basen, trening, dzieci, woda, sprot
© .shock - Fotolia.com
Czas wolny

Jak wychować Olimpijczyka?

Większość z nas emocjonuje się Olimpiadą – przeżywając sukcesy i porażki naszych rodzimych (i nie tylko) sportowców. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: co zrobić, żeby wychować dziecko na mistrza? Albo po prostu – zachęcić do sportu, by miało z tego frajdę i satysfakcję?
Olimpiada jest doskonałą okazją, by wspólnie z zawodnikami przeżywać skrajne emocje – od ekstatycznej radości, do łez smutku. Za każdym zawodnikiem, który startuje, stoi nie tylko wysiłek, długie godziny treningów i wyrzeczenia, ale też wsparcie najbliższych i wiara w siebie. Początki największych sportowych sukcesów często są owocem zbiegów okoliczności – mama zaprowadziła córkę na łyżwy i dostrzegł ją trener, w pobliżu nie było wymarzonego basenu, więc chłopiec kopał piłkę kilkanaście godzin dziennie... Sprawdź, jak pomóc przypadkom, by zachęcić dziecko do zdrowej rywalizacji i osiągania sportowych sukcesów.

Pomóż spełnić marzenia dziecka

Każdy rodzic chce pomóc dziecku realizować jego marzenia. Ale pamiętaj, aby były to marzenia dziecka, nie realizacja twoich. To, że uwielbiasz jazdę na nartach, nie oznacza, że twoje dziecko musi zostać złotym medalistą w slalomie. 
 
 
Nie każdy maluch musi zostać mistrzem olimpijskim, ale dobrze jest, jeśli ma okazję spróbować sportu, o którym marzy. Może myślisz, że skoro twój syn trenował już piłkę nożną i karate, spróbował basenu i nart, a nic nie zagrzało w jego sercu miejsca na dłużej, to nie ma w nim ducha sportowca. Możliwe, że maluch po prostu nie jest sportowym typem i nie przekona się do rywalizacji, ale właśnie o to chodzi, by dziecko spróbowało jak najwięcej i miało okazję sprawdzić, co daje mu największą frajdę! Jeśli kilkulatka od tygodni nie mówi o niczym innym, tylko lekcjach baletu, zrób wszystko, by mogła ich spróbować. Znacznie większa jest szansa, że dziecko będzie miało wytrwa w treningach, jeśli realizuje swoje marzenie, a nie rodziców.

Jak wytrwać w treningach?

Znaleźliście sport, który dziecko uwielbia, zapisaliście je na treningi. Maluch ma talent i zaczyna starty w zawodach – co wtedy robić? Porozmawiaj z dzieckiem o poświęceniach i pracy, z jakimi wiąże się regularne trenowanie sportu. Jeśli chce osiągnąć wyniki, będzie musiało poświęcić na to sporo czasu, czasem kosztem swoich kolegów, wyjść do kina czy po prostu zabawy. Bądź z dzieckiem szczera. Upewnij się, że dziecko rozumie sens tych słów i wie, że trenowanie wymaga przede wszystkim ciężkiej pracy i podejmowania niełatwych decyzji, nie tylko talentu.

Czytaj też: sport dla przedszkolaka - co wybrać?

Kiedy dziecko osiąga sukcesy

Jeśli dziecko osiąga sukcesy i jest przekonane, że chce dalej trenować – zorientuj się w ofercie szkół sportowych. Bardzo trudno jest łączyć regularne, często codzienne, treningi z nauką w tradycyjnym systemie. Szkoły sportowe mają program dostosowany do treningów i rozumieją wyjątkową sytuację małych sportowców. Organizują też dużo wyjazdów, treningi, zawody. 
Jest wiele stypendiów dla dzieci uzdolnionych sportowo – być może twojemu dziecku uda się dostać jedno z nich? Sprawdź, jaka jest oficjalna organizacja zrzeszająca sportowców danej dyscypliny. Tam zasięgniesz wielu cennych informacji i znajdziesz dobrego trenera.

Wspieraj swoje dziecko

Nie ulega wątpliwości, że sport wymaga pracy i poświęceń nie tylko od tego, który trenuje, ale i od jego rodziny. Czy dziecko będzie uprawiało sport na poziomie olimpijskim, czy szkolnym, czy zdobędzie medal, czy tym razem przegra z kretesem – zawsze najważniejsze jest wsparcie kochających rodziców.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Relacja ze spotkania uczestników programu „Mamo! Idę na boisko”
materiały prasowe
Patronaty
Artystyczne spotkanie uczestników programu „Mamo! Idę na boisko” [ZDJĘCIA]
Zobacz relację z wydarzenia i dowiedz się więcej o programie!

31 marca w Światło Art Bistro odbyło się niezwykłe artystyczne spotkanie. Przez cały dzień restauracją zawładnęła dziecięca energia i kreatywność. Pod okiem znanej polskiej artystki Urszuli Kamińskiej (@ula_clarise_art) podopieczni Fundacji Akademia Sportu PRO-AM własnoręcznie dekorowali koszulki, w które ubrane zostaną fundacyjne maskotki. Ich dzieła zostaną wystawione na sprzedaż podczas tegorocznej edycji turnieju charytatywnego Warsaw Charity Cup, 26 maja . Wylicytuj misia! Dla tych, którzy nie będą mogli tego dnia odwiedzić Okęcie Tennis Club mamy dobrą informację – największy, ponad 200 cm miś w koszulce stworzonej przez Urszulę Kamińską zostanie wystawiony na aukcję internetową za pośrednictwem Allegro Charytatywni . Zapraszamy do licytacji! Podopieczni Fundacji są uczestnikami programu „Mamo! Idę na boisko” , dzięki któremu mogą regularnie uczęszczać na bezpłatne zajęcia sportowe u Partnerów Sportowych fundacji.  Czym jest program "Mamo! Idę na boisko"? "Mamo! Idę na boisko" to program całorocznych zajęć sportowych dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji finansowej lub rodzinnej. Sport odgrywa dużą rolę w rozwoju dziecka. Pozwala na zdrowy rozwój oraz na uczy funkcjonowania w społeczeństwie. Pojawia się jednak coraz więcej problemów, które mają istotny wpływ na malejącą aktywność fizyczną dzieci. Wśród nich są: Łatwy dostęp do elektronicznych gadżetów. Coraz mniejszy bezpłatny dostęp do infrastruktury sportowej. Ograniczenie swobodnego spędzania czasu wolnego na powietrzu. Między innymi te czynniki powodują, że regularne zajęcia sportowe stają się dobrem niedostępnym dla wszystkich. Pomysłodawcy programu "Mamo! Idę na boisko" chcą to zmienić. Kto może wziąć udział w programie? Autorzy projektu podkreślają: „Nie szukamy...

działaj #JakDziewczyna
materiały prasowe
Aktualności
Masz córkę? Nie pozwól, by dotknęły ją krzywdzące stereotypy!
Ile razy słyszałaś, że nie powinnaś czegoś robić tylko dlatego, że jesteś kobietą? Pewnie tysiące. Dzięki nowej kampanii społecznej Działaj #JakDziewczyna możemy walczyć z tym stereotypem po to, by nasze córki nie doświadczyły takich ograniczeń.

Boks to nie jest sport dla kobiet. Nie powinnaś grać w piłkę nożną , bo jesteś dziewczyną. Dziewczyny tak się nie zachowują. Powinnaś bawić się lalkami . Robisz to jak baba. Ile jeszcze takich nakazów i zakazów słyszałyście w swoim życiu? Ile z nich nigdy nie pozwoliło ci zrealizować swoich marzeń czy pasji? Niestety te wszystkie stereotypy tworzymy my sami i ograniczamy nimi nie tylko siebie, lecz także nasze dzieci. Na ten ważny problem zwraca uwagę nowa odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna . Dzięki niej mamy szansę nie dopuścić do tego, by nasze córki kiedykolwiek pomyślały, że nie mogą czegoś robić tylko ze względu na swoją płeć. Co badania mówią o pewności siebie dziewczynek? To już kolejna odsłona kampanii społecznej Always ® #JakDziewczyna . W związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio 2016 kampania skupia się na tym, by uczyć dziewczynki pewności siebie i walki o własne marzenia. A co lepiej kształtuje pewność siebie i samodyscyplinę niż sport? Niestety wyniki badań dotyczące uprawiania sportu przez dziewczynki w Polsce w okresie dojrzewania nie są optymistyczne: Średnio w wieku 17 lat w okresie dojrzewania 35% dziewcząt  porzuca uprawianie sportu. 80% dziewcząt, które rezygnują ze sportu w okresie dojrzewania, czują, jakby nie przynależały do świata sportu, a jedynie 54% spośród tych, które kontynuują uprawianie sportu, czuje, że do niego przynależą 43% dziewcząt czuje, że otoczenie nie pomaga im w powrocie do aktywności fizycznej . 3 najważniejsze korzyści z zaangażowania w sport  według dziewcząt to: umiejętność pracy w zespole, przynależność do grupy oraz wzrost pewności siebie . 3 na 4 dziewczęta dorastają bez kobiecych wzorów do naśladowania w sporcie. Nic więc dziwnego, że często oglądamy mecze reprezentacji kobiet rozgrywane w prawie pustych obiektach....

bieganie, jogging, sport a płodność, ćwiczenia przed ciażą
Fotolia
Starania o dziecko
Jaka dawka sportu nie szkodzi płodności? – wywiad z ekspertem
Jeśli codziennie spędzasz godziny na siłowni lub jesteś fanką maratonów, możesz mieć problem z zajściem w ciążę. Sprawdź, jakie dyscypliny sportu nie szkodzą płodności i ile możesz ćwiczyć w trakcie starania o dziecko.

Coraz więcej par ma kłopoty z zajściem w ciążę . Starania o dziecko trwają długo, a każdy kolejny miesiąc oczekiwania na upragnione dwie kreski na teście, to stres . Zaczynają się poszukiwania przyczyny niepłodności, badania (np. poziomu TSH tarczycy ), wizyty u lekarzy (ginekologa, androloga, endokrynologa). Zobacz: Nowa metoda leczenia niepłodności już dostępna w Polsce Bywa, że przyczyną braku ciąży jest... nadmiar sportu. To prawda, że umiarkowana aktywność przed ciążą wspomaga płodność kobiety i płodność mężczyzny, jednak zbyt duży wysiłek może powodować niepłodność. Jak zatem ustalić bezpieczną granicę? Skąd wiedzieć, ile zajęć fitness lub treningów biegania to za dużo dla starających się o dziecko? Postanowiliśmy zapytać eksperta. O tym, jak sport wpływa na płodność opowiedział nam dr n. med. Dariusz Mercik – ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Czy kobiety starające się o ciążę powinny być aktywne? Uprawianie sportu ma dobroczynny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz figurę. Kobiety w coraz większym stopniu angażują się w aktywność fizyczną: wykupują karnety na siłownię, zapisują na obozy fitness, chodzą na zajęcia z crossfitu czy biegają w maratonach. Uprawiając sport w nadmiarze ryzykują jednak nie tylko kontuzją czy wycieńczeniem, ale i... spadkiem płodności. Badania przeprowadzone m.in. na norweskim University of Science and Technology potwierdzają, że przy nadmiernej aktywności fizycznej szanse na macierzyństwo są 3 razy niższe . Jest to szczególnie istotna kwestia dla par, które wiele lat bezskutecznie starają się o dziecko. W jaki sposób nadmiar sportu szkodzi płodności? Winne temu są zbyt forsowne ćwiczenia, które wyzwalają niekorzystne dla płodności procesy. Widać to doskonale na przykładzie kobiet wyczynowo uprawiających sport,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj