Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura sprawia, że na wycieczki po Parku mogą wybrać się rodzice z małymi dziećmi.
Na terenie parku znajduje się 245 km szlaków lądowych – pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Towarzyszy im niezbędna infrastruktura. W miejscach, gdzie szlaki prowadzą przez cenne i łatwe do zniszczenia ekosystemy bagienne, zbudowane są drewniane kładki, mostki i pomosty. Łączna ich długość na terenie parku wynosi już ponad 2 kilometry. Stanowią one nie tylko ułatwienie komunikacyjne, ale też atrakcję turystyczną.
Przejście kładkami na ścieżce „Las” czy zielonym szlakiem w dolinie Czarnej Hańczy dostarcza wielu wrażeń. Również inne budowane przez park konstrukcje służą pokazaniu interesujących miejsc. Są to wieże, platformy i pomosty widokowe. Aktualnie jest ich na terenie parku 18 – od północnych krańców nad Wiatrołużą po południowe brzegi Wigier.

Reklama

Podczas wędrówki trzeba od czasu do czasu usiąść i odpocząć. W takiej sytuacji pomocne są zadaszone miejsca ze stołem i ławami. Rozmieszczone są przy wszystkich szlakach na terenie całego parku. Aktualnie ich liczba dochodzi do siedemdziesięciu.

Reklama

Jest na terenie parku kilka miejsc, w których infrastruktura turystyczna jest szczególnie rozwinięta. Są to też okolice najchętniej i najliczniej odwiedzane – rejon Krzywego, tereny nad Zatoką Słupiańską, na trasie kolejki wąskotorowej oraz zielony szlak „Wokół Wigier”. Szlaki są oddalone od miejsc przyrodniczo najcenniejszych i najwrażliwszych na oddziaływanie człowieka. Bardzo pomocne są „centra turystyczne”, w których kumuluje się największy ruch. Takimi centrami są miejscowości – Stary Folwark, Wigry, Gawrych Ruda i Bryzgiel. Oferowane tam usługi noclegowe, gastronomiczne, ale także różnorodne imprezy powodują, że więcej osób w nich pozostaje, nie zapuszczając się w dzikie zakątki parku. Nową atrakcją jest otwarte w 2009 roku Muzeum Wigier w Starym Folwarku.
Więcej »

Reklama
Reklama
Reklama