Julinek – sztuka, rozrywka i… tradycja
Podwarszawski Julinek to miejsce jedyne w swoim rodzaju nie tylko na mapie Mazowsza i Polski, ale także w skali całego świata. Przesada? Bynajmniej!
Park Rozrywki w Julinku znajduje się zaledwie 30 km od Warszawy, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Cieszy się on ogromną popularnością i trudno się dziwić, każdy znajdzie tu coś dla siebie! Jeśli jeszcze tam nie byłeś, warto dodać do listy miejsc wartych odwiedzenia całą rodziną. Co wyróżnia Julinek? Twórcy nie tylko postanowili zadbać o świetną zabawę zarówno dla małych, jak i dużych gości.
Najważniejsze atrakcje w Julinku
Park powstał 3 lata temu na terenie dawnej Bazy Cyrkowej. Do dziś można tu zobaczyć: Małą i Dużą Arenę. W budynkach tych ćwiczono i występowano. W kompleksie mieszkały także dzikie zwierzęta występujące na arenach, np. słonie, lwy i tygrysy. Dziś są miejscem wydarzeń artystycznych, koncertów, imprez rozrywkowych. Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający park:
- Podniebny Cyrk – jeden z najrozleglejszych w kraju i zdecydowanie największy na całym Mazowszu park linowy. Liczy ponad kilometr długości i jest podzielony na 7 tras o różnych stopniach trudności. Dwie z nich są przeznaczone dla dzieci. Aby przemierzyć całość Podniebnego Cyrku, trzeba pokonać aż 138 przeszkód. Cały obiekt spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa oraz zapewnia doskonałą zabawę zarówno początkującym adeptom podniebnych spacerów, jak i doświadczonym miłośnikom mocnych wrażeń.
- Kraina Dmuchańców – zespół kilkunastu obszernych obiektów dmuchanych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. To gwarancja doskonałej zabawy, która poprawia sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Radosna Kraina Dmuchańców zapewnia także rozrywkę dla dorosłych (30-metrowa zjeżdżalnia wodna).
- Minigolf Cyrkowy – pola do gry w minigolfa można spotkać tu i ówdzie. Ale nie każde ma powierzchnię aż 1000 metrów kwadratowych i aż 18 torów do gry. A przede wszystkim – żaden tor na Mazowszu i w całej Polsce nie ma charakteru cyrkowego i na żadnym z nich nie trzeba stawiać czoła klaunom i dzikim zwierzętom broniącym dostępu do dołków golfowych.
- Cyrkowa Strefa Animacji i Plac Zabaw – w pełni sezonu, czyli od maja do października, gości codziennie zabawiają animatorzy. Chętnych nauczą chodzenia na szczudłach i żonglerki. Dzieci mogą także spędzać czas na Placu Zabaw (piaskownica, huśtawki, tyrolka), którego ekologiczne elementy są zbudowane na bazie drewna akacjowego.
Park zapewnia nie tylko świetną zabawę, ale i zaplecze, które jest niezbędne dla rodzin podróżujących z dziećmi. Przy Parku Rozrywki, w sercu Puszczy można zatrzymać się na dłużej w hotelu lub na polu namiotowo-kepmpingowym (posiada pełny dostęp do infrastruktury hotelowej). Na terenie parku znajdują się również restauracje i strefy gastronomiczne. Park Rozrywki Julinek to również idealne miejsce do organizacji imprez okolicznościowych, jak choćby dziecięce urodziny.
Historia nie musi być nudna
Na samą myśl o historii wiele osób dostaje gęsiej skórki, bo co ma to wspólnego ze świetną zabawą? Jednak w tym przypadku będzie to ciekawy aspekt zarówno dla małych, jak i dużych gości. Otóż rawie 70 lat temu powołano do istnienia w Julinku stacjonarną Bazę Cyrkową. Ośrodek stał się nie tylko stałym centrum dla ekip cyrkowych działających w całej Polsce, ale również zapleczem ich postojów i zimowania. Baza była przede wszystkim miejscem treningów artystów oraz ośrodkiem doskonalenia sztuki cyrkowej. To tutaj powstała i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej. - W ciągu 50 lat swojego istnienia szkoła wykształciła i wypuściła w świat ponad 370 artystów – mówi pan Janusz Sejbuk, kustosz Wystawy Sztuki Cyrkowej w Julinku, jedynego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie muzeum prezentującego niezwykły świat cyrku.
Przez długie dziesięciolecia Julinek był ogólnopolskim ośrodkiem sztuki cyrkowej o znaczeniu światowym. Tutaj ściągali menadżerowie cyrków z całego świata, aby oglądać treningi i występy oraz zapraszać polskich artystów na areny wszystkich kontynentów. Park Rozrywki chroni to unikalne dziedzictwo i zaprasza swoich gości do zapoznania się z nim. To właśnie na terenie parku znajduje się wystawa, w której zbiorach jest kilka tysięcy eksponatów. Można tam obejrzeć plakaty, zdjęcia, publikacje, bukleciki (programy występów cyrkowych), a także wiele autentycznych strojów i rekwizytów. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata, w tym cyrku radzieckiego, który u szczytu swojego największego rozwoju zatrudniał 8 tysięcy artystów. Wystawa Sztuki Cyrkowej to atrakcja absolutnie wyjątkowa w skali kraju!
Blisko przyrody
Nie wolno zapominać, że na terenie Parku Rozrywki Julinek znajduje się wejście na teren Kampinoskiego Parku Narodowego. Do dyspozycji gości jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. W pobliżu ośrodka znajduje się samoobsługowa serwisownia rowerów, która umożliwia dokonywanie drobnych napraw. Dodatkowo park oferuje specjalny tor do wyścigów ekologicznymi samochodami elektrycznymi (typu jeep, quad i buggy). Na terenie działa także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego: kijów do nordic walking a zimą także nart biegowych.
Atrakcji jest co niemiara. Bez wątpienia Julinek to miejsce jedyne w swoim rodzaju nie tylko na mapie Mazowsza i Polski, ale także w skali całego świata. Gorąco polecamy!