10 przykazań młodej mamy
Myślałaś, że macierzyństwo to tylko całuski i oglądanie pulchnych stópek? Sądziłaś, że od razu poczujesz się w nowej roli jak ryba w wodzie? Cóż... Witamy w realnym świecie...
1 z 10
1. Nie obwiniaj się
Nie czuj się winna, jeśli patrząc na maleństwo, nie czujesz miłości i obezwładniającego szczęścia. To zupełnie normalne. Już niedługo nie będziesz mogła oderwać od niego oczu. Nie rób sobie wyrzutów także z powodu tego, że nie jesteś matką idealną. Nie jesteś i nie będziesz. Ale nie dlatego, że coś z tobą nie tak. Takie matki nie istnieją.
Czytaj też: 10 rad i mądrości, których lepiej nie słuchać
2 z 10
2. Zaufaj sobie
Nawet jeśli czujesz w głowie kompletną pustkę, wiesz więcej, niż sądzisz. Mnóstwa rzeczy nauczyłaś się w szkole rodzenia, z książek i w szpitalu. Nie robisz ich (jeszcze!) idealnie, ale co z tego? Przecież to nie konkurs. Zawsze też możesz zajrzeć do poradnika. Daj sobie trochę czasu. Z każdym dniem będzie ci łatwiej. Lepiej poznasz swoje maleństwo, a ono ciebie. Dostroicie się do siebie.
Czytaj też: Poród rodzinny: za i przeciw
3 z 10
3. Nie daj się zwariować Twoje dziecko ma w nosie, czy wygrałabyś quiz wiedzy na temat noworodków, czy ma swój pokoik i czy kupiłaś mu te wszystkie cudowne, reklamowane jako niezbędne gadżety. Potrzebuje jedynie bliskości: twojego (albo innej bliskiej osoby, zwłaszcza taty) ciepła, zapachu, głosu. To wcale nie oznacza, że musisz nosić je non stop na rękach. Będzie szczęśliwe także, leżąc koło ciebie (albo na tobie), gdy odpoczywasz albo śpisz. Nic mu też nie będzie, jeśli trochę pozajmuje się nim babcia.
Czytaj też: 10 niegrzecznych przykazań - jak wychować szczęśliwe dziecko?
4 z 10
4. Nie bój się dziecka Nie zrobisz mu krzywdy, delikatnie biorąc je na ręce (pamiętaj tylko o podtrzymywaniu główki), ubierając (zmieniając pieluszkę nie podnoś go jednak za nóżki) czy myjąc główkę (ciemiączko pokryte jest bardzo mocną i elastyczną skórą).
Czytaj też: 6 ćwiczeń po porodzie
5 z 10
5. Rozmawiaj z dzieckiem Podczas przewijania, kąpania itd., warto mówić do malucha. Noworodki uwielbiają głos mamy (bo dobrze go znają sprzed narodzin) i gdy go słyszą, są o wiele spokojniejsze.
Czytaj też: Alkohol w ciąży - fakty i mity
6 z 10
6. Korzystaj z pomocy Byłoby cudownie, gdyby tato twojego dziecka mógł wziąć urlop i przez pierwsze dni być z wami i we wszystkim pomagać. Jeśli to niemożliwe, poproś o wsparcie mamę, teściową, siostrę itd.
Czytaj też: Obalamy 5 mitów o grypie
7 z 10
7. Nie pozwalaj nikomu się narzucać Zdarza się, że czyjaś pomoc, zwłaszcza mamy czy teściowej, zaczyna przytłaczać i odbiera pewność siebie. Jeśli czujesz, że inna osoba zagarnęła dziecko dla siebie („lepiej wie”, kiedy je położyć i co jest dla niego dobre), a nie chcesz wojny, poproś ją o zrobienie czegoś konkretnego, np. ugotowanie obiadu, pójście po zakupy itd.
Czytaj też: 10 sposobów na okazywanie dziecku miłości
8 z 10
8. Pomyśl o sobie Karmienie piersią jest najlepsze nie tylko dla twojego dziecka, ale i dla ciebie: nie będziesz musiała wyparzać butelek, podgrzewać itd. No i szybciej schudniesz. Początki bywają trudne, ale problemy niedługo miną. Żeby tak było, przystawiaj dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Pilnuj, by maleństwo dość głęboko chwyciło brodawkę. Dzięki temu nie boli, a maluszek ssie efektywniej. Nie rób sobie jednak wyrzutów, jeśli nie możesz albo nie chcesz karmić naturalnie. Mnóstwo dzieci jest pije mleko z butelki. Rozwijają się doskonale!
Czytaj też: 5 korzyści z późnego macierzyństwa
9 z 10
9. Rób notatki
Zapisywanie kiedy dziecko jadło, zasnęło, dostało witaminę D. bardzo pomaga, zwłaszcza, gdy się jest niewyspanym, a dzień zaczyna mylić się z nocą.
Czytaj też: Dieta Dukana - przepisy na każdy dzień
10 z 10
10. Prześpij się
Spróbuj nauczyć się spać wtedy, gdy robi to twoje dziecko. Wbrew pozorom to nie jest wcale proste. Wiele mam mimo skrajnego zmęczenia nie może zmrużyć oka. Jednak warto próbować. Nawet krótka drzemka jest lepsza niż nic.
Czytaj też: 5 błędów pracujących mam