Szklarska Poręba – atrakcje dla dzieci
Tajemniczy Liczyrzepa, okrutna Kunegunda czy pobożni Walończycy – to tylko niektóre z mitycznych postaci, które na kartach swojej historii ma zapisane Szklarska Poręba. Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie mają wyjątkowo magiczny wymiar, który pozwoli wam oderwać się od codzienności i przeniesie w świat bajek i legend.
W naszym przewodniku przygotowaliśmy atrakcje przyjazne dzieciom, które znajdziecie w Szklarskiej Porębie. Mamy nadzieję, że pomogą wam odkryć wyjątkowo magiczną stronę tego górskiego miasteczka.
Spis treści:
- Magiczny Szlak Ducha Gór
- Park Dinozaurów – Dinopark
- Park linowy Trollandia
- Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
- Muzeum Mineralogiczne
- Muzeum Ziemi Juna
- Ruiny Zamku Chojnik
- Brick City – wystawa klocków LEGO
- Szlaki turystyczne dla dzieci w Szklarskiej Porębie
Magiczny Szlak Ducha Gór
Szklarska Poręba słynie z legendy o Duchu Gór Izerskich, który znany jest także jako Liczyrzepa bądź Rzepiór. Na cześć górskiego stwora stworzony został szlak, na którym możecie zagrać w grę terenową i otrzymać tytuł Odkrywcy Magicznej Szklarskiej Poręby.
Przed wybraniem się na Szlak Ducha Gór, musicie odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej, by otrzymać Księgę Skarbów. Na szlaku czeka na was 35 punktów wycieczki, a na 17 z nich musicie odnaleźć tajemniczy symbol wyryty w granitowej skale.
Pokonanie całej trasy jest nie lada wyzwaniem, dlatego na tę zabawę przeznaczcie co najmniej 2 dni. Mnogość atrakcji, którą znajdziecie na swojej drodze po tytuł Odkrywcy, zapewni wam niezapomniane wspomnienia, jednak długość odcinka może być zbyt męcząca do przebycia w jeden dzień (nawet dla starszych dzieci).
Jakie atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie czekają na was na Magicznym Szlaku?
Leśna Huta, czyli pierwszy punkt na Szlaku Twardych Zawodów
Magiczny Szlak Ducha Gór obejmuje także tzw. Szlak Twardych Zawodów, czyli trzy atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie, w których poznają metody obróbki szkła, żelaza i kamienia.
Leśna Huta jest jednym z pierwszych punktów, które poznacie ze swoimi dziećmi. Odnajdziecie ją przemierzając szlak prowadzący pod wodospad Szklarki, która jest jedną najpopularniejszych atrakcji regionu. Pierwsza atrakcja dla dzieci na Szlaku Twardych Zawodów prowadzona jest przez rodzinę szklarza Henryka Łubowskiego. Poznacie tutaj sztukę formowania szkła, a nawet będziecie mogli samodzielnie spróbować swoich sił w tym rzemiośle.
Organizowane są tutaj specjalne warsztaty zdobienia szkła, na których dzieci mogą stworzyć biżuterię lub wygrawerować szklanki! Taka pamiątka ze Szklarskiej Poręby z pewnością będzie miała dla nich wyjątkową wartość.
Żelazny Tygiel Waloński – drugi punkt Twardych Zawodów
Do Szklarskiej Poręby w XI wieku dotarł tajemniczy lud romański, który specjalizował się w przetwarzaniu bogactw naturalnych i eksploatacji kamieni szlachetnych. Walończycy – bo tak nazywał się wspomniany lud romański – byli wówczas traktowani jako specjalna kasta, gdyż posiadali wiedzę nieznaną dla pospólstwa. Według licznych dokumentów, z ich wiedzy chętnie korzystali książęta piastowscy, których zainteresowanie przybyłym ludem wzrosło, gdy Walończycy odkryli złoża złota i kamieni szlachetnych w dorzeczu Szklarki oraz Wysokim Grzbiecie Izerskim.
Na cześć pamięci tajemniczego ludu Karkonoszy na Szlaku Ducha Gór utworzono Żelazny Tygiel Waloński. Jest to miejsce, w którym odtworzono urządzenia i narzędzia średniowiecznego ludu romańskiego. Dzieci mogą dotykać i używać wszystkich przedmiotów, które znajdują się w tej atrakcji. Działa tutaj warsztat tkacki, jubilerski oraz kuźnia.
Z wcześniejszą rezerwacją możecie wziąć także udział w warsztatach dla całej rodziny, na których poznacie techniki dawnych rzemieślników.
Muzeum Ziemi Juna
Ostatnim punktem na Szlaku Twardych Zawodów jest Muzeum Ziemi Juna. Znajdziecie tu unikatową kolekcję minerałów ozdobnych, a także ekspozycję, która przedstawia tradycyjne przedmioty ww. Walończyków.
Organizowane są także warsztaty mineralogiczne dla dzieci, na których najmłodsi mogą wydobyć drobiny złota z piasku czy wydobyć kamienie ozdobne, które są zamknięte w specjalnych kulach.
Chybotek i Złoty Widok
Kolejne ciekawe miejsca na trasie turystycznej, które zachwycają wszystkich turystów. Chybotek, znany także jako drogowskaz waloński, znajduje się niedaleko Orlej Skały. To grupa wielkich granitowych skał, z których największa ma średnicę aż 4 m.
Złoty Widok to doskonały punkt widokowy, z którego możecie podziwiać przepiękny widok na Karkonosze.
Park Ducha Gór
Park Ducha Gór (znany także jako Ogród Ducha Gór) znajduje się tuż przy Domu Carla i Herharta Hauptmannów. Ma on obszar aż 4,5 ha. Na jego terenie znajdziecie pięć unikatowych domków tematycznych, które nawiązują do bajkowych motywów.
Dom Hauptamannów także może być ciekawą atrakcją dla małych miłośników sztuki. Są tutaj liczne wystawy artystów fotografii i szkła, a także mini dzieła sztuki młodszych dzieci ze Szklarskiej Poręby.
Park Dinozaurów – Dinopark
W Szklarskiej Porębie możecie także przenieść się 500 milionów lat wstecz! Park Dinozaurów to wyjątkowe miejsce, w którym możecie podziwiać kilkadziesiąt dinozaurów w ich naturalnej wielkości. Te ogromne zwierzęta naprawdę robią ogromne wrażenie.
Dzieci mogą nie tylko oglądać dinozaury, lecz także wydobyć szkielety prehistorycznych gadów z ogromnej piaskownicy! Na terenie atrakcji znajdziecie także plac zabaw i gier, na którym możecie przejechać się kolejką z kamieni przypominającą pojazd rodziny Flinstonów.
W niektóre dni pracownicy organizują także warsztaty paleontologiczne, dlatego przed odwiedzeniem parku koniecznie sprawdźcie aktualne informacje na stronie internetowej.
Park linowy Trollandia
W samej Szklarskiej Porębie (blisko centrum miasta) znajdziecie także park linowy Trollandia. Poprowadzone są tutaj cztery trasy dla młodszych i starszych dzieci.
Trollinkowo to miejsce przyjazne dzieciom od 3 roku życia. Starsze dzieci z pewnością zainteresuje szlak Włóczykija, który znajduje się na wysokości 5 metrów nad ziemią i oznaczony jest jako średniozaawansowany.
W parku linowym Trollandia znajdziecie także trasę dla rodziców. Leśna Tułaczka posiada aż 13 przeszkód i znajduje się powyżej 5 metrów.
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
W samym centrum Szklarskiej Poręby czeka na was spora dawka adrenaliny. W rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada możecie oddać się długim godzinom zabawy, a przy okazji podziwiać niesamowity widok na Karkonosze.
Wśród głównych atrakcji obiektu znajduje się m.in: Wieża Emocji, z której spadacie z prędkości 6m/s z wysokości 12 metrów, dwupoziomowy Dziecięcy Labirynt ze zjeżdżalnią, tor przeszkód, ogród dmuchańców i basen z piłeczkami. Starsze dzieci mogą także przejechać się kolejką grawitacyjną, która znajduje się wśród drzew na wysokości 600 metrów!
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Gdy w Górach Izerskich dopadnie was niepogoda i nie będziecie mogli korzystać z uroków górskich szlaków, to możecie udać się do Centrum Edukacji Ekologicznej. W tym wyjątkowym obiekcie pracownicy przedstawiają dzieciom eksponaty przyrody, które znajdują się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie.
Dzieci poznają najciekawsze atrakcje przyrodnicze. Najmłodsi dowiedzą się, jakie zjawiska przyrodnicze występują w Górach Izerskich czy jak wygląda fauna i flora regionu. Jest to szczególnie ciekawa atrakcja dla dzieci w Szklarskiej Porębie zimą, gdy odwiedzenie większości punktów turystycznych na szlaku jest niemożliwe dla małych podróżników.
Muzeum Mineralogiczne
W okolicach Szklarskiej Poręby znajduje się prawdziwe eldorado dla kolekcjonerów minerałów. Jedne z ciekawszych zbiorów możecie podziwiać przy ulicy Kilińskiego 20. To właśnie tam znajduje się Muzeum Mineralogiczne, gdzie możecie zobaczyć prawie 3000 różnych eksponatów z całego świata. Wśród nich są nie tylko minerały, lecz także szkielety dinozaurów czy meteoryt Gibeon.
Fascynujące elementy przyrody znajdują się nie tylko w środku, lecz także przed budynkiem, w którym znajduje się Muzeum Mineralogiczne. Mieści się tam jedyny w Europie las karboński – pnie drzew, które rosły ponad 300 milionów lat temu!
Muzeum Ziemi Juna
Wyjątkową kolekcję minerałów odnajdziecie także Muzeum Ziemi Juna, które znajduje się w dawnej strażnicy Walończyków.
W tym miejscu poznacie bliżej historię tego tajemniczego ludu oraz sposobów, w jaki wydobywali najcenniejsze minerały z regionu Gór Izerskich. Muzeum posiada w swoich zbiorach także kilka przedmiotów nawiązujących do walońskich zwyczajów, takich jak: sztolnia czy wielki bęben obrzędowy.
Ruiny Zamku Chojnik
Jeśli w waszej rodzinie macie małe księżniczki bądź małych amatorów rycerstwa to obowiązkowym punktem wycieczki powinien być Zamek Chojnik.
Wybudowana w XIV wieku budowla rozciąga się tuż nad 150-metrowym urwiskiem, które wpada do Piekielnej Doliny. Według kart historii zamek Chojnik nigdy nie został podbity przez żadne wojsko. Choć żaden człowiek nie zdołał go pokonać, to pokonały go siły natury. W 1675 roku w zamek uderzył piorun, który wywołał ogromny pożar, który zniszczył dużą część budowli.
Małe księżniczki z pewnością zaciekawi legenda o Kunegundzie, choć radzimy się z nią dobrze zapoznać przed przeczytaniem najmłodszym, gdyż księżniczka rzuciła wyjątkowo okrutne wyzwanie dla rycerzy, którzy chcieli zdobyć jej rękę.
Brick City – wystawa klocków LEGO
Wystawy klocków LEGO to ulubione atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie. Cała makieta zajmuje aż 300m2. Tysiące klocków LEGO tworzą niesamowite formacje budynków, pojazdów i postaci. Jest to makieta interaktywna, dlatego musicie przygotować się także na efekty specjalne!
Dla dzieci znajduje się tam także specjalne miejsce, w którym mogą spróbować samodzielnie stworzyć budowlę z duńskich klocków.
Szlaki turystyczne dla dzieci w Szklarskiej Porębie
W okolicach Szklarskiej Poręby znajdziecie piękne rejony dobre do rodzinnych wędrówek.
Wodospad Szklarki
Jednym z nich jest szlak do Wodospadu Szklarki, który ma wybetonowaną ścieżkę. Przyjazne dzieciom warunki z pewnością ucieszą także mamy z wózkami, gdyż brak przeskoków i wysokich kamieni, pozwoli wam na naprawdę przyjemny spacer. Jest to średniej wielkości wodospad o wysokości 13 metrów, jednak jest to drugi największy wodospad po Kamieńczyku. Cała trasa powinna wam zająć nie więcej niż 15 minut, a na końcu tuż obok Szklarki znajdziecie Schronisko Kochanówka, w której możecie zjeść posiłek.
Wodospad Kamieńczyka
Całkiem przyjemna dla rodzin trasa prowadzi do Wodospadu Kamieńczyka. Szlakiem niebieskim dotrzecie do celu w niecałe 30 minut.
Niestety nie jest to szlak przystosowany dla mam z wózkami. Trasa jest kamienista i ma dużo uskoków, dlatego nie można jej pokonać prowadząc wózek. Z jej pokonaniem mogą nie poradzić sobie także maluchy, dlatego warto mieć z zanadrzu nosidło.
Kolejka na Szrenicę
Wakacje z dziećmi muszą opierać się na pewnych kompromisach, dlatego jeśli koniecznie chcecie wejść na Szrenicę, to polecamy wjechać na nią wyciągiem krzesełkowym.
Ze Szrenicy prowadzi wiele szlaków, które są odpowiednie do łagodnych wędrówek z maluchami. Możecie np. udać się do Śnieżnych Kotłów. Śnieżne Kotły są formacją skalną, z której roztacza się piękny widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską.