Ubezpieczenie turystyczne może okazać się bardzo przydatne podczas wakacyjnych wojaży, w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Reklama

Ubezpiecz na wypadek choroby, wypadku, kradzieży

Wyjazd to zawsze wielka niewiadoma, zwłaszcza gdy wybieramy się na wakacje z małymi dziećmi. Choć planujemy go dokładnie, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, z jakimi się spotkamy. Na niektóre także nie mamy wpływu.
– Należy mieć świadomość, że podczas wakacyjnego wyjazdu my lub dziecko może zachorować lub ulec wypadkowi. Wówczas konieczne będzie pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni. Niestety, poza granicami naszego kraju są one bardzo wysokie. Dlatego szczerze polecam zakupienie odpowiedniej polisy turystycznej, która pokryje wynikłe koszty – radzi Paweł Kuczyński, prezes zarządu Ipolisa.pl (porównywarka ubezpieczeń).

Udając się na urlop za granicę, warto pamiętać o wyrobieniu sobie wcześniej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ to:

Zobacz także
  • poświadczenie uprawnienia ubezpieczonego oraz emeryta lub rencisty, a także członków ich rodzin, przebywających w państwie członkowskim UE/EFTA innym niż właściwe państwo członkowskie, do świadczeń rzeczowych, niezbędnych z przyczyn medycznych
  • osobista karta wystawiana na nazwisko jej posiadacza. Okres ważności jej ważności, jest każdorazowo ustalany przez instytucję, która ją wydaje. Wystawia się ją na przewidywany czas pobytu za granicą, nie dłużej jednak niż na dwa miesiące jednorazowo.

– Uczulam jednak na to, iż EKUZ nie przysługuje osobom, które nie posiadają ważnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ – dodaje Paweł Kuczyński.

Na obieżyświatów czeka więcej zagrożeń. W zależności od tego, gdzie planujemy urlop, oraz tego, co podczas niego zamierzamy robić, będziemy narażeni na związane z tym niebezpieczeństwa. – Do pozostałych zagrożeń czyhających na nas podczas wakacji można zaliczyć między innymi: kradzież cennego bagażu, kradzieże czy też zniszczenie sprzętu sportowego i wiele innych. Nie zawsze jesteśmy w stanie się przed nimi uchronić, ale zawsze możemy zabezpieczyć, na wypadek ich zaistnienia – podpowiada Paweł Kuczyński.

W jaki sposób chroni ubezpieczenie turystyczne?

Polisa gwarantuje ochronę w sytuacjach określonych w umowie. Może ona funkcjonować w wielu wariantach i być zawierana na kilka dni, tygodni lub miesięcy. Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj produktu, który można dostosowywać do indywidualnych potrzeb klienta, dlatego wybierając je, trzeba się dobrze zastanowić, co nam będzie najbardziej potrzebne podczas danego wyjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne może:

  • obejmować koszty leczenia i assistance, NNW, OC, utratę bagażu czy utratę sprzętu sportowego
  • pokryje także koszty odwołania imprezy turystycznej, noclegu lub anulowania biletu
  • zabezpieczy także ryzyko uprawiania sportów, wykonywania określonej pracy podczas wyjazdu i bierne uczestnictwo w aktach terroru, a nawet ryzyko zaostrzenia chorób przewlekłych.

– Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty związane z poniesionymi wydatkami w związku z przeprowadzoną akcją ratowniczą czy też poszukiwawczą. Mam tu na myśli wydatki za czynności podejmowane przez służby ratownicze związane z poszukiwaniem nas lub naszych dzieci na skutek zaginięcia lub znalezienia się w sytuacji wymagającej podjęcia tego typu akcji – podsumowuje Paweł Kuczyński.

Warto także pamiętać, że nie mając rozszerzenia polisy o OC, będziemy zmuszeni ponieść koszty zadośćuczynienia bądź odszkodowania, gdy z naszej winy albo braku rozwagi wyrządzimy innej osobie krzywdę lub uszkodzimy jej mienie sprzęt lub bagaż.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Przy analizie warunków ubezpieczeń turystycznych trzeba zwracać uwagę na zasady nimi rządzące. W szczególności należy przyjrzeć się:

  • przesłankom uruchamiającym ochronę ubezpieczeniową
  • wysokości limitów odpowiedzialności w poszczególnych ubezpieczeniach.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenia turystyczne nie należą do drogich, a zapewniają bezpieczeństwo podczas turystycznych wyjazdów. Osoby, które udają się na urlop z rodziną mogą dodatkowo liczyć na zniżki w składce. – Dokonując wyboru oferty ubezpieczenia turystycznego, trzeba się skupić nad analizą warunków, katalogu wyłączeń ochrony i obowiązków ubezpieczonego, a nie na cenie. Stanowi ona jeden z argumentów skłaniających do konkretnej oferty, ale nie powinna być jedyną przesłanką dokonywanego przez nas wyboru. Bądź co bądź zdrowie i nasze bezpieczeństwo są bezcenne – dodaje Paweł Kuczyński.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć o EKUZ

Reklama
Reklama
Reklama