Źle dobrany, zbyt ciężki szkolny plecak może prowadzić do uporczywego bólu pleców (zwłaszcza szyi i dolnego odcinka) oraz wad postawy. Te z kolei z czasem mogą się pogłębić, przez co dochodzi do skrzywienia kręgosłupa, zwyrodnień, problemów z kolanami, stopami i stawami biodrowymi, a nawet do zmniejszonej pojemności płuc. Dlatego warto wybrać taki tornister, który nie przysporzy dziecku problemów.

Reklama

Jaki powinien być szkolny plecak?

▪ Odpowiedni do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Z plecakiem jest podobnie jak z butami: nie powinno się go kupować na wyrost. Innego plecaka potrzebuje pierwszak, a innego czwarto- czy szóstoklasista. Trzeba także pamiętać, że dzieci z tego samego rocznika różnią się od siebie wzrostem i masą ciała, dlatego kierowanie się wyłącznie ich wiekiem nie wystarczy. Inny model należy wybrać dla wysokiego na swój wiek, ważącego ponad 30 kg siedmioletniego osiłka, a inny dla najmniejszej w klasie, ważącej niewiele ponad 17 kg drobinki.
▪ Dobrze zaprojektowany. Plecak dla dziecka powinien mieć usztywnioną tylną część, która będzie dobrze przylegać do pleców na ich całej długości: od ramion do odcinka lędźwiowego. To bardzo ważne, ponieważ dzięki niej ciężar plecaka rozkłada się równomiernie. Inna ważna część to szerokie szelki, które nie wpijają się w barki i które można regulować w taki sposób, by górna krawędź tornistra znajdowała się na poziomie ramion malca. Jednocześnie jednak plecak musi dawać dawało się swobodnie zakładać.
▪ Lekki. Zdaniem, ortopedów waga plecaka dla dziecka w wieku szkolnym nie może – oczywiście wraz z zawartością – przekraczać 10 proc. masy jego ciała. W praktyce oznacza to, że ważący średnio 23-25 kg siedmiolatek powinien mieć plecak, który waży około 2,3 - 2,5 kg. Tymczasem z badań przeprowadzonych w związku z akcją Lekki Tornister1 wynika, że co drugie dziecko w wieku od 6 do 9 lat nosi zbyt ciężki plecak, a w tornistrach jest średnio 1 kg zbędnych rzeczy.

plecaki Carrefour
Adobe Stock

▪ Z przegródkami. Dzięki przegródkom zawartość plecaka nie przemieszcza się. Dziecku łatwiej jest znaleźć poszczególne przedmioty I utrzymać porządek.
▪ Dobrej jakości. W sklepach jest mnóstwo tanich plecaków, w których bardzo często psują się zamki czy rozchodzą szwy itd. Lepiej zainwestować trochę więcej w produkt dobrej jakości i mieć gwarancję jakości (oraz bezpieczeństwa) przez cały rok szkolny, a może nawet dłużej.
▪ Wyposażony w elementy odblaskowe. Jesienią i zimą szybko zapada zmierzch, a dzięki elementom odblaskowym dziecko jest lepiej widoczne na drodze.
▪ Ładny. Plecak powinien się podobać przede wszystkim dziecku, a nie nam, dlatego jeśli pod każdym innym względem jest odpowiedni, nie kręćmy nosem, gdy dziecko wybiera model z bohaterem ulubionej kreskówki. Duży wybór kolorowych plecaków szkolnych z lubianymi przez dzieci motywami znajdziesz np. w Carrefour. Do niektórych można nawet dokupić wymienne nakładki zmieniające wygląd plecaka!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepszy na świecie plecak nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie właściwie użytkowany. Dlatego od samego początku wyrabiaj w dziecku prawidłowe nawyki. Powinno wiedzieć, że plecak nosi się na obydwu ramionach, a nie na jednym (za nonszalancję w tym zakresie płaci się bólem i godzinami spędzonymi na gimnastyce korekcyjnej), a cięższe rzeczy pakuje się niżej niż lekkie.

Zobacz także

Uwaga!
Pakuj plecak wraz z dzieckiem, by nie dźwigało rzeczy, które nie są w dany dzień potrzebne: zbędnych podręczników, wszystkich możliwych przyborów plastycznych, zabawek itd. Kupuj zeszyty w miękkich okładkach. Walcz o szkolne szafki (dzięki temu dziecko będzie mogło zostawiać część rzeczy w szkole) oraz dystrybutory z wodą (by uniknąć noszenia ciężkich butelek z piciem) i zorganizuj klasową zbiórkę na materiały plastyczne – bloki, kredki i farby będą wówczas na miejscu.

1 lekkitornister.org, raport NIK o bezpieczeństwie i higienie nauczania w szkołach publicznych (2017)

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Carrefour

Reklama
Reklama
Reklama