Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Czas wolny

Tropiciele przygód – spakujcie plecak i ruszajcie na ich poszukiwania!

Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie lubiłoby atrakcji dostępnych na placu zabaw! Jedne maluchy wybiorą piaskownicę, inne huśtawkę a jeszcze inne drabinki. A gdyby tak na chwilę zapomnieć o tych tradycyjnych przestrzeniach przeznaczonych do zabawy i wyruszyć na poszukiwanie prawdziwych przygód. Spakować plecaki i pojechać… do lasu?

Myślisz „las jak las, co w nim atrakcyjnego?” Choć w pierwszej chwili wydawać by się mogło, że to dla dzieci nudne, pamiętaj o dwóch rzeczach. Po pierwsze, że nuda sprzyja kreatywności. A po drugie – choć to wyklucza pierwsze – że małe dzieci się nie nudzą! Poznają świat, który jest dla nich fascynujący. Spróbuj spojrzeć na niego oczami malucha…

Zaplanujcie wyprawę

Zaproponuj dziecku wspólny wyjazd do lasu w poszukiwaniu przygód. Sięgnijcie po mapę okolicy i zaznaczcie ważne dla was punkty. Może to być samo wejście do lasu, położona nieopodal leśniczówka, wieża widokowa czy paśniki. Przyglądanie się mapie będzie doskonałą okazją do omówienia sobie kolorów tras spacerowych i ich znaczenia, a także podsumowania tego, co w lesie wolno a czego nie.

Przygotujcie się do wyjazdu

Przed wyprawą do lasu należy odpowiednio się ubrać. Potrzebne będą wygodne buty oraz czapka z daszkiem. Dobrym pomysłem może być wspólne omówienie stosownego stroju i wcześniejsze go przygotowanie. W ten sposób dajemy maluchowi przestrzeń na aktywne uczestniczenie w wyprawie od samego początku. Pamiętaj również, że samodzielne działanie pomoże mu pamiętać o tych wszystkich zasadach.

Żywiec Zdrój

Na tym etapie kluczowe będzie również spakowanie plecaków, z którymi wyruszycie na poszukiwanie przygód. Warto by znalazły się w nich woda oraz zdrowe przekąski. Najlepsze będą produkty dopasowane dla małych rączek. Idealnym rozwiązaniem będzie woda dla dzieci Zdrojek - czyli woda Żywiec Zdrój dla najmłodszych w nowej, wygodnej dla małych rączek butelce. Dzięki niej maluch sam poradzi sobie z piciem, wypracowując w ten sposób zdrowe nawyki żywieniowe. Zdrojek posiada optymalny balans składników mineralnych i jako jedyna woda jest polecana przez Instytut Matki i Dziecka nawet dla niemowląt.

Żywiec Zdrój

Długi spacer może być bardzo wyczerpujący, zwłaszcza dla malucha. Jeżeli planujecie piknik na polance, weź na siebie dźwiganie wszystkich akcesoriów, jednak nie wykluczaj malucha z procesu ich pakowania! I pamiętaj, że dla ukochanego pluszaka zawsze znajdzie się miejsce!

Wyznaczcie sobie cel

To chyba najciekawszy punkt programu – jeszcze przed samym wyjazdem do lasu. Wspólnie zastanówcie się nad tym, nad czym chcielibyście się skupić. Może postawicie przed sobą zadanie w postaci poszukiwania domków różnych zwierząt? A może będziecie zbierać różne liście. Albo postanowicie dotykać różnych leśnych faktur – miękkiego mchu, szorstkiej kory, suchych liści? Wypad do lasu warto połączyć z nauką przyrody. Z pewnością pamiętasz, jak w dzieciństwie robiłaś zielnik? Dlaczego nie odświeżyć pamięci?

Żywiec Zdrój
Adobe Stock

Wybranie celu daje wam możliwość pokonania tej samej trasy kilka razy, spoglądając na nią pod różnym kątem. Niezależnie jednak od ustalonego planu, po drodze możecie napotkać mnóstwo przeszkód! Przewrócone drzewo, strumyczek, krzaczek jeżyn, mrowisko… Czeka na was odkrywanie tajemnic drzew, szukanie leśnych skarbów, rozwiązywanie zagadek i quizów. Konieczne jest tylko przekroczenie progu lasu.

Wspomnienia na wagę złota

Kiedy przywołujesz swoje wspomnienia z dzieciństwa, masz przed oczami pojedyncze, dość wyraźne obrazy. Z twoim dzieckiem będzie podobnie, zapamięta te chwile, które będą dla niego ważne i wyjątkowe. Dorastając, stopniowo tracimy zdolność dziwienia się, warto jednak przypominać sobie od czasu do czasu, jak to fajnie jest cieszyć się dziecięcą beztroską. Dlatego może zamiast kolejny raz iść na ten sam plac zabaw, warto ruszyć w podróż do pobliskiego lasu? Pakujcie w plecaki owoce i wodę – duża butelka Żywiec Zdrój dla ciebie, mały Zdrojek dla dziecka i ruszajcie!

Żywiec Zdrój


Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Dieta
Jak pomóc niemowlęciu przetrwać upał – prawdy i mity
Maleńki organizm gorzej radzi sobie z wysokimi temperaturami. Dlatego nawet krótki pobyt na silnym słońcu może powodować przegrzanie, poparzenie, a nawet udar cieplnym. Co więc robić, by ustrzec malca przed skutkami upałów? Poznaj kilka faktów i mitów, dzięki którym pomożesz dziecku znieść gorące dni w dobrej formie.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'kgfrkooofi', 'jwsawegdxrmdmkdbtbhbojscueka']); Gdy na zewnątrz temperatura sięga 30 stopni, a na niebie nie ma ani jednej chmurki, najchętniej schowalibyśmy się w klimatyzowanym pomieszczeniu. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Ani dla nas, ani dla naszych maluszków. Jak pomóc dziecku w te upały odzyskać dobre samopoczucie? Ono znosi je jeszcze gorzej niż my! Podpowiadamy… FAKT: Spaceruj tylko rano i wieczorem Między 11.00 a 15.00 słońce grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry. Dlatego spacery, zwłaszcza z niemowlęciem, planuj teraz na poranki (zanim zrobi się skwar) albo późne popołudnia, gdy słońce przestaje tak mocno prażyć. Zwłaszcza że długo jest widno! Jeśli spacerujesz ze starszakiem, miej na uwadze, aby bawił się wyłącznie w cieniu. Staraj się spacerować wśród zieleni – rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wówczas, gdy słońce przestaje prażyć, dlatego między blokami jest cieplej niż w parku. FAKT / MIT: Osłaniaj wózek... Ale rób to bardzo uważnie! Pamiętaj, że maluchowi podróżującemu zwłaszcza w gondoli, może zrobić się naprawdę duszno. Dlatego absolutnie unikaj przewieszania przez budkę tetrowej pieluchy – nie przepuszcza powietrza, więc możesz w ten sposób zafundować maleństwu saunę! Rozsądnie korzystaj także z budki. Lepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie i osłonięcie maleństwa dużą parasolką. FAKT: …ale odsłaniaj dziecko Nie przesadzaj z ubrankiem – leżące w wózku niemowlę rozbierz do body z krótkimi rękawami lub tylko do pieluszki (możesz je okryć tetrową pieluszką). Starszemu malcowi, który nie usiedzi w cieniu, załóż jasną, przewiewną koszulkę z długimi rękawami....

Żywiec Zdrój
Dieta
Letnia dieta malucha. Czego nie może w niej zabraknąć?
Pogoda za oknem sprawia, że aż chce się spędzać czas na powietrzu. Mimo upałów, więcej ochłody przynosi spacer w zacienionym miejscu niż zabawa w domu. Niezależnie od tego, czy urządzamy całodniową wycieczkę, czy jednak zostajemy w zaciszu własnych czterech ścian, należy pamiętać o tym, co koniecznie musi znaleźć się w diecie maluszka podczas gorących dni, a czego lepiej unikać.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'mblkgpdtse', 'fnqchxjdnaxzoqiznvdklvaggjlq']); Niewątpliwie podstawowym elementem diety każdego z nas, szczególnie w upalne dni, jest woda. Od razu warto zaznaczyć, że woda jest najbardziej naturalnym płynem, dlatego nie został ustalony górny limit jej spożycia, w przeciwieństwie do innych płynów. Jak wygląda zapotrzebowanie na wodę? W umiarkowanej temperaturze i przy umiarkowanej aktywności fizycznej w przypadku dzieci w wieku 1–3 lata jest ono na poziomie ok. 1300 ml, dla maluchów w przedziale 4-6 lat to około 1600 ml wody dziennie. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-9 lat) – już nieco ponad 1700 ml. Dotyczy to również wody zawartej w pokarmach, które zapewniają ok. 20% zapotrzebowania. Gdy temperatura czy aktywność fizyczna rosną, to zapotrzebowanie na wodę również się zwiększa. Optymalne nawodnienie Woda nie zawiera kalorii i jest najbardziej optymalnym płynem nawadniającym organizm . Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Woda może pojawiać się w diecie niemowląt od drugiego półrocza życia. Dzięki odpowiedniej zawartości składników mineralnych woda taka nie obciąży układu pokarmowego ani nerek małego dziecka. Możesz ją podawać na każdym etapie rozwoju. Owocowe przekąski Świeże i aromatyczne owoce dojrzewają właśnie latem. Są ważnym źródłem witamin. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą swoje właściwości , nie przechowuj więc owoców za długo. Myj je dokładnie pod bieżącą wodą i… pozwól dziecku próbować. Być może któreś posmakują mu bardziej niż inne. Niezależnie od wyboru, mają szansę stać się najlepszą przekąską nie tylko w upalny dzień! Pyszną propozycja przekąski dla najmłodszych są musy...

Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Dieta
SUPERszóstka dla Twojej pociechy – co powinno znaleźć się w diecie dziecka!
Aktywne dziecko potrzebuje dużo dobrej jakości energii, czyli takiej, która pochodzi z wartościowych źródeł. Zobacz, jakie grupy produktów powinny się znaleźć w jego codziennym menu, by ją dziecku bez problemu dostarczyć.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'mdcpkmoqzm', 'btenpeceskgikeaetdtoncwanpji']); Specjaliści podkreślają, że aby zapewnić rosnącemu dziecku to, co jest niezbędne do rozwoju, jego jadłospis powinien być możliwie urozmaicony. Niestety, nie ma produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Jednak jest pewna baza, której składniki muszą regularnie lądować na talerzu dziecka. Oto ona! Superszóstka dla twojej pociechy. 1. Produkty zbożowe, pełnoziarniste To znana podstawa piramidy żywienia – źródło węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego, białka roślinnego i składników mineralnych, np.: magnezu, cynku, miedzi i żelaza. Szczególnie ważne i bogate w te cenne składniki jest pieczywo pełnoziarniste, graham i razowe. Z płatków warto wybierać te naturalne, nieprzetworzone (owsiane, jęczmienne, jaglane, żytnie, z amarantusa, itp.), a kasz – jęczmienną, jaglaną, gryczaną i ryż. Jeśli chodzi o makarony, również szukaj na etykiecie oznaczenia „pełnoziarnisty”. 2. Warzywa i owoce Nie ma bogatszego źródła witamin i składników mineralnych niż owoce i warzywa. Do najważniejszych, obecnych w nich witamin zaliczamy β-karoten, witaminę C, kwas foliowy, witaminę K, niacynę oraz witaminę E. Jeśli chodzi o składniki mineralne, wyróżnić można np. potas i magnez. Warzywa i owoce są również bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego i – z wyjątkiem awokado – mają znikomą ilość tłuszczu oraz niską wartość energetyczną. Uwaga, niektóre owoce zawierają dużo cukrów prostych (szczególnie: banany, winogrona, figi, owoce suszone). Jako przekąski serwuj dziecku warzywa i owoce surowe: marchewki, paprykę, kalarepkę, jabłka, gruszki; do przygotowania surówek i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj