bezpieczeństwo na placu zabaw
Fotolia
Czas wolny

Wakacyjne niebezpieczeństwa na placu zabaw: na co zwracać uwagę?

Większość lata spędzimy zapewne na placu zabaw. Co zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko bawi się bezpiecznie? Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.

Dzieci lubią spędzać dużo czasu na placach zabaw, a w wakacje mają ku temu najwięcej okazji. Letnie dni zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu, nic więc dziwnego, że tak chętnie chodzimy w tym czasie na huśtawki, do piaskownic i na zjeżdżalnie. Pamiętajmy jednak, że latem, kiedy jest gorąco, a słońce jest najsilniejsze, powinniśmy rozważnie podejść do zabawy na placu zabaw. Oto 8 rzeczy, na które warto zwracać uwagę, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo:

Sprawdź temperaturę zjeżdżalni i huśtawek

Gorąca metalowa zjeżdżalnia w zetknięciu z gołymi nóżkami dzieci, odzianych latem w krótkie spodenki  i sukienki, to bardzo niemiłe przeżycie, które może prowadzić nawet do bolesnych oparzeń! O ile plac zabaw nie jest w cieniu, lepiej unikaj wizyt w godzinach południowych i zawsze sprawdzaj, czy powierzchnia zabawek nie jest zbyt gorąca.

Sprawdź ograniczenia wiekowe

Sprzęty na placach zabaw są najczęściej dostosowane dla dzieci z różnych grup wiekowych, zanim jednak pozwolisz dziecku skorzystać z pajęczyny, ścianki wspinaczkowej czy skomplikowanej konstrukcji ze zjeżdżalnią, sprawdź na niej, jakie są ograniczenia wiekowe.

Używaj kremów z filtrem

Latem nie zapominaj o nasmarowaniu ciała dziecka kremem z odpowiednim filtrem, nawet jeśli plac zabaw znajduje się w cieniu. Unikaj szkodliwych kremów i pamiętaj też o czapce lub kapeluszu, który będzie chronił głowę dziecka przed silnym słońcem. Nie zapominaj powtarzać aplikacji kremu, jeśli spędzacie na placu zabaw cały dzień!

Nie zapominaj o wodzie

Koniecznie dawaj dziecku często pić, najlepiej wodę, żeby podczas zabawy nie odwodniło się z powodu upału. Jeśli przyniesiesz picie ze sobą, nie będziesz musiała nagle przerywać zabawy dziecka i szukać sklepu, bo już pora się napić. Zwracaj jednak uwagę na to, w czym przechowujesz wodę, nie wszystkie rozwiązania są bezpieczne dla dzieci!

Unikaj najsilniejszego słońca

Najgorszy dla przebywania na dworze podczas upalnych dni jest czas między 10.00 a 15.00. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnujcie wtedy z wizyt na placach zabaw. Unikniecie w ten sposób ryzyka odwodnienia, oparzeń, a nawet udaru słonecznego.

Ubierz dziecko odpowiednio

Pamiętaj o czapce z daszkiem lub kapeluszu i raczej unikaj wiązanych butów lub sprawdzaj, czy są dobrze zawiązane. Biegnące dziecko może łatwo się potknąć, kiedy sznurówki się rozwiążą. Podczas harców na placach zabaw dzieci są ciągle w ruchu, dlatego lepiej nie ubierać ich w luźne ubrania, które łatwo mogą się o coś zaczepić i rozedrzeć lub – co gorsza – spowodować wypadek.

Pamiętaj o mokrych chusteczkach

Zabierz ze sobą coś do przemycia rąk dziecka – piaskownice to niestety siedliska bakterii. Może to być woda z butelki, mokra chusteczka lub żel antybakteryjny – na pewno się przydadzą. Warto mieć wodę także na okoliczność nasypania się piasku do oka – to bardzo nieprzyjemne przeżycie dla dziecka! Nie zapomnij też o plastrach i czymś do odkażania skaleczeń.

Zawsze miej dziecko na oku

Nie oddalaj się od dziecka, nawet jeśli spokojnie bawi się w piaskownicy. Wystarczy sekunda, by zaciekawione pobiegło coś zobaczyć, a ty nie będziesz wiedziała gdzie jest. Obecność dorosłego opiekuna na placu zabaw jest konieczna także w przypadku starszych dzieci, by móc zareagować w obliczu wypadku lub zagrożenia.

Zobacz też:

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

poparzenie wodą
screen/You Tube/ A News
Aktualności
UWAGA na upały: zabawa w ogrodzie skończyła się tragedią
Jest bardzo gorąco, ale bądźmy ostrożne bawiąc się z dzieckiem w wodzie. Zobacz, jak chwila nieuwagi skończyła się cierpieniem tego maluszka.

Był upalny dzień, taki jak dzisiaj. Chłopiec wraz z mamą bawił się w ogrodzie . Kobieta postanowiła pochlapać synka wodą, aby choć trochę ochłodzić go. Przekręciła zawór w głowicy doprowadzające wodę do węża ogrodowego i wtedy doszło do tragedii. Usłyszała krzyk dziecka.  Oparzenie 30 proc. ciałka Patrząc na zdjęcia, ciężko uwierzyć, że tak rozległe oparzenia mogły powstać wskutek niewinnej zabawy. Ale tak właśnie może być, jeżeli wąż ogrodowy pozostawimy na pełnym słońcu w upalne dni. Temeratura znajdującej się w nim wody może sięgnąć nawet do 60 stopni Celsjusza.   Do tego tragicznego w skutkach wydarzenia doszło w amerykańskim Las Vegas. 9-miesięczny Nicholas był z mamą Dominique w ogrodzie. Kobieta chciała napełnić wodą wanienkę dla dziecka , aby maluszek mógł się w niej pobawić. Synek siedział na trawie, tuż obok mamy. Gdy Dominique odkręciła kran, woda ulatująca z głowicy przymocowanej do węża ogrodowego pochlapała chłopczyka.  Zobacz też:  Wielkie poszukiwania dziecka z okładki! Dziecko natychmiast zaczęło krzyczeć. "Myślałam, że płacze ze złości, bo nie lubi, kiedy pryska się go wodą " - tłumaczyła już po wszystkim jego mama. Dopiero po pewnym czasie uświadomiła sobie, co się stało i natychmiast pojechała z dzieckiem do szpitala.  Zawsze sprawdź temperaturę wody Niestety obrażenia były duże - chłopiec ma oparzenia drugiego stopnia, które objęły aż 30 proc. jego ciałka. Mama nie zdawała sobie sprawy, że temperatura wody - na skutek działania promieni słonecznych - osiągnęła kilkadziesiąt stopni  Celsjusza. Wystarczyły tylko resztki wody znajdujące się w wężu ogrodowym, aby doszło do tragedii! Mama chłopczyka bardzo przeżyła, to co się stało. Ostrzega teraz rodziców, aby zawsze ostrożnie sprawdzali najpierw na swojej dłoni temperaturę wody w wężu...

zakaz hałasowania na placu zabaw
Facebook/ Głos Ziemi Cieszyńskiej
Aktualności
W Cieszynie hałas na placu zabaw – ZABRONIONY!
Czy dzieci na placu zabaw są tak głośne, że trzeba je uciszać? Drą się, jakby je ze skóry obdzierano - mówią niektórzy. To gdzie, jak nie tam dzieci mogą się wyszaleć - odpowiadają rodzice. Na placach zabaw zawisły tabliczki - z prośbą o ... ciszę.

Ciepły wieczór, otwarte okna, a dźwięk, zwłaszcza w mieszkaniach na parterze i pierwszych piętrach niesie się. Tymczasem na podwórku, zwłaszcza w letnie dni, dzieci lubią długo się bawić. Ale wielu mieszkańcom to przeszkadza . Na przykład w Cieszynie. "Trochę ciszej. Uszanuj innych" Mieszkańcy jednego z osiedli złożyli skargę do władz spółdzielni, aby te coś z tym zrobiły. Nie podobało się im zbyt głośne zachowanie dzieci. Sprawę opisał "Głos Ziemi Cieszyńskiej". Zarządzająca osiedlem Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cieszynianka" postanowiła więc wystosować do najmłodszych mieszkańców kontrowersyjny apel. Tabliczkami oznakowano na osiedlu wszystkie place zabaw. Miały wzbudzić refleksje wśród rodziców, żeby dzieci przebywające na tych placach zachowywały się w sposób kulturalny i nie były głośne ponad miarę. " Nie chciałyśmy zakazać dzieciom krzyczeć na placu zabaw, czy też głośno rozmawiać" - zastrzegła w rozmowie z Faktami TVN24 Beata Lorek, prezes spółdzielni. Dodała, że chodziło jedynie o utemperowanie "zachowania ponad miarę ". Podkreśliła, że miał to być "przekaz dla małych dzieci" - tabliczka ma namalowaną "sympatyczną, uśmiechniętą buźkę". Problem jest gdzie indziej Ale część mieszkańców, a zwłaszcza rodzice maluchów nie odebrali tabliczek, jako sympatyczny przekaz. "Cisza na placu zabaw? Dla mnie jest to niewiarygodne. Uważam, że jest to plac zabaw, więc dzieci mogą tam krzyczeć, wybiegać się " - skomentowała jedna z mieszkanek Cieszyna pani Sandra. Jak mówi pani Sandra, problem jest gdzie indziej. "Jedyny minus, jaki mi tu przeszkadza to, że są dzieci starsze, młodzież, która niestosownie się zachowuje, pali papierosy, przeklina" - powiedziała. To jednak plac zabaw dla małych dzieci Tabliczki pojawiły się w lipcu,...

Plac zabaw dla dzieci
Gry i zabawy
Koniec z nudnymi placami zabaw. O jakich marzą dzieci?
Te same huśtawki, karuzele, piaskownice i elastyczna nawierzchnia. Wiele placów zabaw wygląda dokładnie tak samo. A można tworzyć je z pomysłem i tak, by lepiej wpływały na rozwój dzieci. Rozmawiamy o tym z projektantką placów zabaw.

Kiedyś oryginalne, nowoczesne place zabaw spotykaliśmy na zagranicznych wakacjach, dziś powstają również w Polsce, a dzieci obdarzają je ogromną miłością. O tym, dlaczego plac zabaw dla dzieci nie powinien być nudny i jak go projektować, aby lepiej odpowiadał potrzebom dzieci i rodziców, rozmawiamy z Anną Komorowską, która projektuje naturalne place zabaw. Anna Komorowska – architektka krajobrazu, pedagożka, mama Franka i Antka, wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi Pracownię k. Projektuje autorskie place i ogrody zabaw. Prowadzi podcast „ Nieplac zabaw ”. Małgorzata Wódz: Co się Pani nie podoba na typowym placu zabaw? – Anna Komorowska: Z perspektywy architekta krajobrazu mogę wymienić kilka kwestii. Typowe place zabaw nie są zaprojektowane, tylko poustawiano na nich różne sprzęty do zabawy, skupiają się jedynie na zabawach ruchowych, nie uwzględniają potrzeb opiekunów, są niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami, brakuje na nich zieleni i komunikacji, a estetyka urządzeń pozostawia wiele do życzenia. A z perspektywy rodzica mogę jeszcze dorzucić, że są po prostu nudne i sztampowe.  Sporo tych minusów, z wielu przeciętny rodzic nie zdaje sobie sprawy, a przecież dzieci spędzają na placach zabaw dużo czasu? – Dzieci właściwie nie potrzebują placów zabaw. One są i zawsze były sztucznym tworem. Place zabaw z różnych powodów są potrzebne, ale nie zawsze chodzi tylko o dzieci. To dla nas, rodziców, wygodniej jest wybrać się na najbliższy plac zabaw, gdzie maluchy będą mogły spotkać się z rówieśnikami, a my z innymi rodzicami, niż zorganizować wypad kilku rodzin do odległego lasu. Dla dzieci ta druga opcja byłaby zdecydowanie bardziej korzystna. Ale tu dochodzimy do pewnego paradoksu – skoro place zabaw są tworzone dla wygody rodziców, dlaczego nie uwzględnia się tych potrzeb podczas projektowania? Brakuje cienia,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz