Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Podwyższone TSH
Fotolia
Mama

Podwyższone TSH: o czym świadczy?

Podwyższone TSH może wskazywać na niedoczynność tarczycy, choć do pełnej diagnozy potrzeba więcej badań tarczycy. Wysoki poziom TSH świadczy tez o innych schorzeniach. Jakich?

Choroby tarczycy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że 1/5 Polaków zmaga się z zaburzeniami pracy tego gruczołu. Dla sprawdzenia aktualnego stanu metabolicznego tarczycy, lekarz zleca oznaczenie stężenia TSH - hormonu tyreotropowego, wytwarzanego przez przysadkę mózgową, który reguluje stężenie hormonów tarczycy. W zależności od wyniku badania, można zdiagnozować rodzaj zaburzeń.

Podwyższone TSH: co oznacza?

Za wysokie stężenie TSH w surowicy najczęściej wskazuje na pierwotną niedoczynność tarczycy, gdy jednocześnie obniżone są stężenia T4 i T3. Wynik TSH powyżej normy może również czasami oznaczać:

  • wtórną nadczynności tarczycy (bardzo rzadko): stężenia T4 podwyższone;
  • obecność guza wytwarzającego TSH (rzadko);
  • oporność na hormony tarczycy (rzadko);
  • marskość wątroby
  • nowotwory złośliwe.


Podwyższone TSH może również być wynikiem stosowania leków lub jodu i związków jodowych cieniujących używanych w badaniach RTG.

Górne normy TSH 

Górne, prawidłowe stężenie TSH jest różne u poszczególnych grup wiekowych i wynosi:

  • dla dorosłych: 5,50 mU/L;
  • dla kobiet w ciąży: 2,5 mU/L;
  • dla dzieci: 1 – 24 miesiąca: 6,15 mU/L;
  • 2 – 12 lat:4,16 mU/L;
  • 12 – 20 lat: 4,17 mU/L.

Objawy niedoczynności tarczycy

Jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy, poproś lekarza o skontrolowanie stanu twojej tarczycy, w tym badanie TSH, żeby sprawdzić, czy nie masz niedoczynności tarczycy:

  • sucha skóra
  • zmęczenie
  • zwiększenie masy ciała
  • przewlekłe zaparcia
  • objawy depresji
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego.


Pamiętaj, że sam wysoki wynik TSH to za mało, żeby zdiagnozować niedoczynność tarczycy lub inne schorzenie. Lekarz zleci ci również inne badania tarczycy.

Zobacz też:

Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]

jakie są objawy chorej tarczycy
Fotolia
Mama
Zmęczenie, sucha skóra i drażliwość: może to chora tarczyca?
Choroby tarczycy dotykają wielu z nas, zwłaszcza kobiet. Niektóre symptomy, że z tym gruczołem dzieje się coś złego, nie są oczywiste, dlatego wiele osób nawet nie wie, że ich tarczyca wymaga uwagi. Sprawdź, które objawy mogą oznaczać zaburzenia tarczycy.

Choroby tarczycy to coraz powszechniejszy problem. Szacuje się, że obecnie 20 proc. Polaków ma problemy z tym gruczołem. Te dane są najprawdopodobniej zaniżone, ponieważ wiele objawów, które wskazują na problemy z tarczycą, nie jest zgłaszanych lekarzowi i wiele osób nie robi badań tarczycy. Choroby tarczycy sieją duże spustoszenie w organizmie i w psychice – powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej , metabolizmu komórek, wpływają na nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, rozrodczego i pokarmowego. Jakie objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą? Objawy zaburzeń tarczycy Objawy zaburzeń hormonalnych są nieswoiste, tak samo jest w przypadku hormonów tarczycy. Trudność polega na tym, że mogą być powodowane też przez inne choroby. Możemy jednak wyróżnić kilka najczęściej występujących symptomów zaburzeń tarczycy: w nadczynności tarczycy: nadpobudliwość, zwiększona potliwość, kołatanie serca, utrata masy ciała, biegunki, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego; w niedoczynności tarczycy : sucha skóra, zmęczenie, zwiększenie masy ciała, przewlekłe zaparcia, objawy depresji, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego. Choroby tarczycy Choroby tarczycy dotykają pięciokrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Ryzyko pojawienia się problemów z tarczycą zwiększa się z wiekiem. Zaburzenia pracy tarczycy można podzielić na cztery grupy: schorzenia związane z nieprawidłowościami w produkcji hormonów (niedoczynność, nadczynność tarczycy); zmiany zapalne (typu Gravesa-Basedowa, typu Hashimoto ); obecność guzków; powiększenie gruczołu tarczycy. - Nieleczone choroby tarczycy mogą być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego warto w przypadku występowania nawet dyskretnych objawów przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku – mówi dr n. med. Andrzej Marszałek , dyrektor medyczny Laboratoriów Synevo....

objawy nadczynności tarczycy
Fotolia
Mama
Czy niskie TSH oznacza nadczynność tarczycy?
Masz za niskie TSH? Powodów obniżonego TSH może być kilka, m.in. nadczynność tarczycy lub wczesne stadium Hashimoto. Także nieodpowiednia dieta może wpływać na wynik poniżej normy.

Wyniki badań tarczycy wiele mówią o stanie naszego zdrowia, ponieważ ten znajdujący się poniżej krtani gruczoł, kontroluje pracę całego organizmu. Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych w przypadku zaburzeń pracy tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH - hormonu tyreotropowego, który reguluje pracę hormonów tarczycy. Wynik tego badania może wskazywać m.in. na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Za niskie TSH Obniżone stężenie TSH w surowicy najczęściej oznacza pierwotną nadczynność tarczycy . Aby ją zdiagnozować, należy wykonać również badanie stężenia fT4 i fT3 . Jeśli są granicznie wysokie lub tylko podwyższone – wskazują na nadczynność tarczycy. Jeśli stężenia T4 i T3 są normalne, a TSH za niskie, może wskazywać to na autonomiczną lub utajoną nadczynność w chorobie Gravesa-Basedowa lub wczesne stadium Hashimoto . Dolna granica TSH dla dorosłych 0,35 mU/L dla kobiet w ciąży 0,01 dla dzieci: 1–24 miesiąca: od 0,87 mU/L 2–12 lat: 0,67 mU/L 12–20 lat: od 0,48 mU/L Objawy nadczynności tarczycy Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, poproś o skierowanie na badanie TSH : nadpobudliwość, zwiększona potliwość, kołatanie serca, utrata masy ciała, biegunki, zaburzenia cyklu miesiączkowego . Pozostałe powody niskiego TSH Zbyt niskie TSH może również być wynikiem: wtórnej niedoczynności tarczycy : w przypadku obniżonych T4 i T3 mamy do czynienia najczęściej z całkowitą niedoczynnością przysadki; głodzenia; stosowania leków. Aby postawić wiarygodną diagnozę chorób tarczycy , należy wykonać pakiet badań. Twój lekarz będzie wiedział, co robić, nie diagnozuj się na własną rękę. Zobacz też: Choroby tarczycy a płodność i antykoncepcja Dziecko słabo rośnie, ciągle płacze: może ma chorą tarczycę? Problemy z...

Choroby tarczycy
Fotolia
Mama
Na jakie choroby narażona jest tarczyca?
Bezsenność, tycie, nadpotliwość, sucha skóra to tylko niektóre sygnały, że tarczyca może nie funkcjonować prawidłowo. Podejrzewasz, że masz chorą tarczycę? Przeczytaj!

Tarczyca jest gruczołem produkującym hormony. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu, wpływa też na metabolizm . Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, można mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała, trudności z zasypianiem lub z koncentracją. To z jej powodu czasami niełatwo jest zajść w ciążę, miewa się napady depresji. To również przez chorą tarczycę nasze włosy mogą stać się łamliwe, skóra sucha, a ciało oblewać się potem. Z jakimi konkretnie chorobami jest to związane? Sprawdźcie! Na jakie choroby tarczycy wskazują dane objawy? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że aby prawidłowo zdiagnozować, czy rzeczywiście ma się chorą tarczycę, należy udać się do specjalisty – w tym przypadku endokrynologa . Lekarz, jeśli będzie to konieczne, zaproponuje odpowiednie leczenie dostosowane do pacjenta. Warto jednak najpierw zastanowić się, czy mamy jakiekolwiek objawy, które sugerowałyby, że z naszą tarczycą jest coś nie tak. Jeśli mamy objawy takie, jak sucha skóra, nadmierna senność, obniżone libido, zaparcia, zwiększona masa ciała, łamliwe włosy, ciągłe uczucie chłodu, trudności z koncentracją – możliwe, że dotyczy nas problem niedoczynności tarczycy . Gdy z kolei zauważymy u siebie nadpobudliwość, nadpotliwość, wytrzeszcz oczu, duszność, bezsenność, powiększenie tarczycy (wole), uczucie osłabienia oraz drżenie rąk, to sygnał, żeby zbadać się w kierunku nadczynności tarczycy . Tarczyca może być także zaatakowana przez nowotwór (np. rak brodawkowaty tarczycy, chłoniak złośliwy). Wówczas prawdopodobnie dostrzeżemy u siebie częsty ból uszu, powiększone węzły chłonne, przewlekły ból gardła, zgrubienie na szyi i trudności z połykaniem jedzenia. Dodatkowo z niedoczynnością tarczycy związana jest choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), a z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak