Wielkość kulek [ILUZJA]
Iluzja optyczna polegająca na pokazaniu wielkości środkowych kulek. Wyglądają na różne. Kulka otoczona mniejszymi wydaje się większa. Faktycznie jednak są one równe.
Twoje zadanie:
Obserwuj środkowe kulki. Czy według ciebie są one tej samej wielkości, czy któraś z nich jest większa? Zdziwiony? Wydawało się, że różnią się one od siebie, a są równe.
Dlaczego tak się dzieje?
Jedna z kulek otoczona została dużymi, ciemniejszymi kulkami, podczas gdy obok drugiej znajdują się mniejsze. Mamy złudzenie, że te środkowe koła są różnej wielkości. Kółko wydaje się być mniejsze, gdy jest otoczone większymi. A kiedy wokół ustawimy mniejsze obiekty, to wydaje się większe. Warto zaznaczyć, że złudzenie występuje jedynie wtedy, gdy figura otoczona jest tymi samymi lub bardzo podobnymi figurami. Jeśli koło będzie otoczone przez trójkąty lub prostokąty, to złudzenie nie wystąpi.
Porada dla rodzica:
Możecie zastosować tę iluzję do wspólnej zabawy kolorowymi szklanymi kulkami różnej wielkości. Gdy ułożycie je w taki sam sposób, jak zaprezentowaliśmy i popatrzycie na nie z góry, zaobserwujecie ten sam efekt. Może to być też dobry wstęp do różnych wspólnych gier, czy do nauki liczenia.
Źródło:
Twórcą tego złudzenia optycznego jest niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus, znany z pierwszych badań eksperymentalnych nad pamięcią werbalną u ludzi. Iluzja nazywana jest też kołami Titchenera, ponieważ została spopularyzowana w świecie anglojęzycznym przez Edwarda B. Titchenerw 1901 roku, w podręczniku psychologii eksperymentalnej.
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka