Szerokiej drogi
Jak z malutkim dzieckiem najwygodniej dotrzeć na miejsce wypoczynku? Z nami wybierzesz najlepszy sposób podróżowania!
- Edipresse
Wiesz już, gdzie pojedziesz się ze swoim brzdącem na wakacje. Ale jak z tak malutkim dzieckiem najwygodniej dotrzeć na miejsce wypoczynku? Są różne możliwości. Z nami wybierzesz najlepszy sposób podróżowania!
Zdecydować się na własne cztery kółka, wsiąść do pociągu, czy polecieć nad chmurami? Podróżowanie każdym z tych środków lokomocji ma zalety i wady. Poznaj je, zanim zaplanujesz wakacyjną wyprawę. Sprawdź też, co zrobić, by długa droga nie była dla szkraba zbyt męcząca.
Wyprawa samochodem
Jakie ma zalety? Do samochodu możesz spakować, co sobie zamarzysz, i możesz zatrzymywać się tyle razy, ile chcesz.
Jak ją zaplanować? Najlepiej wyjechać albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, bo wtedy jest szansa, że maluch prześpi większą część drogi. Fotelik musi być prawidłowo zamontowany, a maluszek powinien siedzieć w nim przypięty pasami. Uwzględnij częste i dość długie przerwy na odpoczynek, bo dziecko nie jest w stanie usiedzieć w foteliku przez kilka godzin. Jeśli cel wyprawy jest odległy, pomyśl o noclegu (nie próbuj dojechać do Hiszpanii czy Włoch „za jednym zamachem”).
O tym pamiętaj. Dbaj, by szkrab dostatecznie dużo pił. Możesz przetrzeć mu co jakiś czas buzię, karczek i rączki wilgotnymi chusteczkami. Fotelik, którego pokrowiec jest najczęściej wykonany z ciemnego i sztucznego materiału, dobrze jest przykryć białą tetrową pieluszką. Dziecko będzie się mniej pocić i nie podrażni sobie delikatnej skórki. Jeśli w aucie jest klimatyzacja, nie schładzaj powietrza zbyt mocno. Nigdy nawet na chwilę nie zostawiaj malucha samego w zaparkowanym samochodzie. Dziecko mogłoby dostać udaru cieplnego, o innych niebezpieczeństwach nie wspominając.
Podróż pociągiem
Jakie ma zalety? Daje dzieciom możliwość ruchu w czasie jazdy, jest też dla nich zazwyczaj wielką atrakcją.
Jak ją zaplanować? Unikaj wyjazdu w czasie zmiany turnusu, kiedy pociągi są wypełnione po brzegi pasażerami. Będzie Ci trudno znaleźć dodatkowe wolne miejsce, żeby wygodnie ułożyć dziecko. Maluchy do lat dwóch podróżują za darmo, ale muszą mieć swój bilet! Nie zapomnij poprosić o niego w kasie.
O tym pamiętaj. Kupując bilety, zwróć uwagę na to, by w całym wagonie był zakaz palenia. W pociągach pospiesznych istnieją przedziały dla rodziców z dziećmi do lat czterech. Poproś konduktora, by go otworzył. Jeśli podróżujesz z dzieckiem sama, nigdy nie zostawiaj go – nawet na chwilę – z kimkolwiek poznanym w pociągu.
Wycieczka autokarem
Jakie ma zalety? Niestety, prawie żadnych. Podróż autokarem jest męcząca dla małych dzieci, szczególnie na długich trasach. Jej główne wady to: rzadkie postoje, mało przestrzeni do swobodnego poruszania się, większe niż w samochodzie ryzyko choroby lokomocyjnej.
Jak ją zaplanować? Aby zapobiec mdłościom, dzień przed wyjazdem możesz podać maluchowi leki homeopatyczne: Avioplant lub Cocculine. Pół godziny przed podróżą daj smykowi lekki posiłek (przejedzenie sprzyja nudnościom).
O tym pamiętaj. Często w autokarach jest albo gorąco i duszno, albo – gdy działa klimatyzacja, zbyt chłodno, dlatego najlepiej ubrać dziecko „na cebulkę”.
Lot samolotem
Jakie ma zalety? To najszybszy i wbrew częstym obawom najbezpieczniejszy środek transportu.
Jak ją zaplanować? Podróżni z małymi dziećmi są wpuszczani na pokład w pierwszej kolejności. Wózek możesz zdać na bagaż dopiero przed wejściem do samolotu. Dzieci do lat dwóch podróżują bezpłatnie i nie mają osobnego miejsca.
O tym pamiętaj: Z powodu zmiany ciśnienia w czasie startu, a także lądowania maluszek może odczuwać ból i uczucie zatykania w uszach. Można złagodzić te dolegliwości, podając mu coś do picia, żucia lub ssania. Podróż samolotem sprzyja też odwodnieniu organizmu – by mu zapobiec, dziecko powinno dużo pić.
Dobra rada
Zadbaj, by malec nie nudził się w podróży. Weź płyty jego ulubionymi piosenkami, ukochaną zabawkę, nową książeczkę z obrazkami i ...nie zapominaj o rozmowie.