Reklama

Spędzasz z dzieckiem wakacje nad morzem?
Możecie spotkać na plaży świetnie wyszkolone psy ratownicze, które wraz ze swoimi przewodnikami - ratownikami WOPR pilnują bezpieczeństwa nad wodą i pomagają wyciągać z wody tonących.

Reklama

Najczęściej są to ogromne wodołazy, landseery i leonbergery, a także nieco mniejsze labradory. Dzieci je kochają, bo są wielkie, łagodne i wyglądają jak pluszaki.

Przeczytaj także: Czy na strzeżonej plaży dziecko jest naprawdę bezpieczne?

Pies ratowniczy jest czujny jak ważka

Psy ratownicze pomagają ratownikom WOPR na wiele sposobów. Przede wszystkim są bardzo czujne: często potrafią szybciej niż człowiek zorientować się, że ktoś jest w niebezpieczeństwie. Gdy widzą nietypowe zachowanie człowieka w wodzie, alarmują swojego przewodnika szczekaniem i na jego komendę rzucają się na pomoc tonącemu.

... a w dodatku pływa żabką

Psy ratownicze są świetnymi pływakami, więc bardzo szybko docierają do tonącego. To kwestia nie tylko szkolenia ale i "warunków": np. nowofunlandy mają błonę między palcami i pływają nie pieskiem, a …żabką. Niepełną, ale jednak żabką.

Wyszkolony pies jest jak inteligentna boja ratunkowa

– Wyszkolony pies ratowniczy jest jak żywa, inteligentna boja ratunkowa – mówi Andrzej Bełżyński, kierownik Grupy Ratowniczo-Interwencyjnej z Psami WOPR – Nie tylko błyskawicznie dopływa do tonącego, ale też jeśli trzeba, potrafi odnaleźć go pod wodą (nurkuje na głębokość 4, 6 metrów, a nawet głębiej) i wyciągnąć na powierzchnię.
Potrafi też zaholować człowieka do brzegu albo do łodzi. Jak? Jeśli tonący jest przytomny, łapie psa za futro albo kapok wypornościowy z uchwytami. Jeśli nie, pies chwyta go za nadgarstek i holuje w bezpieczne miejsce.

... i potrafi więcej niż myślisz

Duży, silny pies może holować nawet 10 osób naraz (jeśli oczywiście będą się nawzajem siebie trzymać). Poradzi z tym sobie bez trudu: w wodzie jest w stanie uciągnąć 1,5 - 2 tonowy ciężar.

Wyszkolone psy ratownicze są też w stanie sporo znieść. Zimna woda im nie straszna, radzą sobie też z różnymi zachowaniami ludzi. To ważne, bo w panice tonący może je szarpać, wciągać pod wodę itd.

Dzięki psom dzieci są bezpieczniejsze nad wodą

Psy ratownicze mają jeszcze jedną zaletę: budzą zainteresowanie dzieci. - Dzięki temu ratownikom WOPR łatwiej przekazywać dzieciom informacje dotyczące bezpiecznego zachowania nad wodą - tłumaczy Rafał Leśniewski, ratownik, opiekun 7-letniej Inki.

Przeczytaj także: Pies dla dziecka. Jaką rasę wybrać?

Gdzie można spotkać psa-ratownika?

Takich psów jest w Polsce około 50, w samym Trójmieście 10. Każdy z nich odbył specjalne szkolenie i zdał egzamin.
Można je spotkać między innymi w Gdańsku (plaże Brzeźno i Stogi), podczas dużych imprez nad morzem (biorą udział w pokazach) oraz treningów na plaży.

Polecamy: Najczystsze plaże nad Bałtykiem - Błękitna Flaga 2015

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama