Rodzice znienawidzili to imię żeńskie. W ciągu dwóch lat nazwano tak tylko 11 dziewczynek
Z bohaterki kabaretów o tym imieniu śmiała się cała Polska. Imię, które ma swoje korzenie w języku francuskim, nie cieszy się już uznaniem polskich rodziców.
Niektóre imiona od wielu lat cieszą się popularnością, podczas gdy inne popadają w zapomnienie. Jednym z takich imion jest Mariola – w 2023 roku nadano je zaledwie sześciu dziewczynkom w Polsce. Co sprawia, że to piękne imię jest tak rzadko wybierane przez rodziców?
Znaczenie imienia Mariola. Skąd pochodzi to imię żeńskie?
Imię Mariola ma swoje korzenie w języku francuskim. Wywodzi się od imienia Maria, a dokładniej od francuskiego słowa „mariolle”, które oznaczało małą figurkę Matki Boskiej. W XIX wieku imię to pojawiało się w literaturze w kontekście kultu Marii z Nazaretu, traktowanej niemal jak istota boska. Istnieją również inne, mniej znane teorie na temat jego pochodzenia. Niektóre źródła sugerują, że imię Mariola pochodzi od francuskiego słowa „mariolaine”. W XIX wieku nazywano tak lubianą w polskich domach przyprawę, czyli „majeranek”.
Zdrobnienia imienia Mariola
Imię Mariola może zdrobnić na wiele uroczych sposobów. Najpopularniejsze to: Mariolka, Mari, Mariolcia, Marioleczka, Marioluś czy Mariolusia. Te formy nadają imieniu delikatny i ciepły charakter. Mariola imieniny obchodzi 1 stycznia, 2 lutego, 25 marca, 31 maja, 6 lipca, 15 sierpnia, 8 września, 7 października, 8 grudnia.
Popularność imienia Mariola w Polsce
Choć Mariola była kiedyś popularnym imieniem, obecnie nie cieszy się uznaniem. Jak podaje gov.pl, to imię nosi ponad 80 tysięcy Polek, ale są to głównie dorosłe kobiety. W 2023 roku imię to nadano zaledwie sześciu dziewczynkom, a w pierwszej połowie 2024 roku – tylko dwóm. Dlaczego rodzice coraz rzadziej sięgają po to imię? Największy wpływ na negatywne skojarzenia związane z imieniem Mariola miały postacie fikcyjne z polskich mediów.
Mariolki w polskiej popkulturze
Mariola Kiepska z serialu „Świat według Kiepskich” była przedstawiana jako postać przeciętna i komiczna. Jeszcze większy wpływ miała Mariolka Krejzolka z kabaretu Paranienormalni, wykreowana jako stereotypowa, nieco nierozgarnięta dziewczyna z prostym poczuciem humoru. Jej znane powiedzenie: „Mariolka jestem, nie? No, jestem krejzolka na maksiorka…” z pewnością wpłynęło na postrzeganie tego imienia jako zabawnego, ale niekoniecznie poważnego. Do popkulturowego obrazu imienia Mariola przyczyniły się również piosenki, takie jak „Mariolla” Kazika czy „Wściekła Mariola” zespołu Pidżama Porno, które utrwaliły obraz śmiesznej, ale niezbyt poważnej kobiety.
Znane osoby o imieniu Mariola
Choć imię Mariola obecnie nie jest często wybierane, w przeszłości nosiły je znane i cenione osoby. Wśród nich znalazły się m.in. polska gimnastyczka Mariola Bojarska-Ferenc, aktorka Mariola Jaworska, siatkarki Mariola Barszcz i Mariola Zenik, a także lekkoatletka Mariola Karaś. Każda z nich udowodniła, że imię Mariola może być synonimem siły i sukcesu. Być może kolejne pokolenia odkryją to imię na nowo, a rodzice zapomną o negatywnych skojarzeniach z komicznymi postaciami.
Źródło: gov.pl
Piszemy też o: