Brzuch po cesarce: co robić, gdy pojawi się bolesne zgrubienie? Sprawdź!
Zdarza się, że w bliźnie po cesarskim cięciu pojawia się zgrubienie, które powiększa się i boli. To może być endometrioza.
Endometrioza to obecność błony śluzowej macicy w miejscach, w których nie powinno jej być – najczęściej w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach. Ryzyko wystąpienia endometriozy jest wyższe u kobiet po cesarskim cięciu. Jeśli po powrocie miesiączki brzuch po cesarce zaczyna sprawiać problemy, a w bliźnie po zabiegu pojawia się bolesne zgrubienie, musisz wybrać się do lekarza. To może być właśnie endometrioza.
Co to jest endometrioza?
– Do endometriozy dochodzi wówczas, gdy fragmenty błony śluzowej, wyścielającej wnętrze macicy, przypadkowo trafiają w inne miejsce (np. właśnie do blizny) – wyjaśnia lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Endometrium poza macicą reaguje na zmiany hormonalne, złuszcza się i krwawi tak jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego, a więc: w 1 fazie cyklu miesiączkowego rosną, a potem złuszczają się i krwawią. To tak, jakby się miało równocześnie dwie miesiączki: jedną normalna a drugą (w wersji mini) wewnątrz organizmu. Krew nie ma którędy się wydostać, więc gromadzi się, sprawiając że zmiany stają się coraz większe.
Póki ogniska endometriozy są małe, nie dzieje się nic specjalnego. Z czasem jednak rosną i twardnieją. Najpierw są wielkości ziarna fasoli, potem mają rozmiary wiśni, wreszcie stają się duże jak śliwka. Im są większe, tym bardziej bolą podczas krwawienia, a więc wówczas, gdy się złuszczają.
Przyczyny endometriozy po cesarce
Nie wiadomo do końca, dlaczego komórki, które powinny wyścielać wnętrze macicy, przenoszą się (np. przypadkiem trafiają wraz z krwią miesięczna do jajowodów, a potem dostają się do jamy brzusznej) czasem samoistnie w inne miejsce.
Wiadomo natomiast, że podczas cesarskiego cięcia mogą zostać przeniesione do blizny przypadkowo. Lekarze próbują temu zapobiec rożnymi metodami, jednak nie zawsze się to udaje. To nie jest błąd w sztuce medycznej, tylko powikłanie, które po prostu się zdarza.
Leczenie endometriozy
Czekanie aż ból związany z ogniskami endometriozy w bliźnie po cesarce minie sam, nie ma sensu, bo nie minie. Przeciwnie: z cyklu na cyk będzie coraz mocniejszy. – Jedynym sposobem pozbycia się problemu na dobre jest usunięcie ognisk endometriozy podczas zabiegu operacyjnego – wyjaśnia lek. med. Artur Kucharski. Wycięte tkanki wysyła się do badania histopatologicznego, a na jego wyniki czeka się kilka do kilkunastu dni.
Kiedy trzeba poddać się operacji?
Z wycięciem ognisk endometriozy z blizny nie trzeba się spieszyć. – Gdy są małe, np. wielkości ziarenek pieprzu, trudno je znaleźć i czasem można je przeoczyć, zwłaszcza, jeśli są rozsiane: dwa, trzy obok siebie – wyjaśnia lekarz. – Najlepiej wycinać zmiany, które mają wielkość przynajmniej ziarna fasolki, bo łatwo je zlokalizować i dokładnie usunąć. Jednak z z zabiegiem nie można zwlekać zbyt długo: związany ze zmianami ból z czasem staje się coraz trudniejszy do zniesienia.
Uwaga! Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz mieć szybko operacji, możesz ratować się przyjmowaniem leków hormonalnych.
– Podawanie hormonów nie jest w stanie całkowicie wyleczyć endometriozy, ale hamuje jej rozwój i dzięki temu pozwala przesunąć zabieg w czasie – wyjaśnia Artur Kucharski – Robi się tak, jeśli np. kobieta, która ma ogniska endometriozy w bliźnie po cesarskim cięciu w ciągu roku czy dwóch planuje kolejną ciążę. W takiej sytuacji zmiany zostaną wycięte podczas następnego cesarskiego cięcia.
Polecamy także:
- Brzuch po cesarce - "Ta blizna udowadnia, że jestem prawdziwą twardzielką"
- Jak dbać o brzuch po cesarce?