Odpowiednie urządzanie pokoju dziecięcego, wybieranie dodatków stosownych do wieku oraz funkcjonalnych i pomysłowych rozwiązań, to kwestie dość oczywiste. Warto, aby wystrój wnętrza pobudzał wyobraźnię malucha, inspirował go i... dawał radość. Ale przestrzeń malucha powinna być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego osłaniamy krawędzie mebli czy blokujemy gniazdka i dlatego też powinniśmy postawić na najwyższej jakości sprzęty i materiały oraz czyste, zdrowe powietrze!

Reklama

Przyjazna i bezpieczna przestrzeń

Maluch nie potrzebuje zbyt wielu mebli, dlatego urządzając pokój dziecka warto wcielić w życie ideę minimalizmu. Dodatkowo wszystkie przedmioty, które będą się w nim znajdować, lepiej ustawić tak, aby przede wszystkim móc wygodnie się po nim poruszać.

materiały prasowe

Na jakie elementy zwrócić uwagę w pokoiku malucha?

1. Naturalne, łatwe do utrzymania w czystości tkaniny

Okazuje się, że jest ich całkiem niemało. Poduszki, kocyki, zasłony, dywan… warto, aby były wykonane z materiałów jak najbardziej przyjaznych maluchowi. Zwłaszcza te, z którymi jego skóra styka się bezpośrednio, choćby poszewki właśnie. Dobrze jest postawić na naturalne składy i sprawdzone marki. Optymalnym wyborem będzie bawełna, wełna, len i bambus.
W miarę możliwości postaraj się jednak zminimalizować ich obecność – niezależnie od jakości, tkaniny zawsze będą przyciągać kurz i niewidoczne gołym okiem alergeny.

2: Zabawki bezpieczne dla malucha

Najlepsze będą te lalki, klocki i piłki, które łatwo da się wyczyścić i zdezynfekować. Jeśli kochacie pluszaki, staraj się prać je często w odpowiednich środkach.
To, co możesz – ukrywaj. Nie chodzi nam o to, by rzeczy przed kimkolwiek chować czy redukować barwny misz-masz. Wszystkie wolnostojące zabawki i akcesoria zwyczajnie się kurzą, a ładna komoda z szufladami czy kolorowe pojemniki mogą być dodatkową ozdobą przestrzeni.

Zobacz także
materiały prasowe

3: Dekoracje ścienne odpowiednie dla dziecka

Przede wszystkim, przygotowując pokój malucha lub odświeżając go, wybierz farbę z odpowiednim atestem. Pamiętaj również, że takie zmiany wymagają nie tylko umiejętności (czasem znalezienia odpowiedniego fachowca), ale również chwili na pozbycie się ewentualnych poremontowych pozostałości, takich jak zapach kleju do tapet czy lakieru do parkietu.
Nie przesadzaj także z kolorami. Warto postawić na delikatne, pastelowe odcienie. Wyglądają gustownie, ale przede wszystkim nie są dodatkowym męczącym wzrok bodźcem. Maluchy mają zabawki i akcesoria we wszystkich kolorach tęczy. Warto więc zrezygnować z jaskrawych odcieni na ścianach czy kolorowych tapet, ewentualnie stawiając na barwne akcenty w postaci dodatków dobranych pod względem stylistycznym do całego wnętrza – kolorową ramkę na zdjęcia lub kosz na zabawki.

4: Oświetlenie przestrzeni, w której mieszka maluch

Należy zadbać nie tylko o oświetlenie główne, ale zaplanować dodatkowe elementy tak, aby przydatne były na różnym etapie życia naszych pociech. Przyda się więc lampka umieszczona przy biurku oraz delikatne oświetlenie nocne.
Dobrze jest wybierać żarówki ergonomiczne, a barwę światła dopasować do konkretnego źródła – lampa sufitowa może być zimna lub neutralna, z kolei ciepłe światło będzie bardziej przytulne i kojące w lampce nocnej.

materiały prasowe

5: Zdrowe i czyste powietrze

Choć to najmniej widoczny „element” pokoiku, zdaje się być tym najważniejszym. Dlatego ze szczególną troską powinniśmy podejść do zadbania o jego jakość. To bowiem nie tylko kurz, pyłki czy alergeny. Badania pokazują, że w pokoju dziecka może znajdować się nawet 300 różnych substancji chemicznych uwalnianych przez podstawowe przedmioty, takie jak: materace, farby, podłogi, zasłony, środki czyszczące i zabawki. Nawet jeśli każdy z tych przedmiotów spełnia wymogi i nie przekracza norm rynkowych, wspólnie emitowane przez nie drobne cząsteczki mogą być niebezpieczne.
Zwłaszcza więc, gdy w domu masz małego alergika, postaraj się je wyeliminować na tyle, na ile to możliwe. Jak to zrobić?

Niewidoczne wsparcie

Rozwiązaniem prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym, pomagającym eliminować niewidoczne gołym okiem zagrożenia, jest oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? Skuteczność, ale jednocześnie elegancki design powinny iść w parze. Odpowiedzią na takie potrzeby jest oczyszczacz powietrza Blueair z serii Blue, który usuwa z powietrza 99,97% zanieczyszczeń.

materiały prasowe

Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz łatwością obsługi. Rozwiązanie typu „plug and play” zapewnia czyste powietrze za jednym dotknięciem. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a oczyszczacz Blue automatycznie dostosuje swój tryb pracy do aktualnego poziomu zanieczyszczenia w otoczeniu. Po dwukrotnym naciśnięciu uruchomiony zostaje tryb nocny, trzykrotne kliknięcie włącza tryb dzienny i wreszcie – cztery wciśnięcia to start trybu maksymalnego. 360-stopniowy wlot powietrza pozwala umieścić urządzenie w dowolnym miejscu bez utraty jego wydajności.
Blue zużywa przy tym mniej energii niż przeciętna żarówka LED! Dzięki niewielkim rozmiarom i bardzo cichej pracy idealnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń (np. sypialni, pokoi dziecięcych) o powierzchni do 17 m². Jest też wyjątkowo cichy – generuje jedynie 18 dB co oznacza, że jest cichszy niż nasz szept.

materiały prasowe

Jak działa Blueair? Urządzenie wyposażone jest w unikalną technologię Blueair HepaSilent. Pozwala usuwać ona skutecznie 99,97% cząsteczek o rozmiarze do 0,1 mikrona, takich, jak alergeny, kurz, pyłki, sierść i pleśń. Dodatkowo, warstwa aktywnego węgla kokosowego redukuje również nieprzyjemne zapachy domowe i dym.
Blue radzi sobie także z cząsteczkami smogu. Zintegrowany, laserowy czujnik cząstek mierzy jego stężenie w pomieszczeniu. Jednocześnie wskaźnik jakości powietrza przedstawia bieżący poziom zanieszczyszczeń w trójkolorowej skali, wskazując jakość powietrza jako: dobrą (kolor niebieski), umiarkowaną (żółty) lub złą (czerwony). Urządzenie poinformuje o konieczności wymiany filtra zmieniając kolor diody włącznika z białego na czerwony.

materiały prasowe

Z najnowszych danych przekazanych przez UNICEF wynika, że do 2050 roku zanieczyszczenie powietrza będzie główną przyczyną śmiertelności dzieci. Marka Blueair włączyła się do akcji wzywającej ONZ do wpisania czystego powietrza na listę Praw Dziecka.

Dostęp do czystego powietrza jest niezbędny, aby dzieci mogły żyć długo, zdrowo i w pełni wykorzystać swój potencjał. Dzieci mają prawo do czystej wody, bezpiecznego domu, dlaczego nie mają prawa do oddychania czystym powietrzem? Sonja Graham, dyrektor generalny Global Action Plan

Global Action Plan to przedsięwzięcie mające na celu nie tylko wspieranie młodych ludzi na całym świecie i wzywanie ONZ do uznania ich prawa do czystego powietrza. W jego ramach marka Blueair wraz z Koalicją na rzecz Czystego Powietrza edukują, jak ważne jest czyste powietrze i informują co robić, aby zminimalizować narażanie dzieci na powszechne źródła szkodliwych substancji.
Najlepiej zadbać o powietrze w domu, a szczególnie w pokoju malucha. To niezbędne tło i miejsce do tego, co kochamy najbardziej: wspólnej zabawy i spędzanego razem z dzieckiem czasu.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Blueair

Reklama
Reklama
Reklama