Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon
Czas wolny

Zadbaj o skórę dziecka w czasie upałów!

Każdemu z nas marzy się upalne lato pełne słońca. A zwłaszcza dzieciom, dla których pobyt nad wodą to ogromna frajda. Planując wakacje z maluchem powinniśmy pamiętać nie tylko o akcesoriach plażowych, ale również o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Sprawdź, jak chronić skórę dziecka w czasie upałów.

Gdy tylko zbliża się lato, a wraz z nim długo wyczekiwany wyjazd na rodzinne wakacje, mamy nadzieję, że przez ten czas będziemy mogli do woli wygrzewać się w słońcu. Nie zapominajmy jednak, że słońce to nie tylko relaks i duża dawka witaminy D, lecz także szkodliwe promieniowanie UV. Co zrobić, aby nasze dziecko zamiast czerwonej skóry, przywiozło z wakacji miłe wspomnienia? Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać skórę dziecka w czasie upalnych dni.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Skóra malucha jest wyjątkowo delikatna i szybciej traci wodę, dlatego powinna znajdować się pod szczególną ochroną. W okresie największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy godziną 11.00 a 15.00, najlepiej być z dzieckiem w półcieniu. W czasie plażowania lub kąpieli wodnych przydatne będą ubrania pochłaniające promieniowanie UV, na przykład odzież anty-UV marki Olaian by Decathlon. Wykonana jest ze specjalnej tkaniny, która dzięki zagęszczeniu włókien pozwala zablokować minimum 98% promieni UVB i 95% promieni UVA. Możemy wybrać topy o dopasowanym kroju i tasiemce ściągającej zapewniającej stabilność, a także koszulki i spodenki anty-UV z długim rękawem wykonane z poliestru z recyclingu o ściegu dzianiny zapobiegającej zatrzymywanie ziarenek piasku.

Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon
Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon


Świetnym rozwiązaniem będzie kombinezon anty-UV Surfing by Decathlon, który ochroni skórę malucha przed słońcem podczas zabaw w wodzie. Kombinezon pochłania promieniowanie UV, nawet gdy jest mokry, a oprócz tego posiada system łatwej zmiany pieluszki, do rozmiaru 2 lata. Jego uzupełnieniem będzie specjalna czapka anty-UV z daszkiem, która chroni nie tylko głowę dziecka, ale też kark i uszy.

Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon
 
Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon


Przy plażowych rozrywkach nie możemy zapomnieć, że skóra dzieci jest o wiele bardziej wrażliwa na słońce niż dorosłych i należy ją skutecznie chronić. Oprócz ubrań, do ochrony przed słońcem i wiatrem na plaży, przydatny będzie także parasol Paruv Windstop Olaian by Decathlon, który umożliwia zatrzymanie co najmniej 98% promieniowania UVB i 95% UVA. Ponadto, dzięki dodaniu osłon bocznych, parasol można przekształcić w namiot plażowy. Maluch będzie miał dodatkową frajdę z zabawy, a zyskasz pewność, że skóra twojego dziecka jest właściwie chroniona przed promieniami słonecznymi.

                                                   
Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon


Jak stosować kremy filtrem UV?

Oparzenia słoneczne są niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny być narażone na działanie słońca i upału. Dlatego, zanim zachęcisz dziecko do zabawy na plaży i poznawania sportów wodnych, nasmaruj je kremem przeciwsłonecznym – zwłaszcza buzię, ramiona i kark. Szybką i łatwą aplikację zapewni SPRAY SPF 50+ 250 Aptonia by Decathlon. Jest wodoodporny i łatwy w użytkowaniu – wystarczy rozpylić go na skórze i gotowe! Dla nieco starszej pociechy, doskonały będzie krem przeciwsłoneczny SPH50+ Junior, którego wygodny format „roll on” ułatwia nakładanie preparatu nawet na wilgotną skórę. W przypadku ciemniejszej karnacji osoby dorosłej, doskonale sprawdzi się krem przeciwsłoneczny w sprayu SPF15 do twarzy i ciała, a także ochronna pomadka do ust, która nawilża i jest odporna na działanie wody. Pamiętaj, aby maluch nie wchodził do wody po opalaniu, ponieważ rozgrzana skóra nie jest przygotowana na kontakt z zimną wodą. Nie zapominaj również o ochronie głowy dziecka, zakrywaniu ramion i siedzeniu pod parasolem.

Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon
Jak chronić dziecko przed słońcem
Decathlon


Ochronna odzież,  akcesoria i preparaty anty-UV by Decathlon to świetne rozwiązanie dla rodziców, których dzieci uwielbiają pluskać się w morzu lub na odkrytym basenie.

Chcesz poznać więcej produktów? Zajrzyj: Decathlon

dziecko na plaży
Fotolia
Czas wolny
Dziecko na słońcu
Dla niektórych plażowanie to całodzienne przebywanie na powietrzu. Tymczasem zbyt intensywny kontakt z promieniami słonecznymi przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry i oczu, może też sprzyjać powstawaniu poważnych chorób (nowotwory, reakcje fotouczulające, zaćma).

Działanie promieni UV jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, których organizm jest bardziej podatny na oparzenia słoneczne i udar. Powodem tego są słabo rozwinięte mechanizmy obronne, które odpowiadają za ochronę dziecka przed działaniem czynników zewnętrznych. Chcąc w pełni zabezpieczyć dzieci, trzeba podjąć dodatkowe środki ostrożności. Zakazane godziny Promieniowanie ultrafioletowe jest najbardziej intensywne między godz. 11 a 15. Wówczas najczęściej dochodzi do powstawania oparzeń słonecznych. Zdaniem specjalistów konieczne jest, by w tym czasie dzieci oraz osoby starsze przebywały w cieniu. Niestety, na plaży niełatwo jest znaleźć takie miejsce, dlatego warto zabrać ze sobą parasole lub namioty plażowe. Można też wykorzystać czapki z daszkiem lub kapelusze z dużym rondem – te drugie osłonią głowę oraz ramiona malucha. Pamiętajmy jednak, że ok. 80 proc. promieni słonecznych odbija się od wody i piasku, dlatego nawet w cieniu nie powinniśmy zapominać o dodatkowym zabezpieczeniu przed działaniem UV.   Ochrona oczu dziecka Okulary przeciwsłoneczne powinny nosić nawet małe dzieci.  W wyborze szkieł pomoże nam optyk, który zaproponuje odpowiednie soczewki. Pamiętajmy, że oczy najmłodszych są bardzo delikatne, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy kupować okularów w supermarkecie, na bazarze lub targowisku. – Okulary niskiej jakości powodują rozszerzanie się źrenic. Do wnętrza oka dostaje się wtedy więcej szkodliwego promieniowania – ostrzega Renata Makuc, lekarz okulista współpracująca z firmą JZO, producentem soczewek okularowych – Dla bezpieczeństwa wzroku wybierajmy więc szkła zaufanych producentów. Szkła gwarantujące pełną ochronę anty-UV wiążą się zwykle z wyższym kosztem. Być może dlatego niektórzy w drodze na plażę chętniej sięgają po produkt ze stojaka. Tymczasem okuliści ostrzegają:...

dziecko, wakacje
Panthermedia
Zdrowie
Jak długo dziecko może przebywać na słońcu?
Słońce leczy, a dzięki niemu w skórze powstaje ważna witamina D. Jednak opalać dziecka nie wolno, a opalenizna wcale nie jest synonimem zdrowia. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Gdy wybierasz się z maluchem na nadmorską plażę, zabierz nie tylko parawan chroniący przed wiatrem . Obowiązkowy jest też krem z dobrym filtrem , parasol przeciwsłoneczny (lub namiot) i czapka z daszkiem (albo kapelusz). Lepiej, jeśli po wakacjach nad morzem dziecko wróci blade. Promienie słoneczne szkodliwe dla dziecka  Czerwony kolor skóry po opaleniu to oparzenie słoneczne, spowodowane szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę i powodują jej starzenie. Jednak groźniejsze od UVB są promienie UVA. Ich  skutków nie widać, bo żaden rumień się nie pojawia. Promienie UVA wnikają w głąb skóry, powodując jej trwałe uszkodzenia. – Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi , tylko działają nieco inaczej. UVB wpływa bezpośrednio na komórki skóry, UVA pośrednio, powodując powstawanie różnych czynników toksycznych uszkadzających aparat genetyczny – mówi doc. dr hab. Grzegorz Nawrocki, który od wielu lat zajmuje się nowotworami skóry w warszawskim Instytucie Onkologii. – Kiedyś opalona twarz była symbolem zdrowia. Dziś czas stworzyć modę na nieopalanie . Jak długo dziecko powinno przebywać na słońcu? Zwolennicy słońca przytaczają argument, że jest niezbędne, gdyż dzięki niemu w organizmie powstaje witamina D, potrzebna do przyswajania wapnia. Niedobory witaminy D kiedyś powodowały krzywicę. Dziś praktycznie tej choroby już nie ma, zresztą najmłodsze dzieci dostają witaminę D w kropelkach, jest też w nią wzbogacana żywność. Według obliczeń australijskich po to, by w skórze wytworzyła się odpowiednia ilość witaminy D, wystarczy przebywać na słońcu (bez żadnej ochrony) przez 6–7 minut pomiędzy godziną 10 a 14 raz na pięć dni! W Polsce trochę dłużej, bo 10–20 minut raz na pięć dni. – Wystarczy też nie posmarować kawałka skóry kremem z filtrem – mówi dr Andrzej...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz