Przed wiekami świat był pełen magii, a talizmany czy amulety, które miały przynosić szczęście i odegnać złe moce, były akcesoriami codziennego użytku. Dziś symbole przynoszące pomyślność, są często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym (jako figurki, maskotki, wyposażenie wnętrz, biżuteria, tatuaże). Wręczenie upominków o takim symbolicznym znaczeniu często budzi uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.

Reklama

Nie masz pomysłu na prezent dla dziecka, mamy, czy przyjaciółki? Sprawdź, jakie symbole przynoszą szczęście i wybierz ten, który będzie dla ciebie najpiękniejszy.

Symbole przynoszące szczęście:

Bocian

Biały bocian to nie tylko symbol polskiej przyrody. W przekazach ludowych biały, majestatyczny ptak zjawiający się na naszych terenach wraz z nastaniem wiosny był symbolem mądrości, płodności, budzącej się do życia ziemi. Osiedlający się na dachach wiejskich domów miał przynosić szczęście, dobrobyt i sprzyjać płodności domowników, stąd też popularne porzekadło, że… bocian przynosi dzieci.

Wiele osób do dziś wierzy, że największe szczęście przynosi bocian w locie. W Japonii i Chinach oznaką szczęścia są kaczki w locie.

Zobacz także

Grosik na szczęście

To najbardziej rozpoznawalny symbol fortuny, mimo iż nic za niego nie kupisz. Przypisuje mu się magiczną moc: ma gwarantować dobrobyt i niekończący się przypływ gotówki. Już w starożytności monetom przypisywano magiczną moc i traktowano je jak amulety: zmarli, przekraczając Hades, byli zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości jednego obola.

Kominiarz

Guzik kominiarza przynosi szczęście! Kominiarz w polskiej kulturze ludowej postrzegany był jako postać wyjątkowa. Czarny, umorusany sadzą z błyszczącymi guzikami był lokalnym superbohaterem: dzięki jego pracy wieś była bezpieczna od pożarów. Ludowe przekazy głoszą, że wiejskie kobiety łapały kominiarza za guzik i prowadziły do swych domostw, a dziś… widząc kominiarza, łapiemy się za swój własny. Na szczęście.

Kłódka miłości

Kłódka zawieszona na moście ma zapewnić stabilność związku i wieczną miłość zakochanych. Wpisuje się na nich inicjały pary oraz datę zwieszenia. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Florencji za sprawą wydanej w 2006 roku powieści „Tylko ciebie chcę” autorstwa Federica Moccii.

Królicza łapka

Królicza łapka to celtycki amulet. Pierwsze wzmianki o jej magicznej mocy pochodzą z 600 roku p.n.e. Młody chłopiec, aby stać się pełnoprawnym mężczyzną, musiał przejść symboliczny rytuał przejścia: upolować królika. Gdy to uczynił, od starszyzny otrzymywał na pamiątkę lewą łapkę królika uciętą w czasie pełni księżyca. Wierzono, że przynosi ona szczęście, bogactwo, pomyślność i hojność losu. Obecnie królicza łapka cieszy się popularnością na całym świecie.

Podkowa

Podkowa powieszona nad wejściem do domu przynosi szczęście. Dawniej wierzono bowiem, że skrzaty, chochliki i gnomy, które miały psocić, roznosić choroby i przynosić pecha, bały się żelaza i półksiężyca. Dlatego też powieszona przed wejściem podkowa ma przynosić domownikom dobrobyt i zdrowie. Jednak jej powieszenie też nie jest bez znaczenia. Skierowana ramionami w górę chroni przed zawiścią, zazdrością i nieproszonymi gośćmi, a z ramionami skierowanymi w dół – przynosi szczęście.

Rybia łuska na szczęście

I tu nie może być żadnego przypadku. Łuska musi pochodzić z wigilijnego karpia – dopiero taka nabiera magicznych właściwości. Zgodnie z ludowymi wierzeniami działa podobnie jak grosik: ma przynieść bogactwo, dobrobyt i pieniądze na cały rok.

Słoń z podniesioną trąbą

Słoń z podniesioną trąbą wywodzi się z tradycyjnych wierzeń hinduskich – przynoszący szczęście bóg Ganesha przedstawiany był z głową słonia. Ponadto wizerunek słonia z trąbą podniesioną do góry symbolizuje moc, zwycięstwo i hart ducha. Zgodnie z feng shui dzięki podniesionej trąbie mógł czerpać wszelkie korzyści materialne i duchowe. Słoń jako największe zwierzę lądowe symbolizował siłę, potęgę i bogactwo. To potężny talizman przynoszący szczęście.

Świnka

Postać jednej lub kilku świnek na kartkach noworocznych czy świnki z marcepana mają przynosić szczęście w nowym roku. Wierzą w to mieszkańcy zachodnich krajów Europy. Ważne jednak, by świnka była grubiutka i zadowolona — inaczej nie symbolizuje szczęścia.

Szczęśliwa siódemka

Siódemce od wieków przypisywano niezwykłe moce. Już dla starożytnych Greków siódemka wróżyła szczęście, a dla chrześcijan byłą związana z siódmym dniem tygodnia, kiedy to Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Czy siódemka przynosi szczęście? Może. Wszak jej domeną jest mądrość i moc zmiany przeznaczenia. Co oznacza również, że może odwrócić los – siódemka to kosa, która może zwiastować śmierć.

Tęcza

Tęcza jest symbolem nadziei i wiary w lepszą przyszłość – pojawia się po burzy, zwiastując słońce i piękną pogodę. Znaczenie to przypisywane jest tęczy w mitologii greckiej, chińskiej, hinduskiej, słowiańskiej, skandynawskiej i aborygeńskiej. Do jej popularyzacji w kulturze przyczyniło się rozpowszechnienie judaizmu i chrześcijaństwa: w Starym Testamencie tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem.

Zielona czterolistna koniczyna

Zielona koniczyna to najbardziej popularny symbol szczęścia na całym świecie. Najprawdopodobniej wywodzi się od celtyckich wierzeń w magiczną moc czterolistnej kończyny, które z biegiem czasu upowszechniły się w Europie, a później na pozostałych kontynentach. Jednak niektórzy upatrują jej biblijnego pochodzenia – wygnana z Raju Ewa przyodziana była w liście koniczyny. Czterolistna koniczyna to uniwersalny symbol i każdemu, kto ją posiada, pisane jest szczęście.

Żabka z monetą w pysku

To chiński symbol przynoszący szczęście w sferze finansowej. Sama żaba jest symbolem przeobrażania i odradzania, a posiadająca monetę ma gwarantować bogactwo i pomnażać pieniądze.

Kolor czerwony

Od wieków panuje przekonanie, że złe moce boją się koloru czerwonego, który symbolizuje żywioł ognia i siłę do walki z przeciwnościami.

Inne przedmioty, które przynoszą szczęście i idealnie nadają się na prezenty to:

  • aniołki niosące błogosławieństwo,
  • biedronka, która w naszej kulturze zwiastuje szczęście (w Ameryce jest to świerszcz),
  • skarabeusz czczony w starożytnym Egipcie jako symbol odrodzenia,
  • łasica, której figurkę najlepiej umieścić na dachu domu, ponieważ w Niemczech właśnie widok tego zwierzęcia na dachu przynosi powodzenie domownikom,
  • delfin symbolizuje uśmiech losu i beztroskę,
  • gołąb jako symbol miłości,
  • jaskółka, która przynosi tylko dobre wiadomości,
  • jednorożec dający mądrość i zwiastujący długie i pomyśle życie,
  • maneki-neko – japoński kot przynoszący szczęście (zwłaszcza jeśli chodzi o finanse),
  • miód zapewniający słodycz życia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama