniechęcić i zupełnie przy okazji stworzyć coś fajnego?
Polecamy zacząć od książki Jana Leśniaka „O szyciu prosto, kreatywnie i modnie”.
Książka jest pięknie wydana, przyjazna i przejrzysta. Znajdziesz w niej:

Jan Leśniak, Kamila Markiewicz-Lubańska

listę niezbędnych narzędzi, w które warto się zaopatrzyć zaczynając przygodę z szyciem
podstawowe informacje o materiałach
rady przydatne przy wyborze maszyny do szycia
• i wreszcie: 14 zadań, które krok po kroku pozwolą Ci rozwinąć krawieckie umiejętności.

Zaczynamy od uszycia torby, czyli podstawowego wyposażenia każdej matki, bo życie szybko uczy nas, że ta rzecz, której NIE ZABRAŁYŚMY na krótki spacer (zapasowy smoczek? zmiana skarpetek? banan?), okazuje się właśnie być tą niezbędną, bez której nasz krótki spacer staje się jeszcze krótszy.
Zachęcone sukcesem z torbą, możemy śmiało brać się za kolejne zadania, kończąc edukację na skomplikowanej bluzie z kieszeniami i kapturem.

Zobacz także

Po drodze poznajemy ogólne zasady kroju i szycia, dzięki którym będziemy w przyszłości w stanie same wykroić, uszyć, ozdobić haftem, aplikacją, kolorowym napisem, czy przefarbować, co tylko będziemy chciały.

Jan Leśniak, Kamila Markiewicz-Lubańska

A że nie samą wiedzą „ile-materiału-potrzeba-na-bluzkę-typu-nietoperz” człowiek żyje, w tle toczy się podnosząca na duchu opowieść o tym, jak (niepożądane i nieplanowane) losowe wydarzenia zmobilizowały Jana Leśniaka, projektanta, do nowych zadań, i nauczyły dzielenia się wiedzą i pasją z innymi. Czego skutkiem jest między innymi ta książka :)

Życzymy prostych ściegów!

Dla tych mam, szycie dla dzieci (i siebie!) stało się nową pasją i sposobem na życie:
Uszyj mi mamo
Instamom

Więcej źródeł inspiracji znajdziesz tu:
Pracownia Jan Leśniak
Maszyny Brother – tutoriale
Polki.pl/szycie

Reklama

Dane wydawnicze:
Tytuł: „O szyciu prosto, kreatywnie i modnie”
Autor: Jan Leśniak
Wydawnictwo: Burda Książki
Liczba stron: 287
ISBN: 978-83-8053-171-0
Cena: 59,90 (twarda okładka)
Rok wydania: 2016

Reklama
Reklama
Reklama